شش ماه پس از درگذشت ماركو گریگوریان (نقاش درگذشته ایرانی) دوستان او دور هم جمع شده‌اند تا مقدمات برپایی اولین نمایشگاهش را پس از قریب به ۳۵ سال فراهم كنند.

نمایشگاهی كه شهریور ۱۳۸۷ همزمان با سالمرگ این نقاش در موزه هنرهای معاصر برپا می‌شود. هم‌اكنون گروهی متشكل از جواد مجابی،مسعود نادر، ژانت لا‌زاریان و حبیب‌الله صادقی در تدارك انجام مقدمات این نمایشگاه هستند و در روزهای گذشته هم جلسه‌ای بدین منظور تشكیل شده است. قرار است در كنار برپایی این نمایشگاه، مقالا‌ت مختلف راجع به ماركو هم در قالب كتابی به چاپ برسد. ژانت لا‌زاریان روزنامه‌نگار، صاحب گالری و از دوستان ماركو درباره این نمایشگاه به اعتماد ملی گفت: <قرار است من اواخر اسفند امسال به ارمنستان و پس از آن به آمریكا سفر كنم تا آثار ماركو را از این دو كشور به ایران منتقل كنم.> طبق صحبت‌های لا‌زاریان، او در این سفر با وزیر فرهنگ ارمنستان دیدار خواهد كرد تا روند امانت گرفتن این آثار تسریع شود. لا‌زاریان مشكل اصلی در انتقال این آثار به ایران را ناهماهنگی‌ها و دشواری‌های بیمه كردن آنها می‌داند. او همچنین بخشی از آثار ماركو را از قبرس به ایران منتقل می‌كند؛ چرا كه ماركو سال‌ها پیش نمایشگاه بزرگی در این كشور برپا كرده بود و هنوز تعدادی از آثار وی در این كشور نگهداری می‌شود.

از دیگر اقدامات لا‌زاریان پیگیری برپایی موزه ماركو در ارمنستان است كه گویا وضعیت آن همچنان بلا‌تكلیف است.وی در این باره می‌گوید: <محل فعلی نمایش آثار ماركو در اصل بخشی از فضای موزه ادبیات ارمنستان است و مناسب نمایش آثار ماركو نیست. ما نامه‌ای تهیه كرده‌ایم و از طریق سفیر ارمنستان در تهران به مقامات ارمنی داده‌ایم. آنها موافقت كرده‌اند خانه ماركو در ارمنستان موزه شود، ولی این برنامه هنوز به جایی نرسیده چون وارثان این هنرمند باید موافقت كنند، در حالی كه وارثان او واقعی نیستند.> لا‌زاریان همچنین درباره برپایی نمایشگاه آثار این هنرمند در ارمنستان می‌گوید: <ماركو در ارمنستان میان نقاشان محبوبیت خاصی داشت. بنابراین تعدادی از دوستانش می‌خواهند برای سالمرگ او نمایشگاهی برپا كنند. برپایی این نمایشگاه قطعی است و به احتمال زیاد در موزه ملی ایروان برگزار می‌شود. البته ما در حال هماهنگی هستیم تا نمایشگاه ایران و ارمنستان با هم همزمان نشوند.