یکی از تابلوهای ونسان ون گوگ که نقاش مشهور هلندی چند هفته پیش از خودکشی آن را خلق کرده، برای نخستین‌بار در ۹۰ سال اخیر با قیمت پایه ۳۰ میلیون دلار حراج می‌شود.

بی بی سی اعلام کرد "کودکی با پرتقال" که سال ۱۸۹۰ حدود یک ماه پیش از خودکشی ون گوگ در ۳۷ سالگی خلق شده، ماه جاری میلادی در نمایشگاه هنرهای زیبا اروپایی در ماستریخت هلند به نمایش درمی‌آید.

گفته می‌شود ون گوگ پس از گذراندن اوقاتش با خواهرزاده خردسال خود ونسان چند تابلو کشید که "کودکی با پرتقال" یکی از آنهاست. خوشحالی نقاش معروف از این دیدارها آن هم چند روز پیش از مرگ به خوبی در این تابلوها پیداست و حاکی از یک انرژی سرشار هنرمندانه است.

آنچه در تابلو نقاشی "کودکی با پرتقال" تصویر شده در اصل متعلق به کودکی دو ساله به نام رائول لور است. رائول فرزند نجاری در دهکده فرانسوی اوور در ۲۵ مایلی شمال پاریس بود؛ جایی که ون گوگ پیش از مرگ مدتی را آنجا گذراند و سرانجام روز ۲۷ ژوئیه ۱۸۹۰ با یک اسلحه به سینه خود شلیک کرد و دو روز بعد در تختخواب درگذشت.

حراج یکی از تابلوهای ون گوگ برای ماه مارس برنامه‌ریزی شده که نوامبر گذشته آخرین تابلو بجا مانده از او در یک حراجی در نیویورک خریدار پیدا نکرد. "مزارع گندم"‌ آن زمان ۲۵ میلیون دلار قیمت‌گذاری شده بود که هیچکدام از پیشنهادهای ارائه‌شده در حراجی به پای آن نرسید و تابلو فروخته نشد.