هنرمندان ایرانی با فروش بیش از ۱۲ میلیون دلار، ركوردار چهارمین حراج بین‌المللی كریستی در دبی شدند و ركورد گران‌ترین اثر فروخته شده در این دوره به اثری از پرویز تناولی هنرمند مجسمه‌ساز ایرانی اختصاص یافت.

هنرمندان ایرانی در چهارمین حراج بین‌المللی كریستی كه عصر روز چهارشنبه ۳۰ آوریل (۱۱ اردیبهشت‌ماه) در هتل الحمیراء دبی برپا شد، ركورد شكستند و آثارشان در صدر فروش این حراج قرار گرفت.

چهارمین حراج‌ بین‌المللی كریستی دبی، در مجموع بیش از ۲۰ میلیون دلار فروش داشت كه از این مبلغ ۱۲ میلیون و ۳۰۰ هزار دلار حاصل فروش آثار هنرمندان ایرانی بود.

بنا بر اعلام خانه حراج كریستی در لندن، در چهارمین حراج بین‌المللی كریستی در دبی ۷ اثر بالاترین قیمت‌ها را در اختیار داشتند كه از این میان ۶ اثر به هنرمندان ایرانی اختصاص داشت.

گران‌ترین اثر فروخته شده در این حراج به اثری از پرویز تناولی هنرمند مجسمه‌ساز ایرانی اختصاص داشت كه با مبلغ ۲ میلیون و ۸۴۱ هزار دلار فروخته شد.

این اثر كه به مجموعه بانك پاسارگاد ایران تعلق داشت ۴۰۰ تا ۶۰۰ هزار دلار برآورد قیمت شده بود.

مجسمه «شاعر ایستاده»‌ تناولی نیز به قیمت ۲۶۵ هزار دلار فروش رفت.

دو اثر تناولی در دوره گذشته این حراج به ارزش ۲۸۰هزار و ۱۷۰ هزار دلار فروخته شده بود.

اثری از حسین زنده‌رودی نقاش سقاخانه‌ای ایران نیز با فروش یك میلیون و ۶۰۹ هزار دلار به عنوان گران‌ترین تابلو نقاشی حراج كریستی دبی تاكنون شناخته شد.

از این هنرمند ۷ اثر در حراج ارائه شد كه شش اثر بعدی به ترتیب به ارزش ۶۰۱ هزار، ۴۲۱ هزار، ۳۲۵ هزار ،۲۲۹ هزار، ۲۱۷ هزار و ۹۷ هزار دلار فروخته شد.

حسین زند‌ه‌رودی كه در حراج سوم به ركورد ۴۸۰ هزار دلاری رسیده بود، امسال اثرش به عنوان گران‌قیمت‌ترین تابلوی نقاشی حراج كریستی دبی معرفی شده است.

یكی از آثار نقاشی‌خط محمد احصایی دیگر هنرمند نقاش و طراح ایرانی هم به مبلغ یك میلیون و ۱۶۱ هزار دلار فروخته شد و در ردیف گران‌قیمت‌ترین آثار هنری این حراج جای گرفت.

اثر دیگری از این هنرمند به قیمت ۲۰۵ هزار دلار فروش رفت.

تابلو «تا ابد عاشقم» فرهاد مشیری نیز به مبلغ ۷۶۹هزار دلار فروخته شد. این هنرمند در سومین دوره حراج كریستی با فروش یكی از آثارش با عنوان «یك دنیا» به ارزش ۵۰۰ هزار دلار به عنوان گران‌ترین اثر ایرانی این حراج مطرح شده بود.

از حسین كاظمی دو اثر به نمایش درآمد كه به ترتیب ۳۱۳ هزار و ۴۹ هزار دلار فروش رفت.

سه اثر از مسعود عربشاهی هم به قیمت ۲۷۷ هزار ،۴۳ هزار دلار و ۴۶ هزار و ۶۰۰ دلار فروخته شد.

هفت اثر از شیرین نشاط نیز به ترتیب به قیمت ۲۶۵ هزار،۶۷ هزار،۳۱ هزار ،۳۱ هزار ،۲۵ هزار ،۲۲ هزار و ۵۰۰ و ۲۰ هزار دلار به فروش رسید.

اثری از رضا مافی به قیمت ۲۱۷ هزار دلار فروش رفت و دو اثر از فرامرز پیلارام نیز به ترتیب به قیمت

۳۸۵ هزار و ۱۲۱ هزار دلار فروخته شد.

دو اثر «انسان در استراحت» و «پرتره» از كوروش شیشه‌گران نیز در این حراج به نمایش درآمد كه هر كدام به ترتیب ۱۴۵ هزار و ۱۰۹ هزار دلار به فروش رسید.

اثر ابوالقاسم سعیدی با عنوان «سپتامبر» ۱۱۵ هزار دلار فروخته شد. اثر غلامحسین نامی ۱۵۷ هزار دلار فروش داشت، و تابلوی «فرود فرشتگان» آیدین آغداشلو نیز به قیمت ۱۴۵ هزار دلار فروخته شد.

تابلو «چهارباغ» صداقت جباری نیز به قیمت ۱۳۳ هزار فروخته شد و اثر دیگر او نیز به ارزش ۱۲۱ هزار دلار فروش رفت.آثار جباری نیز در دوره گذشته این حراج فروش خوبی داشت.

تابلو «تنهایی» افشین پیرهاشمی نقاش جوان ایرانی و یك تابلو از جعفر روح‌بخش هر كدام به مبلغ ۱۳۳ هزار دلار فروخته شد.

