مجسمه «مرد نی‌لبك‌زن» كه برای ترمیم قسمت‌های شكسته و آسیب‌دیده به كارگاه موزه هنرهای معاصر تهران منتقل شده است، همچنان منتظر خالق خود «بهمن محصص» است تا دوباره جان بگیرد.

حبیب‌الله صادقی مدیر كل دفتر امور هنرهای تجسمی در گفت و گو با خبرنگار هنرهای تجسمی فارس درباره سرنوشت ترمیم مجسمه «مرد نی‌لبك زن» گفت: آقای «بهمن محصص» مدتی است كه بیمارند و قرار است بعد از رفع كسالت ایشان، آقای «بهرام دبیری» با ایشان صحبت كنند تا برای مرمت این اثر به تهران بیایند.

● مجسمه «مرد نی‌لبك زن» تنها با حضور «محصص» ترمیم خواهد شد

صادقی با بیان این كه كار مرمت مجسمه «مرد نی‌لبك‌زن» تنها با حضور صاحب اثر انجام خواهد شد گفت: این مجسمه برای انجام مرمت و احیاء از مجموعه تئاتر شهر به كارگاه موزه هنرهای معاصر تهران منتقل شده است و تنها با حضور آقای محصص این كار انجام خواهد شد.

گویا «پرویز تناولی» برای مرمت این اثر اعلام آمادگی كرده بود ولی صادقی تأكید كرده است كه مناسب‌ترین فرد برای ترمیم مجسمه خود محصص است.

صادقی احتمال داد كه این اثر تا سال آینده ترمیم و آماده نصب در باغ موزه هنرهای معاصر تهران شود.

● حضور بهمن محصص برای ترمیم مجسمه غیر ممكن است

اما بهرام دبیری در گفت وگو با خبرنگار فارس اعلام كرد كه حضور آقای بهمن محصص برای ترمیم تقریباً غیر ممكن است.

دبیری به خبرنگار هنرهای تجسمی فارس گفت: بهمن محصص خلق وخوی خاصی دارد،دلتنگ و ناراضی است و درگوشه‌ای از این كشور به دور از انظار زندگی می‌كند و مایل نیست كه كسی را ببیند.

دبیری گفت: من به آقای صادقی هم گفتم كه برای ساماندهی و ترمیم این مجسمه از پرویز تناولی بخواهند كه زیر نظر ایشان و یا چند مشاور این اثر مرمت شود.

دبیری تأكید كرد كه حضور محصص برای مرمت اثر نشدنی است ولی از سوی دیگر به هر حال این اثر باید ترمیم شود. بنابراین بهتر است از آقای تناولی،‌یا آقای حمید شانس و مشاورین متخصص بخواهند كه این اثر ترمیم شود و سپس در انبار موزه نگهداری شود.

● مجسمه محصص فقط باید ترمیم ‌شود

دبیری درباره تغییر قسمتی از مجسمه به منظور فراهم شدن امكان نصب آن در باغ موزه هنرهای معاصر تهران هم گفت: این اثر می‌تواند پس از ترمیم در گنجینه موزه نگهداری شود. درست مثل سایر آثاری كه قابل نمایش نیستند و اصلاً قرار نیست كه بخش‌هایی از مجسمه سانسور شود چون هیچ كس مجاز نیست به یك اثر هنری دست ببرد و تنها می‌تواند مرمت شود.

دبیری تصریح كرد: اگر می‌توانند باید این اثر را مرمت كنند و در گنجینه موزه نگهداری كنند و در غیر این صورت باید به همین صورت شكسته بسته‌بندی كنند و در گنجینه بگذارند.

وی افزود: حتی اگر آقای محصص بتوانند برای مرمت اثرش به تهران بیاید خودش این كار را انجام نخواهد داد بلكه تنها بر روند آن نظارت خواهد كرد و باز هم باید فرد دیگری كار مرمت را انجام دهد كه به این ترتیب با رضایت هنرمند می‌توان از فرد دیگری خواست كه كار ترمیم مجسمه را انجام دهد.

● مجسمه «مرد نی‌لبك زن» علاوه بر ترمیم باید تغییراتی هم داشته باشد

حبیب‌الله صادقی مدیر كل دفتر امور هنرهای تجسمی وزارت ارشاد و سرپرست موزه هنرهای معاصر تهران نیز درباره صحبت‌های بهرام دبیری به خبرنگار فارس گفت: این مجسمه علاوه بر این كه باید ترمیم شود، بخشی‌هایی از آن عریانی خاصی دارد كه گر چه اروتیك نیست ولی باید با مؤلفه‌های اجتماعی ما تطبیق پیدا كند تا بتوانیم آن را در باغ موزه هنرهای معاصر تهران به نمایش بگذاریم.

