علی مطلب زاده؛ دیروز در حالی که جامعه تجسمی کشور منتظر بود تا با اعلام نتایج حراج کریستی در دوبی شاهد افتخار دیگری برای هنر ایران در عرصه بین المللی باشد، در سطح مدیریت دولتی بخش تجسمی تغییراتی به وجود آمد که دور از انتظار نبود. دیروز استعفای حبیب الله صادقی مدیر دفتر هنرهای تجسمی وزارت ارشاد پذیرفته و نام مدیر جدید این دفتر اعلام شد. محمدحسین صفارهرندی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در حکمی، محمود شالویی را به عنوان مدیرکل این دفتر منصوب کرد. انتصاب محمود شالویی به این سمت در حالی به صورت رسمی اعلام شد که صادقی، مدیرکل پیشین دفتر هنرهای تجسمی بعد از اعلام خبر استعفایش در روز یکشنبه و با مذاکره کوتاهی که با وزیر ارشاد داشت اعلام کرد تا ۱۸ اردیبهشت در سمت خود باقی خواهد ماند. او همچنین نتیجه پذیرش یا رد این استعفا را به جلسه یی که در روزهای آینده با وزیر ارشاد دارد موکول کرده بود.

در هر صورت ابلاغ حکم مدیریت جدید در روز گذشته نشان می دهد که نتایج این جلسه ظاهراً قبول استعفای حبیب الله صادقی بوده است.

به نقل از روابط عمومی معاونت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، در حکم صادره برای انتصاب محمود شالویی آمده است؛ نظر به شایستگی و تجربیات ارزشمند و سوابق جنابعالی و پیشنهاد معاون امور هنری به عنوان مدیرکل دفتر هنرهای تجسمی منصوب می شوید. دیروز همچنین محمدحسین صفار هرندی در نامه جداگانه یی از خدمات و زحمات خالصانه حبیب الله صادقی در دوران تصدی مدیریت دفتر هنرهای تجسمی قدردانی و اظهار امیدواری کرده است که صادقی در آینده نیز حضوری فعال و اثرگذار در سایر عرصه های مدیریت داشته باشد.

در سوابق اجرایی شالویی در عرصه فرهنگ و هنر، مواردی از جمله مدیرکلی دفتر آموزش و توسعه فعالیت های هنری، سرپرستی مرکز برنامه ریزی و آموزش نیروی انسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، عضویت شورای برنامه ریزی و ریاست گروه فرهنگ و هنر دانشگاه جامع علمی - کاربردی، دبیر شوراهای راهبردی و نظارت بر هنرستان های هنرهای زیبا و آموزشگاه های آزاد هنری کشور، عضویت شورای عالی آموزش و پرورش (کمیسیون اساسنامه ها و مقررات تحصیلی) و نماینده و رابط معاونت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با نمایندگی سازمان یونسکو در تهران دیده می شود. شالویی دارای مدرک فوق لیسانس ادیان تطبیقی است و در حال حاضر مراحل پایانی دوره دکترا را در رشته عرفان اسلامی می گذراند. چنین تغییری در سطح مدیریتی باعث شد نگرانی های حاصل از انتشار خبر استعفای صادقی که در هفته جاری در جامعه تجسمی کشور ایجاد شده بود همچنان ادامه داشته باشد و همچنان باید منتظر ماند تا ببینیم با آغاز به کار مدیریت جدید مشکلات مطرح شده در این سال ها از جمله مدیریت های دوره یی در این بخش، عدم برنامه ریزی بلندمدت و اختلاف آرا که بخشی از آنها به عنوان دلایل استعفای حبیب الله صادقی مطرح شده بود رفع خواهد شد یا نه.

حبیب الله صادقی در متن استعفای خود پایین بودن بودجه هنرهای تجسمی، عدم شرکت هنرمندان درجه یک و اصلی در جریان های داخلی و... را به عنوان دلایل این اقدام ذکر کرده بود. طبق سنت رایج در سال های گذشته مدیرکل دفتر امور هنرهای تجسمی به عنوان سرپرست موزه هنرهای معاصر نیز منصوب می شود و باید انتظار داشت که این سنت درباره مدیر جدید (شالویی) هم رعایت شود. اما مسوولان روابط عمومی موزه هنرهای معاصر دیروز در پاسخ به پرسش های خبرنگار اعتماد بر ادامه حضور صادقی بر این مسند تاکید می کردند. این ادعا با در نظر گرفتن حکم شالویی که در آن اشاره یی به حکم مدیریت او بر موزه هنرهای معاصر نشده بود تقویت می شود.