عضو هیات علمی پردیس هنرهای زیبا دانشگاه تهران گفت: بسیاری از آثار هنرمندان جوان نقاش دچار سردرگمی است كه این موضوع در برنامه‌ریزی و آشفتگی مسایل هنری ریشه دارد.

عبدالمجید حسینی راد، در سومین نشست همایش هفتمین دوسالانه ملی نقاشی معاصر ایران كه روز گذشته در موزه هنرهای معاصر برپا شد، مبنا قراردادن آثار اساتید نقاشی و آثار نقاشان خارجی را از جمله رویكردهایی دانست كه در نقاشی‌های هنرمندان جوان مشاهده می‌شود.

او گفت: صداقت، صراحت بیان، شجاعت برای ابراز ایده‌ها از جمله خصوصیاتی است كه در آثار جوانان دیده می‌شود و قابل سرمایه‌گذاری است.

این هنرمند تصریح كرد: دوسالانه نقاشی به عنوان یك رخداد هنری در ایران از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و پایه‌های اصلی گسترش نقاشی به صورت خاص و سیستم‌های آموزشی مراكز عالی هنر در كشور محسوب می‌شود. اما اگر این دوسالانه‌ها با برنامه‌ریزی منسجم‌تری برگزار می‌شد، امسال در این همایش با موفقیت چشم‌گیرتری روبه‌رو می‌شدیم.

حسینی راد با بیان این‌كه، دوسالانه نقاشی با دوسال تأخیر امسال بعد از گذشته نزدیك به چهارسال برگزار شده گفت: متأسفانه با عدم برنامه‌ریزی در برگزاری دوسالانه‌ها، بسیاری از مسایل در این همایش به صورت تكراری مثل سال‌های گذشته اتفاق می‌افتد.

وی افزود: دوسالانه‌ها با هدف ارزیابی میزان پیشرفت و خلاقیت هنرمندان در رخدادهای هنری طی دوسال برگزار می‌شود، اما تاكنون این همایش كم‌تر به اهداف خود رسیده است.

حسینی‌راد در این همایش خواستار توجه بیشتر مسوولین به برگزاری دوسالانه‌ها شد و گفت: بعد از گذشت یك یا دو ماه از برگزاری دوسالانه، متأسفانه این نشست‌ها بدون ارزیابی به فراموشی سپرده می‌شود.

این منتقد با بیان این‌كه هنر ایرانی در گذشته در عرصه‌های جهانی حضور چشم‌گیری داشت، تصریح كرد: درحال حاضر هنرمندان كشورهای دیگر، با توان كم‌تر، جایگاه بهتری نسبت به هنرمندان ایرانی در جهان پیدا كرده‌اند.

این هنرمند در عین حال گفت: با حمایت از هنرمندان جوان، ایران می‌تواند جایگاه مطلوب‌تری را در جهان بدست آورد.

حسینی راد با اشاره به این‌كه، علی‌رغم تمام محدودیت‌ها در زمینه‌های هنری، جوانان حضور درخشانی در عرصه هنرهای تجسمی داشته‌اند گفت: استعدادهای جوان در كنار جایگاه ویژه‌ای كه برای پیشكسوتان عرصه نقاشی در دوسالانه وجود دارد، از اهمیت بالایی برخوردار است و باید سرمایه‌گذاری دقیق‌تری برای حضور آن‌ها در دوسالانه‌های نقاشی انجام شود.

وی اذعان كرد: جایگاه هنرمندان جوان آن‌چنان كه شایسته است تعریف نشده و امیدواریم برنامه‌ای را برای وضوح حضور جوانان در عرصه‌های هنرهای معاصر فراهم آورند.

دكتر سید حسن سلطانی هنرمند نقاشی و عضو هیأت علمی دانشگاه هنر، نیز گفت: طبق اسامی برگزیدگان اولین دوسالانه هنرهای معاصر كه بعد از انقلاب برگزار شد، ۸۸ هنرمند آثار خود را در كتاب برگزیده به چاپ رساندند اما امروز بعد از گذشت ۱۶ سال، تنها ۱۹ نفر از این تعداد در دوسالانه امسال شركت‌ كرده‌اند.

او گفت: فضای نقاشی در كشور نیازمند یك آشتی ملی است.

سلطانی درباره‌ی انتقادی كه درباره‌ی آموزش نقاشی در دانشگاهها مطرح می‌شود اظهار كرد: بسیاری از آثار فاخر نقاشی، متعلق به هنرمندان جوانی است كه فارغ‌التحصیل رشته‌های هنری از دانشگاه‌ها هستند.

این هنرمند نقاشی با بیان این‌كه امروزه شیوه‌ی آموزشی رشته‌های هنر به صورت همگانی است، افزود: درحال حاضر دانشجو تنها با یك استاد، رشته‌های هنری از جمله نقاشی را آموزش نمی‌بیند بلكه رسانه‌هایی همچون، اینترنت، كتاب، فیلم و سایر موارد در فضای آموزشی تأثیرگذار است.

سلطانی داشتن گروه‌ها و تشكل‌های مختلف هنری را با رویكرد مشخصی برای رسیدن به تعالی هنر ایران در كشور را مهم ارزیابی كرد.

در ادامه این نشست استاد واحد خاكدان ، ژیدا كامیاب هنرمندان نقاش به ویژگی سبك نقاشی خود برای علاقه‌مندان پرداختند.