یك عضو كمیسیون كشاورزی مجلس تصریح كرد: در حالی كه سال گذشته ۲۱ میلیارد متر مكعب آب سطحی داشتیم، امسال بیش از ۱۴ میلیارد متر مكعب آب نداریم و پیش‌بینی می‌شود كه با كمبود شدید آب آشامیدنی و كاهش بارندگی مواجه شویم.

جعفرقلی راهب، با اشاره به خشكسالی سال جاری اظهار كرد: پیش‌بینی این است كه امسال بارندگی‌ها كم خواهد بود و ذخیره‌سازی اندك باشد، در جلسه‌ای هم كه با وزیر نیرو و پوریان رییس سازمان هواشناسی كشور داشتیم از كمبود آب و بحران خشكسالی در سال جاری اظهار نگرانی كردند.

وی ادامه داد: سال گذشته برفی كه در زمستان بارید در اثر گرمای فرودین ماه آب شد و از بین رفت و به نظر می‌رسد كه كاهش شدید آب در محصولات باغی و زارعی و حتی آب آشامیدنی تاثیر خود را بگذارد.

راهب ادامه داد: سال گذشته همین موقع ۲۱ میلیارد متر مكعب آب سطحی داشتیم و امسال بیش از ۱۴ میلیارد متر مكعب نداریم، به نحوی‌كه كارشناسان برآورد كرده‌اند كه ۱۲۰ شهر و ۶ هزار روستا امسال با كمبود آب آشامیدنی مواجه شوند.

وی از تشكیل ستاد بحران در استان‌های شمالی كشور خبر داد و اظهار كرد: در حال حاضر ستاد بحران توسط استانداران شهرهای شمالی تشكیل شده و در حال پیش‌بینی راهكارها و تمهیدات پیشگیرانه است.

نماینده مردم تنكابن و رامسر در مجلس، تشكیل ستاد بحران را دستور رییس جمهور در سراسر كشور عنوان كرد و گفت: در گیلان و مازندران به خاطر شالیكاری، این ستاد زودتر تشكیل شده و هم اكنون در حال تنظیم آب و استخرهای ذخیره آب است.

راهب اضافه كرد: در شمال بسیاری از بخش‌ها كانال آبكشی ندارند و استخر ذخیره آب باید تمیز و لایروبی شود. اگر كانال‌های آبیاری لایروبی شود از هدر رفتن آب جلوگیری و با كنترل و نظارت دقیق، جلوی مصرف بیش از حد آب نیز گرفته می‌شود.

وی تصریح كرد: به تدریج با افزایش و ازدیاد نشاها، آب بیشتری هم باید تزریق شود، و به همین خاطر ستاد بحران در تلاش است تا با تنظیم آب مورد نیاز جلوی خشكسالی و از بین رفتن نشاها را بگیرد.