مدیر دفتر مهندسی طرحهای منابع آب شركت آب منطقه‌ای تهران گفت: اگر توجهی به میزان و افزایش اعتبار اختصاص یافته به سد "نم ‌رود" صورت نگیرد این پروژه به طور كامل در سال آینده تعطیل می‌شود.

محمدرضا بختیاری با بیان این مطلب در جمع خبرنگاران افزود: برای كل طرح سد نم رود درخواست ۳۰ میلیون تومان اعتبار شده بود كه متاسفانه این میزان اعتبار برای سال آینده به ۹ میلیارد تومان كاهش یافت.

مجری سد نم رود با بیان اینكه میزان اعتبار اختصاص یافته برای طرح مزبور در سال جاری ۱۵ میلیارد تومان بود، ادامه داد: طرح سد نم‌رود در حال حاضر ۱۰ میلیارد تومان به پیمانكاران (‌۵/۶ میلیارد تومان) مشاوران (۵۰۰ میلیون تومان) و زمین‌داران اطراف پروژه (۳ میلیارد تومان) بدهكار است ،بنابراین چنانچه ۹ میلیارد تومان اعتبار اختصاص یافته به طرح به حساب شركت آب منطقه‌ای تهران واریز و این بدهی ها پرداخت شود عملا اعتبار این پروژه صفر خواهد بود.

بختیاری گفت: پروژه سد نم‌رود از ابتدای آغاز به كار پروژه یعنی از سال ۸۴ تا خرداد ۸۶ تنها ۱۷ درصد پیشرفت داشت( ماهانه نیم درصد) اما از خرداد ۸۶ تا اواخر بهمن این عقب ماندگی ۹ ماهه جبران شد و ماهانه ۲ درصد معادل ۱۷ درصد پیشرفت حاصل شد.

به گفته وی، طرح سد نم‌رود ۷۰۰ فرصت شغلی ایجاد كرده و چنانچه به این طرح توجه نشود زمان اعلام شده برای افتتاح طرح كه سال ۸۸ خواهد بود به تعویق خواهد افتاد.

● تونل انحراف آب سد نم رود فردا افتتاح می‌شود

بختیاری در خصوص طرح سد نم‌رود و افتتاح انحراف آب این سد گفت:تونل انحراف آب سد نم‌رود فردا با حضور معاون وزیر نیرو و استاندار تهران افتتاح خواهد شد.

وی خاطر نشان كرد: سد مخزنی نم رود قادر خواهد بود سالانه ۱۲۰ میلیون متر مكعب آب برای تامین نیازهای كشاورزی دشت‌های گرمسار و ایوانكی و آب شرب و صنعتی این شهرستانها و توابع را پوشش دهد.

به گفته وی، از این مقدار ۹۰ میلیون متر مكعب برای مصارف كشاورزی دشت گرمسار، ۲۰ میلیون متر مكعب به عنوان آب شرب شهرهای گرمسار، ایوانكی، آرادان و داور آباد و ۵ میلیون متر مكعب برای مصارف صنعتی فیروزكوه و ۵ میلیون متر مكعب آب به روستای سله بن اختصاص خواهد یافت.

بختیاری، طول تاج سد مخزنی نم رود را ۶۸۰ متر و نوع سد را از نوع خاكی با هسته رسی اعلام كرد و گفت: تونل انحراف سد به طول ۷۶۰ متر و قطر ۵/۳ متر ، تونل آبیاری آن به طول ۶۸۰ متر و ارتفاع سد ۸۲متر است.