عباس كیارستمی عكاس و فیلمساز ایرانی نیز یكی از آثارش با عنوان «برف»، در این حراج ارائه شد كه به ارزش ۱۳۳ هزار دلار فروش رفت.

آثار هنرمندان دیگری چون منیر فرمانفرماییان «هفت ضلعی» ،حسین خسروجردی با عنوان «چشم دوختن»،محمدعلی ترقی‌جاه و ركنی حائری‌زاده با عنوان «رزم» نیز به ترتیب به مبالغ ۷۳ هزار دلار،۵۵ هزار دلار،۵۱ هزار و ۴۰۰دلار و۵۱ هزار و ۴۰۰ دلار فروخته شد.

اثری از محسن وزیری نیز به ارزش ۵۱ هزار و ۴۰۰ دلار به فروش رسید.

تابلو «بیابان» اثر ماركو گریگوریان، غلامحسین نامی و پرویز كلانتری هم به ترتیب ۵۵ هزار دلار،۵۱ هزار و ۴۰۰دلار و ۴۹ هزار دلار خریداری شد.

دو اثر از ناصر اویسی نیز به ترتیب ۳۷ هزار و ۳۴ هزار و ۶۰۰ دلار فروش رفت.

آثار هنرمندان جوانی چون شیرین علی‌آبادی «خانم دورگه»،پویا آریانپور «افسارگسیخته» و گلناز فتحی «راز دانایی»، به ترتیب ۵۵ هزار دلار، ۴۹ هزار دلار و ۴۹ هزار دلار به فروش رسید.

اثری از بهمن محصص با عنوان «هنوز زندگی هست»، نیز به قیمت ۳۷ هزار دلار فروخته شد و اثری از مرتضی ممیز نیز به قیمت ۴۹ هزار دلار فروخته شد.

تابلوی «شب و روز» سیراك ملكونیان ۳۴ هزار و ۶۰۰ دلار فروش رفت و دو اثر سهراب سپهری نیز به ارزش ۱۹۳ هزار و ۶۷ هزار دلار به فروش رسید.

آثار فرح اصولی با عنوان «تولد ونوس»،یعقوب امدادیان،نصرت‌الله مسلمیان با عنوان «مغروق»،صادق تبریزی و صادق تیرافكن «حمورابی: رمزهای قانون» ،نیز به ترتیب ۲۵ هزار دلار،۳۴ هزار و ۶۰۰ دلار، ۲۵ هزار دلار، و ۳۷ هزار دلار به فروش رسید.

دو تابلو از منصوره حسینی نیز ارائه شد و به قیمت۱۶ هزار و ۲۵۰ دلار و ۲۲ هزار و ۵۰۰ دلار فروخته شد.

آثار سیمین اكرامی،حسین كاشیان،خسرو حسن‌زاده «خانواده هنرمند» ،پرستو فروهر «سوار بر قو» و پوران جینچی «تجوید» به قیمت‌های ۴۶ هزار و ۶۰۰ دلار، ۳۹ هزار و ۴۰۰ دلار، ۱۵ هزار دلار ،۲۵ هزار دلار و ۴۳ هزار دلار فروش رفت.

عكسی از بهمن جلالی عكاس ایرانی با عنوان «تصویر تصور» به قیمت ۱۰ هزار دلار فروخته شد و عكسی از مجموعه قاجار شادی قدیریان به مبلغ ۱۵ هزار دلار به فروش رسید.

دواثر ناصر عصار نیز به ارزش ۱۶ هزار و ۲۵۰ دلار و ۳۲ هزار و ۲۰۰ دلار فروخته شد.

در چهارمین حراج كریستی در خاورمیانه،۳۰ اثر از مطرح‌ترین هنرمندان بین‌المللی چون «اندی وارهول»، «رابرت ایندینا» و «آنیش كاپور» نیز ارائه شد كه ۴ اثر اندی وارهول به ترتیب به مبالغ ۱۲۱ هزار دلار، ۱۵۷ هزار دلار،۴۹ هزار دلار و ۳۷ هزار دلار فروش رفت.

یك اثر از رابرت ایندیانا نیز به مبلغ یك میلیون و ۱۶۱ هزار دلار فروخته شد و در ردیف گران‌ترین آثار این حراجی قرار گرفت.

آثار آنیش كاپور ۴۳ هزار دلار،جیم داین ۴۹ هزار دلار و تاكاشی موراكامی ۲۳ هزار و ۷۵۰ دلار فروخته شد و دو اثر دیگر رابرت ایندیانا نیز به ترتیب ۱۵ هزار دلار و ۱۲ هزار و ۵۰۰ دلار فروخته شد.

در چهارمین حراج بین‌المللی كریستی در دبی به طور كلی ۱۹۸ اثر از هنرمندان ایران،مصر،سوریه،عراق، لبنان،الجزیره،مراكش،امارات‌متحده عربی،قطر،كویت،فلسطین،سودان،بحرین،آمریكا،ایتالیا،مجارستان،فرانسه،ژاپن،انگلستان و هندوستان به حراج گذاشته شد كه ۶۸ اثر به ۵۰ هنرمند ایرانی اختصاص داشت.

سال گذشته ركورد گران‌ترین اثر فروخته شده در اختیار «احمدمصطفی» هنرمند مصری بود و امسال این افتخار نصیب ایرانیان شد و بالاترین رقم‌های فروش این حراج را به خود اختصاص دادند.