نخستین نمایشگاه آثار مینیاتور ،خوشنویسی، مینا و سفال گری گروهی از هنرمندان ایرانی، در شهر پالرمو در جزیره سیسیل ایتالیا با استقبال گرم بازدید کنندگان روبرو شده است.

به گزارش واحد مرکزی خبر، در این نمایشگاه که به ابتکار رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در ایتالیا و مقامات شهر پالرمو برگزار شده است بیش از ۶۰ اثر از آثار گروهی از هنرمندان اصفهانی و شیرازی در محل گالری بزرگترین تاتر این شهر به معرض دید عموم گذاشته شده است.

استادکاران اصفهانی در حاشیه این نمایشگاه به طور عملی چگونگی میناکاری و نقاشی روی سفال را به علاقمندان ایتالیایی نشان می دهند.

انزو فیامتا مدیر موزه مدیترانه شهر پالرمو در گفتگو با خبرنگار صدا و سیما با تاکید برجایگاه رفیع هنر ایرانی در جهان گفت: هنر ایرانی بدون تردید در هر زمینه ای بخشی از شاهکارهای هنری بشر را تشکیل می دهد.

اسماعیلی رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در رم نیز گفت: تاریخ منطقه سیسیل ایتالیا و بویژه شهر پالرمو گواه روشنی از تاثیر شگرف تمدن اسلامی بر فرهنگ غرب است.

وی افزود حضور ۲۰۰ ساله مسلمانان در جزیره سیسیل و تاثیرات آن را باید از لحاظ فرهنگی جزء درخشان ترین دوره های تاریخی این منطقه دانست.

اسماعیلی با تاکید بر این که امروزه می توان هنر ایرانی را در شهر پالرمو مشاهده کرد گفت: به علت حضور مسلمانان در این منطقه بسیاری از عناصر هنر ایرانی در آثار معماری و دیگر پدیده های هنری این منطقه و خصوصا شهر پالرمو نفوذ کرده است.