دولت، در راستای بهینه سازی مصرف انرژی و ترویج استفاده از لامپ های کم مصرف، به صورت پرداخت یارانه سود تسهیلات و یا کمک بلاعوض به تولیدکنندگان داخلی و یا تهیه و توزیع این لامپ‌ها به صورت یارانه‌ای برای گروه‌های مشخصی از مصرف کنندگان و یا مناطق خاص، تسهیلات پرداخت می کند.

به گزارش خبرگزاری مهر ، هیئت وزیران در جلسه مورخ ۱/۲/۱۳۸۷ خود بنا به پیشنهاد وزارت نیرو، آئین‌نامه نحوه هزینه اعتبارات طرح توسعه لامپ کم مصرف را تصویب کرد .

طبق این آئین‌نامه، سازمان بهره‌‌ وری انرژی ایران مجاز است از اعتبارات طرح توسعه استفاده از لامپ کم مصرف بهینه سازی مصرف انرژی براساس موافقتنامه مبادله شده با وزارت نیرو، برای مطالعه، پژوهش، آموزش، فرهنگ سازی، تبلیغات، ارتقاء دانش فنی سیستم‌های روشنایی و حمایت از تولید لامپ‌های پربازده، به صورت پرداخت یارانه سود تسهیلات و یا کمک بلاعوض به تولیدکنندگان داخلی و یا تهیه و توزیع این لامپ‌ها به صورت یارانه‌ای برای گروه‌های مشخصی از مصرف کنندگان و یا مناطق خاص استفاده کند.

بر اساس آیین نامه نحوه هزینه اعتبارات طرح توسعه لامپ کم مصرف، میزان کمک بلاعوض، یارانه سود تسهیلات، میزان سهم مصرف کننده و چگونگی اخذ وثیقه، توسط کارگروهی و متشکل از نماینده وزارت نیرو (رئیس) و با حضور نمایندگان وزارتخانه‌های صنایع و معادن، بازرگانی و معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور تعیین می‌شود.

سازمان بهره‌وری انرژی ایران نیز مجاز است در چارچوب مصوب وزارت نیرو و حداکثر تا سقف یارانه کامل نسبت به توزیع لامپ کم مصرف به خانواده‌های شاهد، جانبازان، آزادگان، ایثارگران و خانواده‌های تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی (ره)، سازمان بهزیستی و بازنشستگان و همچنین مساجد، اماکن متبرکه و مراکز آموزشی وابسته به وزارت آموزش و پرورش اقدام کند.

گفتنی است سازمان بهره وری انرژی ایران(سابا)، در سال ۱۳۷۵ و با هدف ارتقا و توسعه کارآیی انرژی و ماموریت های اجرای طرحهای مدیریت مصرف انرژی در کارخانه های کشور، تدوین و ترویج استانداردها و معیار مصرف انرژی در صنایع و لوازم خانگی و اعطای یارانه سود تسهیلات و وام برای دستیابی به اهداف صرفه جویی انرژی تاسیس شد.

این مصوبه در تاریخ ۱۰/۲/۱۳۸۷ از سوی پرویز داوودی به دستگاههای اجرایی ابلاغ شده است.