وزارت نیرو برای یك دوره خشك دوساله برنامه‌ریزی می‌كند.

دكتر محمد احمدیان ـ معاون وزیر نیرو ـ در نشست خبری با خبرنگاران در مورد تولید نیروگاههای برق گفت: متاسفانه به دلیل شرایط بارندگی و محدودیت آب پشت سدها میزان تولید نیروگاههای برقی آب محدود شده است و با توجه به این موضوع وزارت نیرو برای یك دور خشك دوساله برنامه‌ریزی می‌كند.

وی افزود: پیش بینی می‌شود در روزهای اوج مصرف برق در فصل تابستان كمتر از ۱۰۰۰مگاوات از ظرفیت تولید نیروگاههای برق آبی بتوانیم استفاده كنیم. و به این ترتیب درساعات مختلف شبانه روز نسبت به سال گذشته با سه تا چهار هزار مگاوات كمبود تولید در شبكه سراسری برق كشور روبه رو باشیم.

معاون وزیر نیرو درباره جبران این كمبودها گفت: خوشبختانه از سال گذشته تا به امروز طرح‌های توسعه نیروگاههای حرارتی پیشرفت چشمگیری داشته است و با افزایش ظرفیت تولید كه در شبكه سراسری برق به واسطه فعال شدن این نیروگاهها اتفاق افتاد مقداری از این كمبود قابل جبران است.

وی درباره برنامه‌های وزارت نیرو برای جبران این كمبود اظهار كرد: این وزارتخانه تمهیدات وسیعی را در نظر گرفته تا با اعمال صرفه‌جویی در مصرف برق ادارات دولتی و صنایع،‌ محدود كردن و كاهش روشنایی معابر و پاركها و استفاده بیشتر از لامپهایی كم مصرف بخشی از این كمبود را جبران كند.

احمدیان افزود: در سالهای گذشته برنامه‌ای داشتیم كه صنایع به صورت داوطلبانه در ازای تسهیلاتی كه از شركت برق برای تعرفه تعمیرات می‌گرفتند، تعمیرات را در فصل گرم انجام می‌دادند كه باعث كاهش مصرف برق دوران گرم می‌شد. امسال هم سعی می‌كنیم كه صنایعی را كه مصرف بالاتر از یك مگاوات دارند تعمیراتشان را در فصل گرم انجام دهند.

وی درباره استفاده از لامپهای كم مصرف اظهار كرد: اعتباری كه برای طرح توسعه لامپهای كم مصرف در بودجه ۸۷ در نظر گرفته شده است به طرز چشمگیری افزایش پیدا كرده و به یكصد میلیارد تومان رسیده است. وزارت نیرو برنامه‌ای دارد كه با همكاری تولیدكنندگان داخلی ۳۵ شعله لامپ با قیمت مناسب یارانه‌ای با كیفیت مناسب وارد بازار كند.

معاون وزیر نیرو از تشكیل شدن كارگروهی از وزارت نیرو، بازرگانی ، صنایع و معادن و معاونت برنامه‌ریزی راهبردی ریاست جمهوری خبر داد و افزود: این گروه قرار است میزان دقیق یارانه را مشخص كند تا لامپهای تولید داخلی، با قیمت مناسبی در بازار عرضه شود. به طوری كه قیمت هر شعله لامپ كم مصرف برای مردم ۱۲۰۰ تومان تمام شود.

معاون وزیر نیرو در مورد تولید نیروگاههای برق آبی گفت: با توجه به كاهش آب پشت سدها ممكن است كه خرداد و تیر ماه تولید برق نیروگاههای برق آبی به كمتر از ۱۰۰۰ مگاوات برسد. زیرا سدها علاوه بر تامین برق ما در تامین آب رودخانه پایین دست هم نقش مهمی دارند. لذا ناچاریم كه مجموع ملاحظات برق و آب را با هم در نظر بگیریم و طبق برنامه‌ریزی میزان تولید در تابستان سال جاری را به حداقل ممكن برسانیم.

وی درباره میزان تولید در این روزها گفت: هم اكنون میزان تولید و مصرف یكی است و به تدریج واحدهایی را كه برای تعمیرات در نظر گرفته شده به مدار می‌آیند تا به حداكثر تولید برسیم.

