معاون وزیر نیرو گفت: فقط ۱۳.۵ میلیون نفر از جمعیت شهری (معادل ۲۵درصد) در ۲۱۰ شهر دارای شبكه فاضلاب هستند.

رسول زرگر - معاون وزیر نیرو در امور آبفا - در مراسم افتتاح نمایشگاه عكس آب، در سخنانی با اشاره به روز ۱۳ اسفند - روز ملی آب در ایران - اظهار كرد: ارزش و نقش آب در ایران به عنوان سرزمین باستانی با پیشینه فرهنگی چند هزار ساله به خوبی درك شده بود و ۱۳ اسفند هر سال جشن آب‌ها در سرزمینمان برگزار می‌شد.

وی در ادامه خاطرنشان كرد: برای اولین بار و از سال۱۹۹۲ در بیست و یكمین كنفرانس محیط زیست در ریو با هدف آگاه‌سازی و توجه عمومی به مسئله آب، روز جهانی آب مطرح شد و هر ساله یك شعار با موضوع آب اعلام می‌شود.

زرگر ادامه داد: همچنین به دلیل اهمیت مسائل مربوط به آب، سال‌های ۲۰۰۵ تا ۲۰۱۵ به عنوان دهه بین‌المللی نام گذاری شده است.

معاون وزیر نیرو در امور آبفا با بیان این‌كه شعار سال ۲۰۰۸ "آب و سلامتی" است، تصریح كرد: این شعار با هدف تمركز و تشویق بخش‌های دولتی و خصوصی مطرح شده كه مفاهیم مختلفی در بر دارد كه از آن جمله می‌توان به ایجاد سامانه‌هایی برای دفع كار آمد مواد زاید بشر اشاره كرد.

وی با بیان این كه به ازای هر یك دلار سرمایه‌گذاری در بخش آب و فاضلاب ۹ دلار بازگشت سرمایه وجود خواهد داشت، گفت: از ۳.۵ میلیارد جمعیت آسیا و اقیانوسیه ۸۲ درصد به آب بهداشتی و سالم درستی دارند و ۷۰۰ میلیون نفر از آن محروم هستند كه طبق برنامه‌ریزی هر سال ۶۰ میلیون نفر به تعداد افراد تحت پوشش شبكه‌ی آب سالم اضافه می‌شوند.

او در مورد آخرین وضعیت آب و فاضلاب در كشور توضیح داد: ۴۸.۸ میلیون نفر از جمعیت شهری در ۹۰۰ شهر (معادل ۹۸.۵ درصد) به شبكه آب شرب بهداشتی دسترسی دارند كه آمار بسیار خوبی است و تا پایان برنامه چهارم توسعه این میزان به ۱۰۰ درصد خواهد رسید.

وی افزود: همچنین ۲۳ هزار روستا (حدود ۷۰ درصد) تحت پوشش شبكه آب بهداشتی هستند كه براساس آمار جهانی، این میزان حدود ۸۰ درصد است و این در حالی است كه در كشورهای منطقه نظیر افغانستان این عدد در حدود ۲۰ تا ۳۰ درصد است.

زرگر در ادامه اذعان كرد: در مورد فاضلاب وضعیت قابل قبولی نداریم، زیرا فقط ۱۳.۵ میلیون نفر معادل ۲۵ درصد جمعیت شهری تحت پوشش شبكه فاضلاب قرار دارند. البته این در حالی است كه ۲۱۰ شهر كشور تحت پوشش فاضلاب قرار داشته و در ۲۱۳ شهر نیز سیستم فاضلاب در دست اجراست و در ۲۰۰ شهر دیگر نیز اجرای فاضلاب در دست مطالعه است.

وی مهمترین مشكلات در توسعه‌ شبكه فاضلاب كشور را نبود اعتبارات كافی دانست و گفت: در حالی كه پروژه‌های فاضلاب در كشور ظرفیت جذب حدود ۱۲۰۰ میلیارد تومان در سال را دارد، تنها یك سوم این مبلغ یعنی ۴۰۰ میلیارد تومان به این امر اختصاص یافته و این بدان معنی است كه میزان سرمایه‌گذاری در این بخش باید به سه برابر وضع فعلی افزایش یابد.

