در چهارمین حراج بین‌المللی كریستی در دبی ۱۹۸ اثر از هنرمندان سراسر دنیا عرضه می‌شود كه از این میان ۶۸ اثر به هنرمندان ایرانی اختصاص دارد و انتظار می‌رود همچون دوره‌های قبلی این حراج، آثار ایرانیان به فروش بسیار چشمگیری دست پیدا كند.

چهارمین حراج بین‌المللی مؤسسه كریستی در دبی عصر دیروز در هتل الجمیراء آغاز به كار کرد.

در این دوره از حراج بین‌المللی كریستی در دبی به طور كلی ۱۹۸ اثر از هنرمندان ایران،مصر،سوریه،عراق، لبنان،الجزیره،مراكش،امارات‌متحده عربی،قطر،كویت،فلسطین،سودان،بحرین،آمریكا،ایتالیا،مجارستان،فرانسه،ژاپن،انگلستان و هندوستان به حراج گذاشته می‌شود. در این حراج ۳۰ اثر از مطرح‌ترین هنرمندان بین‌المللی و غربی از جمله «اندی وارهول»، «رابرت ایندینا» و «آنیش كاپور» عرضه خواهد شد كه این آثار به طور تقریبی از ۱۰ هزار تا یك میلیون دلار ارزش‌گذاری شده‌ است و پیش‌بینی می‌شود با ارزش بالغ بر ۳ میلیون دلار به فروش برسد.

طبق اعلام مؤسسه كریستی، عرضه آثار بسیار برجسته و كمیاب از هنرمندان ایرانی و عرب جزء مشخصه‌های اصلی این حراج است كه تا پیش از این در منطقه خاورمیانه بی‌سابقه بوده است.

از میان ۱۹۸ اثر ارائه شده از هنرمندان سراسر دنیا، ۶۸ اثر به ۵۰ هنرمند ایرانی اختصاص دارد كه مشخصات این آثار و هنرمندان آن به شرح زیر است:

بر طبق كاتالوگ خانه حراج كریستی در این حراج، اثری از پرویز تناولی مجسمه ساز پیشكسوت كشورمان با عنوان «پرسپولیس» از مجموعه بانك پاسارگاد ایران، ۴۰۰ تا ۶۰۰ هزار دلار برآورد قیمت شده است.

همچنین اثر دیگری از تناولی با عنوان «شاعر ایستاده»، ۸۰ تا ۱۲۰ هزار دلار برآورد قیمت شده است.

براساس كاتالوگ كریستین، كارشناسان احتمال می‌دهند كه «پرسپولیس» پرویز تناولی به ركورد یك میلیون و ۵۰۰ هزار دلار دست یابد، ایرانی‌ها در حراج اسفندماه «بونام» در خاورمیانه، توانستند به ركورد خوب یك میلیون دلاری دست یابند. از این روی چندان دور از ذهن نیست كه این اثر شاخص تناولی به مبلغ یك میلیون و ۵۰۰ هزار دلار چكش بخورد.

حسین زند‌ه‌رودی هم كه در حراج سوم به ركورد ۴۸۰ هزار دلاری رسید، امسال با ۷ اثر خود كه عمدتاً جزو یك مجموعه اروپایی هستند در كریستی حضور دارد. او هم همچون تناولی یك اثر در حراج چهارم دارد كه ۴۰۰ تا ۶۰۰ هزار دلار برآورد قیمت شده است. آثار دیگر او به ترتیب ۲۵۰ تا ۳۰۰، ۲۰۰ تا ۲۵۰، ۷۰ تا ۱۰۰، ۵۰ تا ۷۰ و ۲۵ تا ۳۵ هزار دلار برآورد قیمت شده است.

بعد از تناولی و زنده رودی، ۴ هنرمند دیگر ایرانی آثارشان بین ۱۰۰ تا ۲۵۰ هزار دلار برآورد قیمت شده است. اولین آنها، فرهاد مشیری است كه قیمت اثرش با عنوان «تا ابد عاشقم» ۲۰۰ تا ۲۵۰ هزار دلار برآورد شده است. بعد از مشیری، سیدمحمد احصایی است كه دو اثر او به ترتیب ۱۰۰ تا ۱۵۰ و ۱۵ تا ۲۰ هزار دلار برآورد قیمت شده است.

هنرمند دیگر فرامرز پیلارام است كه با دو اثر بدون عنوان در كریستی امسال حضور ویژه‌ای دارد. هنرمند چهارم هم، صداقت جباری نقاش آتیه دار ایرانی است كه یك اثر او با عنوان «چهارباغ»، ۱۰۰ تا ۱۵۰ هزار دلار و اثر دیگر وی كه یك نقاشی چهار لته‌ای است، ۵۰ تا ۷۰ هزار دلار قیمت گذاری شده است.

رده های بعدی قیمت‌ها به ترتیب در اختیار شیرین نشاط ۸۰۰ تا ۱۲۰ هزار دلار، غلامحسین نامی ۷۰۰ تا ۹۰ هزار دلار و مسعود عربشاهی ۷۰ تا ۹۰ هزار دلار است.

