غلامعلی طاهری گفت: هفتمین دوسالانه نقاشی در عین جوانگرا بودن كاملاً حرفه‌ای برگزار شد و این از امتیازات این دوسالانه نسبت به دوره‌های قبل است.

غلامعلی طاهری هنرمند نقاش و عضو هیئت داوران هفتمین دوسالانه نقاشی معاصر ایران درباره ارزیابی خود از این دوسالانه گفت: من با جرأت می‌توانم بگویم كه این دوسالانه از ویژگی‌های ممتازی نسبت به دوسالانه قبلی برخوردار بود و در عین جوانگرایی و توجه به استعدادهای جوان كاملاً حرفه‌ای برگزار شد.

وی درباره مشكلات این دوسالانه هم گفت: مشكلاتی از نظر اجرایی و دبیرخانه‌ای در این دوسالانه پیش آمد كه قابل انتظار نبود و طی آن مراسم اختتامیه این دوره به دو مرحله كشیده شد ولی علی‌رغم این مسائل و همچنین محدودیت‌های فضای نمایشگاهی این دوسالانه به خوبی برگزار شد.

طاهری غیبت داور خارجی این دوسالانه را نیز از جمله مشكلات دیگری اعلام كرد كه در این دوره اتفاق افتاد و گفت: متأسفانه علی‌رغم این كه داور خارجی دوسالانه تمایل بسیاری برای شركت در هیئت داوری دوسالانه هفتم نقاشی ایران داشت ولی به دلیل بیماری و سن بالا و همچنین تعلل درگرفتن مدارك لازم موفق به حضور درایران نشد.

طاهری تصریح كرد: همه حركت‌ها و رویدادهای هنری كه بتواند به ارتقاء و رشد كیفی و كمی هنر كشورمان كمك كند شایسته و ارزنده خواهد بود و این دوسالانه نیز با همه كاستی‌ها برگزار شد تا سنت برگزاری دوسالانه‌ها حفظ شود.

عضو هیئت داوران دوسالانه هفتم نقاشی درباره نقدهایی كه درباره این دوسالانه صورت گرفته است، گفت: نقد گاهی علمی،كارشناسانه و منصفانه است كه این نوع نقد برای هركاری ضروری است و اگر در كنار یك اتفاق هنری این نوع نقد نباشد نشان‌دهنده عدم موفقیت آن است ولی برخی نقدها نیز كاملاً مغرضانه است و با توجه به این كه این دوسالانه از ابتدا با كشمكش‌هایی همراه بود باید منتظر نقدهایی شخصی برخی باشیم.

طاهری تصریح كرد: اگر گفته شده كه آثار ضعیفی در دوسالانه بوده است احتمالاً منظور آثار جوانان است ولی باید توجه داشته باشیم كه همه هنرمندان حرفه‌ای امروز در دوران جوانی به شهرت رسیدند و به عنوان هنرمند مطرح شدند. پس باید به جوانان هم این فرصت را داد تا آثارشان را ارائه كنند و استعدادهای جوان شناخته ومطرح شوند.

وی همچنین درباره داوری‌های هم توضیح داد: هیئت داوران از میان كهن‌سال‌ترین و خبره‌ترین هنرمندان انتخاب شده است كه صدها دانشجو از كلاس‌های آنها تغذیه كرده‌اند.

طاهری از نمایش آثار ناپذیرفته شده هم خبر داد و گفت: قرار است آثار ناپذیرفته شده هم در مؤسسه صبا به نمایش درآید تا همه آثار به نمایش درآید و افراد معترض قضاوت بهتری درباره انتخاب آثار این دوسالانه داشته باشند.

این هنرمند نقاش همچنین تعداد زیاد آثار ارسالی به دوسالانه را یكی از دلایل حجم بالای آثار پذیرفته شده عنوان كرد و گفت: در این دوره استقبال بی‌نظیری از دوسالانه شد و ۸ هزار اثر به دبیرخانه ارسال شد كه انتخاب آثار در میان این تعداد اثر كار بسیار دشواری است و طبیعی است كه تعداد بیشتری از آثار به نمایشگاه راه پیدا كنند. درحالی كه در دوره گذشته تنها ۴ هزار اثر ارسال شده بود و تعداد كمتری از آثار به نمایش درآمد.

داور این دوره از دوسالانه در ادامه با تـأكید بر این كه از نقدهای منصفانه استقبال خواهد كرد گفت:‌ كار ما هم بی‌نقص نبوده است ولی اگر به فكر تعالی هنر این كشور هستیم بیاییم ضعف‌ها را در یك جلسه‌ای به صورت علمی و كارشناسانه بگوییم تا زمینه‌ای برای بهتر برگزار شدن دوسالانه‌های آینده باشد.