مدیر عامل سازمان بهره وری انرژی گفت: پیش بینی شده است که در سال آینده بین ۴۰ تا ۵۰ میلیون لامپ کم مصرف توزیع شود که قیمت آن با احتساب ۴۰ درصد یارانه در حدود هزار تومان خواهد بود.

حسین لوایی مدیر عامل سازمان بهره وری انرژی در رابطه با صرفه جویی در انرژی گفت: روند مصرف انرژی در کشور روندی هشدار دهنده دارد و اگر چاره اندیشی نشود وضع نابسامان تر خواهد شد.

وی درخصوص بهینه مصرف کردن گفت: مصرف بهینه به معنای کم مصرف کردن نیست بلکه استفاده از ابزاری است که کاهش مصرف انرژی را به همراه دارند به عنوان مثال لامپ های کم مصرف علاوه بر تامین روشنایی مورد نیاز گرمایی را در پی ندارد.

لوایی اذعان داشت: اکثر الکتروموتورها که ۵۰ الی ۶۰ درصد مصرف صنعت کشور را تشکیل می دهند از راندمان پایینی برخوردار بوده و باعث شده که مصرف پر واحد محصولات در صنعت بین ۵/۱ تا ۵/۲ برابر متوسط جهانی باشد.

وی تصریح کرد: انرژی مصرف تنها از نظر مصرف کننده ارزان است، اما از نظر اقتصاد ملی هزینه زیادی برای آن تقبل می شود.

مدیرعامل سازمان بهره وری انرژی با اشاره به اینکه در زمینه بهینه سازی مطالعاتی صورت گرفته است گفت: به خوبی روشن شده است که سرمایه گذاری هر دلار در زمینه بهینه سازی در کشورهای پیشرفته برگشت دو دلار سرمایه را به همره دارد.

وی اظهار داشت: در کشوری مانند ایران سرمایه گذاری هر دلار دراین راستا بین هشت تا ۱۰ دلار بازگشت سرمایه را به دنبال دارد.

لوایی درخصوص فرهنگ سازی برای بهینه سازی ، اذعان داشت: در هر مقطعی مشاهده شده است هر کجا که مردم با مشکلات کشور آشنا بوده و مطلع شوند همکاری لازم را کرده اند.

وی تصریح کرد: نقش سازمان بهره وری انرژی در این فرهنگ سازی، راهنمایی، مشاوره های فنی و کمک در تکنولوژی است.

وی نقش رسانه ها را در این امر مهم دانسته و گفت: این رسانه ها هستند که نقش بسیار ارزنده ای را در ایجاد بسترهای مناسب دارند.

لوایی در رابطه با کمک های دولتی بیان کرد: با توجه به استفاده از تبصره ۱۱ و ۱۳ دولت به صنایعی که در این زمینه فعالیت می کنند کمک کرده و به آنها سود تسهیلات و یارانه می دهد.

وی برنامه سال آینده را چنین بیان کرد: پیش بینی شده است که بین ۴۰ تا ۵۰ میلیون شعله لامپ کم مصرف در کشور توزیع شود که حدود ۴۰ درصد از هزینه های تولید یارانه ای است که از طریق دولت در اختیار مصرف کنندگان قرار می گیرد.

وی حضور بخش خصوصی در تولید اینگونه لامپ ها را پررنگ اعلام کرد و گفت: یقینا تولید کنندگان لامپ خصوصی هستند و در حال حاضر ۱۴ تولید کننده داخلی هستند که قادر به تولید ۳۰ تا ۴۰ میلیون شعله لامپ هستند.