وزیر نیرو گفت: كشور ما سالانه ۱۰۰ میلیون دلار از فروش برق به سایر كشورها درآمدزایی دارد.

سید پرویز فتاح درباره قراردادهای نیروگاهی ایران و عراق در سفر اخیر رییس جمهور به عراق گفت: براساس توافقات انجام شده، نیروگاهی بین نجف و كربلا برای تامین برق آن منطقه ساخته خواهد شد كه ظرفیت آن ۳۲۰ مگاوات است و طی دو سال نهایی می‌شود. همچنین در شهرك صدر در نزدیكی بغداد با هزینه دولت عراق نیروگاه دیگری به صورت دو ساله به بهره‌برداری خواهد رسید.

وی ادامه داد: همزمان با سفر اخیر هیات دولت به خوزستان خط ۴۰۰ كیلو وات آبادان - حارسه به بهره‌برداری رسیده و به استان بصره متصل می‌شود. همچنین خط مریوان - پنجوین هم برقرارشده و مردم كردنشین و شهروندان سلیمانیه از آن برخوردار شده اند. علاوه بر این خط سر پل ذهاب نیز آغاز به كار كرده و خط ۴۰۰ كیلووات كرمانشاه - دیال بغداد نیز وارد مدار شده و ظرف چهار ماه آینده برقرار می‌شود.

وزیر نیرو در حاشیه نشست هیات دولت همچنین عنوان كرد: براساس وعده وزارت نیرو قرار بود ۹ نیروگاه در مرز ایران و عراق تا سال آینده كامل شده و برق را منتقل كنند كه براساس برنامه‌ریزی‌ها محقق خواهد شد.

فتاح تاكید كرد: برق انتقالی به عراق برق مازاد بر نیاز است و در دوره تابستان و گرما منتقل نخواهد شد، چرا كه اولویت با تامین نیاز داخل است.

وی همچنین با بیان این‌كه كشور ما سالانه ۱۰۰ میلیون دلار از فروش برق به سایر كشورها درآمدزایی دارد، عنوان كرد: برقی كه به عراق صادر می‌شود، برخلاف برخی سخنان به نرخ بین‌المللی و با دلار و یورو به فروش می‌رسد و تاكید ما این بوده كه فروش برق با صرفه‌تر از نفت خام است.

او تصریح كرد: در زمستان امسال تمام صادرات برق متوقف و حتی بخشی از نیاز به برق به صورت واردات اضافه شد.

وزیر نیرو در ادامه درباره وضعیت آبهای ذخیره شده در پشت سدها نیز گفت: در فصولی از سال كه در حال حاضر در آن قرارداریم، معمولا ذخیره پشت سدها به حداقل می‌رسد كه این وضعیت آنها را برای جمع‌آوری سیلاب‌های كارون، دز و كرخه آماده می‌كند، چرا كه اگر مخازن خالی نباشند سیلابها برای این مناطق مشكل‌ساز خواهند بود، بنابراین امیدوارم با آب شدن برف‌ها و همچنین بارندگی اواخر اسفند و فروردین ذخیره‌های پشت سدها به میزان لازم برسد.

فتاح در ادامه در پاسخ به این سوال كه تكلیف قول وزارت نیرو برای ارائه تخفیف به كسانی كه در فصل زمستان در مناطق سردسیر به دلیل كمبود گاز از برق استفاده كرده‌اند، گفت: این موضوع به مصوبه استانی نیاز داشت، چرا كه تخفیف برای استان‌های سمنان، آذربایجان غربی وشرقی، گلستان، گیلان و مازندران بوده و براساس مصوبه دولت یك ماه از تعرفه برق به صورت تخفیف برای شهروندان این شهرها اعمال می‌شود.