دبیر گروه فرهنگ و هنر روزنامه «فرهنگ و آشتی» در خصوص تلخ ترین اتفاق هنری سال ۸۶ گفت: سال ۸۶، سال از دست دادن هنرمندان ناب عرصه فرهنگ و هنر کشور از جمله آقای قیصر امین پور بود.

زهرا فضلی گفت: از مهم ترین اتفاقات هنری سال ۸۶، در حوزه سینما می توان به فروش بالای دو فیلم «اتوبوس شب» و« توفیق اجباری» اشاره کرد. به اکران در نیامدن فیلم سنتوری از دیگر اتفاقاتی است که متاسفانه به سال ۸۶ اتفاق افتاد.

وی در ادامه افزود: بر خلاف عقایدی که وجود دارد، من معتقدم که تاتر امسال سال خوبی را پشت سر گذاشت. نمایش مجدد« ملاقات بانوی سالخورده» به کارگردانی حمید سمندریان و« افرا» در کنار نمایش های دیگر توانست طیف وسیعی از دوستداران تاتر را به خود جلب کند. از سوی دیگر این اتفاقات دلایل خوبی برای چنین استادانی فراهم می کند تا نمایش های خوبی را در آینده به اجرا در آورند.

این روزنامه نگار همچنین اشاره کرد: از مهمترین اتفاق هنری سال ۸۶ در حوزه هنرهای تجسمی می توان به برگزاری سمپوزیوم مجسمه سازی در حوزه معاونت فرهنگی اشاره کرد. ماشاهد نمایشگاه های مختلف در این حوزه هستیم اماجای خالی چنین نمایشگاهی دیده می شد که این نمایشگاه توانست به خوبی از عهده آن بر آید.

فضلی در خصوص مهمترین اتفاق هنری سال ۸۶در حوزه موسیقی و برنامه های تلویزیون خاطر نشان کرد: از مهمترین اتفاق سال ۸۶ در حوزه موسیقی اجرای موسیقی پاپ در جشنواره موسیقی فجر است که بازتاب خوبی هم داشت، چون طیف وسیعی از مردم به این نوع از موسیقی علاقه مند هستندکه متاسفانه یکی از کمبودهای عرصه موسیقی بود که توانست بعد از یک دهه دوباره موقعیت خود را بیابد. در برنامه های تلویزیون نیز امسال سال پرباری را شاهد بودیم.پخش سریال هایی با کیفیت خوب مانند« ساعت شنی »که طیف وسیعی از علاقمندان به خود را داشت، نشان دهنده موفقیت در عرصه تلویزیون است.

وی در ادامه افزود: تلویزیون در سال ۸۶ کمبودهایی را هم داشت که یکی از آن ها کمبود سریال طنز بود. مردم ما نیاز مبرمی به خنده و شادی دارند و سیاستگذاران مسوولان صدا و سیما باید برنامه هایی رادر جهت فیلم، سریال، کتاب و همه گزینه های فرهنگی برای شادی بیشترمردم تدوین کنند.

دبیر گروه فرهنگ و هنر روزنامه «فرهنگ و آتشی» در خصوص تلخ و شیرین سال هنری ۸۶ تصریح کرد: از وقایع تلخ سال ۸۶ به چند مورد اشاره کرد: اکبر رادی و قیصر امین پورکه جز هنرمندان ناب کشور ما بودند ،همچنین بیماری آقای شجریان که خوشبختانه سلامتی خود را باز یافتند از دیگر وقایع تلخ اینکه متاسفانه امسال نیز سینمای ایران نتوانست در فستیوال کن حضور یابد و این روند همچنان ادامه داربود.

فضلی اتفاق شیرین سال هنری ۸۶ را پخش فیلم سنتوری برای دوستداران آن علی رغم پخش سی دی قاچاق آن دانست و گفت: ساخت یک فیلم خوب و داشتن یک موسیقی عالی از اتفاقات نادر در کشور ما است.

وی در خصوص پیش بینی وضعیت هنر در سال ۸۷ اظهار داشت : "سالی که نکوست از بهارش پیداست" من فکر نمی کنم اتفاق خاصی در سال ۸۷ در عرصه هنر و فرهنگ داشته باشیم چون برنامه و قانون جدیدی را در این مورد نمی بینیم اما امیدواریم که در سال ۸۷ چند قدم جلوتر رویم و کاستی های ۸۶ را نداشته باشیم.

زهرا فضلی در خاتمه اشاره کرد: عرصه فرهنگ و هنر به مدیریت همه جانبه ای نیازمند است. معضل قاچاق فیلم، سالن های تاتر، نشر کتاب و اجرای موسیقی از مواردی است که باید حل شود چون کشور ما، کشور غنی است و هنرمندان ما می توانند در عرصه جهانی قوی تر جلوه کنند باید عرصه را برای آن ها وسیعت تر کرد تا پیشرفت های روز افزونی را شاهد باشیم.