وی با تأكید بر این كه این اثر دچار سانسور نخواهد شد گفت: قصد ما سانسور كردن یك اثر نیست، من به عنوان مدیر مركز هنرهای تجسمی كه هم می‌خواهم كیفیت اثر را حفظ كنم و هم آن را به نمایش بگذارم چه می‌توانم بكنم غیر از این كه از خود هنرمند بخواهم اثرش را ترمیم و با مؤلفه‌های اجتماعی جامعه سازگار كند؟

● جای مجسمه محصص كجاست؟ گنجینه یا باغ موزه؟

سرپرست موزه هنرهای معاصر تهران با بیان این كه اصراری بر نمایش این اثر ندارد گفت:‌من اصراری ندارم كه این اثر حتماً به نمایش گذاشته شود ولی به هر حال اثر فاخر یك هنرمند كه با دلایل اندكی جابه جا شده حیف است كه در انبار نگهداری شود. ضمن این كه جامعه از من می‌خواهد كه امكان نمایش آن را فراهم كنم.

وی درباره استفاده از هنرمند دیگری مثل پرویز تناولی برای ترمیم این اثر هم گفت: تناولی استاد همه ماست كه تنها می‌تواند مجسمه را ترمیم كند و آن بخشی از مجسمه كه باید با مؤلفه‌های اجتماعی ما تطبیق پیدا كند تنها با حضور خود هنرمند باید انجام شود چرا كه اگر آقای تناولی بخواهند این اثر را تغییر دهند،این مجسمه دیگر اثر محصص نخواهد بود بلكه مجسمه محصص در روایتی جدید خواهد بود.

صادقی در پایان درباره وكالت آقای محصص برای انجام ترمیم و تغییرات لازم در مجسمه گفت: اگر ایشان به آقای تناولی چنین وكالتی را بدهند، ما هم هیچ مشكلی نخواهیم داشت.

وی همچنین گفت:‌سرنوشت این مجسمه تا اوایل سال آینده به نتیجه خواهد رسید.

به گزارش خبرنگار فارس، «بهمن محصص»، مجسمه چهار متری «مرد نی‌لبك زن» را به سفارش تئاتر شهر در سال ۱۳۵۳ ساخت تا در فضای جلوی مجموعه تئاتر شهر نصب شود. این مجسمه سال‌ها بعد در دوران انقلاب برای حفاظت بیشتر از جلوی مجموعه تئاتر شهر به كارگاه دكور این مجموعه منتقل شد تا در شرایط مناسب دوباره به جای خود بازگردانده شود. ولی در جریان ساخت وسازهای اخیر مجموعه تئاتر شهر، این مجسمه در حالی كه نی‌لبك و همچنین دست و پای آن شكسته شده بود، از زیر سن تالار اصلی تئاتر شهر خارج شد كه بلافاصله برای مرمت و احیاء به كارگاه موزه هنرهای معاصر تهران منتقل شد.

حبیب‌الله صادقی سرپرست موزه هنرهای معاصر تهران در همان زمان به فارس گفته بود كه این مجسمه با حضور خالق آن آقای بهمن محصص بازسازی خواهد شد و جایگزین مجسمه «مرد و زن» در باغ موزه هنرهای معاصر تهران خواهد شد.

محصص متولد ۱۳۰۹ و فارغ التحصیل آكادمی هنرهای زیبای رم است. وی هنرمند آوانگاردی است كه گفته می شود آنقدر پیشرو بود كه هیچ كس نتوانست ادامه دهنده راه او باشد. آثار این نقاش را گرچه تحت تأثیر پیكاسو می‌دانند، اما منتقدان اذعان می دارند نقاشی‌ها و مجسمه‌هایش بی شك از روحیه یك نقاش ایرانی خبر می‌دهند.

آثار محصص در نمایشگاه‌های انفرادی وگروهی بسیاری از جمله تهران،رم، میلان، فلورانس، كان، پاریس، بیروت، ژنو و... به نمایش گذاشته شده است.

بینال نقاشی سال ۱۳۴۱ آخرین بینالی بود كه محصص در آن شركت داشت.