مدیر اجرایی سد آغ چای گفت: سد آغ چای، بزرگترین سد خاكی قوسی كشور است كه در آذربایجان غربی با ۷۵ درصد پیشرفت فیزیكی در حال اجرا است.

عباس حاجی‌پور امروز در خوی با اعلام این مطلب افزود: كل اعتبارات هزینه شده در سد آغ چای تا به امروز بیش از ۷۰۰ میلیارد ریال است.

وی اظهار داشت: سد آغ چای از جمله سدهای خاكی با هسته رسی است كه ۱۰۸ متر ارتفاع و ۸۲۶ متر طول دارد.

حاجی‌پور تصریح كرد: سالانه نزدیك به ۱۷ هزار و ۶۱۲ هكتار از زمین‌های زراعی منطقه زیر كشت می‌رود این سد برای تامین آب زراعی و مشروب دشت قره ضیاءالدین و دشت نازك احداث می‌شود.

مدیر اجرایی این پروژه با اعلام اینكه عملیات اجرایی بدنه سد و سیستم انتقال آب و همچنین خطوط لوله‌های انتقال و سرریز سد انحرافی با ۶۹ درصد پیشرفت فیزیكی در حال اجرا است، اضافه كرد: عملیات ساخت دو تونل انحرافی به طول‌های ۷۵۲ و ۷۵۶ متر پایان یافته است.

وی اظهار داشت: طرح سد آغ چای با هدف مهار و تنظیم آب رودخانه آغ چای با احداث سد مخزنی، انحرافی و انتقال آب به دشت‌های قره ضیاءالدین و منطقه نازك به منظور بهبود ۲ هزار و ۹۸۸ هكتار خالص و توسعه ۱۴ هزار و ۸۲۴ هكتار خالص از اراضی طراحی شده است.

حاجی‌پور گنجایش سد آغ چای را ۱۸۰ میلیون متر مكعب آب ذكر كرد و گفت: علاوه بر تامین آب اراضی كشاورزی و آب مشروب منطقه، با احداث این سد اتراق پرندگان مهاجر، تغییر اقلیم آب و هوای منطقه، تكثیر آبزیان، ایجاد اشتغال، جلوگیری از مهاجرت روستاییان و رونق بخشیدن به صنعت كشاورزی در منطقه و صنایع تبدیلی فراهم می‌شود.

عملیات اجرایی سد آغ چای بر روی رودخانه آغ چای در ۳۵ كیلومتری شمال غرب خوی از سال ۱۳۷۵ آغاز شده است.

رودخانه آغ چای از سلسله كوه‌های آرارات (اورین) سرچشمه می‌گیرد.