دیگر برآوردهای در نظر گرفته شده برای آثار هنرمندان ایرانی، (بدون رتبه بندی و تنها طبق ترتیب كاتالوگ كریستی)، از این قرار است: حسین بهزاد (دو اثر از یك مجموعه خصوصی در سوئیس با نام‌های جنگ و صلح ۲۰ تا ۳۰ و از مجموعه خیام ۳۰ تا ۴۰ هزار دلار)، محمدعلی ترقی جاه (بدون عنوان، ۱۵ تا ۲۰ هزار دلار)، ناصر اویسی (بدون عنوان، ۱۵ تا ۲۰ و دو اثر دیگر ۲۰ تا ۳۵ و ۳۵ تا ۴۰ هزار دلار)، فرح اصولی (تولد ونوس، ۲۰ تا ۳۰ هزار دلار)، ركنی حائری زاده (رزم، ۲۲ تا ۲۹ هزار دلار)، یعقوب امدادیان (بدون عنوان، ۲۰ تا ۳۰ هزار دلار)، ابوالقاسم سعیدی (سپتامبر، ۳۰ تا ۴۰ هزار دلار)، آیدین آغداشلو( فرود فرشتگان، ۵۰ تا ۷۰ هزار دلار)، حسین خسروجردی (چشم دوختن، ۱۲ تا ۱۶ هزار دلار)، نصرت الله مسلمیان (مغروق، ۲۰ تا ۲۵ هزار دلار)، رضا درخشانی (مرگ زیبایی، ۲۵ تا ۳۵ هزار دلار)، سیمین اكرامی (زمین، ۱۸ تا ۲۵ هزار دلار)، كوروش شیشه گران (انسان در حال استراحت، ۲۵ تا ۳۵ و پرتره، ۲۰ تا ۳۰ هزار دلار)، صادق تبریزی (بدون عنوان، ۱۸ تا ۱۲ هزار دلار)، رضا مافی (بدون عنوان، ۶۰ تا ۸۰ هزار دلار)، منصوره حسینی (بدون عنوان، ۱۸ تا ۲۰ هزار دلار)، حسین كاظمی (تعظیم به عمرخیام، ۱۲ تا ۱۶، دو اثر بدون عنوان به ترتیب ۴۰ تا ۶۰ و ۶۰ تا ۸۰ هزار دلار)، پویا آریانپور (افسارگسیخته، ۱۲ تا ۱۶ هزار دلار)، خسرو حسن زاده (خانواده هنرمند، ۱۵ تا ۲۰ هزار دلار)، پویان جین چی (تجوید، ۲۰ تا ۲۵ هزار دلار)، گلناز فتحی (راز دانایی، ۲۰ تا ۳۰ هزار دلار)، صادق تیرافكن (حمورابی: رمزهای قانون، ۷ تا ۱۰ هزار دلار)، پرستو فروهر (سوار بر قو، ۱۰ تا ۱۵ هزار دلار)، عباس كیارستمی (برف، ۲۰ تا ۳۵ هزار دلار)، شیرین علی آبادی (خانم دورگه، ۷ تا ۱۰ هزار دلار)، بهمن جلالی (تصویر تصور، ۶ تا ۸ هزار دلار)، شادی قدیریان (از مجموعه قاجار، ۱۲ تا ۱۸ هزار دلار)، قاسم روزكوش (نشانه حیات، ۱۵ تا ۲۰ هزار دلار)، بیتا فیاضی (تك شاخ، ۱۷ تا ۲۵ هزار دلار)، محمد فاسونكی (زائران، ۱۵ تا ۲۰ هزار دلار)، منیر فرمانفرمائیان (هفت ضلعی، ۶۰ تا ۸۰ هزار دلار)، افشین پیرهاشمی (تنهایی، ۳۰ تا ۴۰ هزار دلار)، مرتضی ممیز (بدون عنوان، ۲۰ تا ۳۰ هزار دلار)، سیراك ملكونیان (شب و روز، ۲۵ تا ۳۵ هزار دلار)، سهراب سپهری (هنوز زندگی برگ دارد، ۱۸ تا ۲۵ هزار دلار و منظره با خانه‌ها، ۷۰ تا ۱۰۰ هزار دلار)، جعفر روح بخش (بدون عنوان، ۴۰ تا ۶۰ هزار دلار)، ناصر عصار (بدون عنوان، ۱۲ تا ۱۸ هزار دلار)، محسن وزیری (بدون عنوان، ۲۰ تا ۳۰ هزار دلار)، ماركو گریگوریان (بیابان، ۲۵ تا ۵۰ هزار دلار)، پرویز كلانتری (بدون عنوان، ۳۵ تا ۴۰ هزار دلار) و بهمن محصص (هنوز زندگی هست، ۲۵ تا ۳۵ هزار دلار.)

چهارمین حراج بین‌المللی كریستی در دبی عصر دیروز ساعت ۱۸:۳۰ در هتل الجمیراء آغاز به كار کرد.