او با اشاره به بهره‌مندی ۱۲ روستا از شبكه فاضلاب، وضعیت فاضلاب در روستاها را نگران كننده دانست و گفت: ایجاد سیستم فاضلاب در ۷۶۰ روستا در دست اجراست.

معاون وزیر نیرو در پاسخ به سوالی در مورد عقب بودن برنامه افتتاح سدها در كشور خاطرنشان كرد: طبق پیش‌بینی قرار بود تا پایان امسال ۱۸ سد آبگیری و افتتاح شود كه تاكنون ۹ سد آبگیری و افتتاح شده است و معتقدم تا پایان سال امكان آبگیری سه سد دیگر وجود دارد؛ یعنی در مجموع تا پایان سال ۷۰ درصد برنامه افتتاح سدها محقق خواهد شد.

وی به سه مشكل عمده در تكمیل سدهای موجود اشاره كرد و گفت: به دلیل سرمای شدید در سه ماهه سوم سال جاری، بیشتر برنامه‌های آبگیری به تعویق افتاد. به عنوان نمونه سد شهید قنبری ماكو كه قرار بود با حضور معاون اول رئیس جمهور افتتاح شود، به دلیل بارش برف و یخ زدن آب پشت سد افتتاح نشد.

او مشكل دیگر در این بخش را محدودیت‌های تامین سیمان و میلگرد دانست و گفت: امیدواریم به زودی با برنامه‌ریزی‌هایی كه صورت گرفته این مشكل نیز برطرف شود.

وی مشكل سوم در این زمینه را تامین منابع مالی دانست و گفت: ظرف دو هفته‌ی آینده بخش قابل توجهی از مشكلات مالی رفع می‌شود.

به گفته‌ی زرگر براساس اعلام رسمی، وزارت نیرو در بخش آب حدود ۱۶ هزار میلیارد ریال به بخش‌های مختلف این صنعت بدهی دارد كه ظرف دو ماه گذشته دولت و مجلس برنامه‌های مختلفی برای پرداخت این بدهی‌ها ارائه كرده‌اند.

وی برداشت دو میلیارد دلار از حساب ذخیره ارزی به پیشنهاد رئیس جمهور را یكی از این برنامه‌ها دانست كه شور اول آن تصویب شده، اما شور دوم به دلیل برخورد با بررسی بودجه سال ۸۷ به تعویق افتاد.

او در مورد پروژه‌های در حال اجرای وزارت نیرو در سایر كشورها گفت: در ۱۰ كشور دنیا در حال ایجاد تاسیسات مختلف در زمینه آب هستیم كه از آن جمله می‌توان به سد سنگ‌توده ۲ در تاجیكستان و اجرای پروژه‌های برق‌آبی در آذربایجان اشاره كرد.

وی ادامه داد: در كشور مالی، سریلانكا، ارمنستان و كنیا نیز طرح‌هایی در حال مطالعه هستند كه امیدواریم ظرف ۳ تا ۴ ماه آینده نتیجه‌ قطعی این بررسی ها اعلام شود.

معاون وزیر نیرو در ادامه با بیان این كه امكان بازدید مردم از سازه‌های‌ بزرگ آبی در ایام نوروز همانند سال‌های قبل وجود دارد، گفت: آمادگی كامل در این زمینه ایجاد شده است.

وی در مورد بودجه فاضلاب در سال آینده گفت: در سال ۸۶ دولت یك میلیارد تومان به بخش فاضلاب كمك كرد كه با بازدیدی كه رئیس جمهور از پروژه فاضلاب شهر تهران داشت، قرار شد در سال آینده ۳۰ میلیارد تومان به این بخش اختصاص یابد.

به گفته‌ی زرگر در سال جاری ۱.۵ میلیارد دلار فاینانس در بخش‌های آب جذب شده، ابراز امیدواری كرد كه این میزان در سال‌های آینده افزایش پیدا كند.

وی اعتبار مورد نیاز برای تكمیل فاضلاب برای شهر تهران را ۳ هزار میلیارد تومان اعلام كرد و گفت: این پروژه در ۵ فاز انجام می‌شود كه فاز آن در سال آینده افتتاح خواهد شد.