معاون وزیر نیرو درباره واردات از كشورهای خارجی افزود: هماهنگی‌های لازم با كشورهای ارمنستان، تركمنستان و آذربایجان برای وارد كردن برق اول ماه می انجام شد.

احمدیان درباره خاموشی در فصل تابستان افزود: در طول سال به علت مشكلاتی كه در شبكه انتقال و توزیع ممكن است اتفاق بیفتد خاموشی داریم. در تابستان هم همینطوراما در حال حاضر به دلیل وضعیت نیروگاههای برق آبی پیش بینی می‌شود كه تراز تولید و مصرف برق در تابستان منفی باشد و این برمی‌گردد به توفیق وزارت نیرو و همكاری مشتركین در برنامه‌های مدیریت مصرف به طور طبیعی اگر نتوانیم موفق عمل كنیم ممكن است در برخی ساعات شبانه‌روز با قطعی برق روبرو شویم.

معاون وزیر درباره افزایش ظرفیت نیروگاهها گفت: در سال ۱۳۸۶طرح‌های توسعه نیروگاهی با پیشرفت مناسبی روبه رو بوده است، از شروع سال تا قبل از زمان اوج مصرف حدود ۵۰۰۰ مگا وات وارد مدار بهره‌برداری خواهد شد. در ادامه سال، ‌طرحهای نیروگاهی با سرمایه‌گذاری غیر دولتی و نیروگاههایی كه احداث آنها توسط بخش دولتی شروع شده بود ادامه خواهند داشت.

وی افزود: بر اساس تاكید هیات وزیران و در جهت استفاده بهتر از منابع انرژی كشور كلیه نیروگاههای حرارتی به صورت چرخه تركیبی احداث خواهند شد همچنین وزارت نیرو درصدد است با همكاری وزارت نفت برای تسریع در تكمیل بخش بخار نیروگاههای موجود اقدام كند تا بازده تولید برق را در نیروگاهها افزایش دهد.

احمدیان درباره همكاری وزارت نفت گفت: نیروگاههای چرخه تركیبی به سرمایه‌گذاری بالاتری نیاز دارد و وزارت نفت قول مساعدت داده است پیش‌بینی می‌شود سرمایه آنها پس از پنج تا شش سال از محل صرفه‌جویی در گاز مصرفی برگشت داده شود.

معاون وزیر نیرو گفت: در بودجه سال ۸۶ رقم محدودی برای افزایش راندمان نیروگاههای حرارتی در نظر گرفته شد كه خوشبختانه حدود یك درصد افزایش بازده را باعث شد.

وی درباره خسارت‌های پرداخت شده به مشتركان به علت خاموشی‌های سال گذشته اظهار كرد: حدود ۶۰۰ میلیون تومان خسارت پرداخت شد كه عمدتاً از سوی شركت‌های بیمه بود.

احمدیان میزان مصرف برق كشور را در بخشهای صنعتی را در مقایسه با كشورهای دیگر دو برابر اعلام كرد و افزود: در بسیاری از كشورها بخش مولد حدود ۷۰ درصد و بخش خانگی ۳۰ درصد مصرف می‌كند حال آنكه در ایران مصرف كل بخش صنعت و كشاورزی زیر ۵۰ درصد است و جای دارد كه سهم بخش خانگی كاهش پیدا كند.

وی درباره تلفات برق در ایران گفت: در شبكه انتقال و توزیع حدود پنج درصد تلفات داریم كه باتوجه به استانداردها و معیار جهانی و وسعت ایران رقم قابل قبولی است.

احمدیان استفاده غیر مجاز از شبكه‌های برق در بخش تولید را یكی از دلایل تلفات زیاد دانست و گفت: فرسودگی شبكه توزیع نیز تلفات زیادی را باعث می‌شود.

معاون وزیر نیرو گفت: تا قبل از سال ۸۶ به دلیل محدودیتهایی كه شبكه برق با آن مواجه بود عمده اعتبارات به سمت شبكه‌های جدید راه پیدا می‌كرد اما با سازو كاری كه در سال گذشته در تبصره ۱۱قانون بودجه در نظر گرفته شد و امسال هم در بند ۷ قانون بودجه تكرار شد هم كاهش یك درصدی تلفات و افزایش یك درصدی بازده نیروگاههای حرارتی را داشتیم.