مجموعه‌ی نقاشی‌های بزرگ آیدین آغداشلو منتشر و برای نخستین‌بار در تهران نمایش داده می‌شوند.

آغداشلو در این مجموعه، چهار نقاشی بزرگ حدود دو متری و دوتكه‌ای‌اش را منتشر خواهد كرد.

او نخستین دوتایی‌هایش را هم را اواخر بهار ۸۷ در تهران به‌نمایش عمومی می‌گذارد.

وی كه همیشه نقاشی‌هایش را بدون نمایش فروخته است، این‌بار می‌خواهد، بعد از ۳۴ سال آثارش را قبل از فروش، نمایش داده نمایشگاه دوتایی‌ها را برپا كند.

به اذعان خودش، تا حد زیادی رد نقاشی‌هایش را نگه نمی‌دارد؛ حتا عكسی از آن‌ها نمی‌گیرد؛ نقاشی‌اش كه تمام ‌شد، علاقه خود را به آن از دست می‌دهد.

او گفته است: در حین نقاشی بسیار خوش می‌گذرد؛ اما وقتی تمام می‌شود ۲۴ ساعت آن را در معرض دید می‌گذارم، نگاه می‌كنم و سپس قطع علاقه می‌كنم.

این هنرمند نقاش و منتقد هنری به خبرنگار ایسنا گفت كه كتاب مفصلش درباره‌ی هنرمندانی كه می‌شناسد و با آن‌ها خاطره داشته است، در آستانه‌ی انتشار است و هفتمین جلد كتاب مجموعه مقاله‌ها هم كه در حجم صفحه‌های آن به ۹۵۰ صفحه رسیده، به مرحله چاپ رسیده است.

آغداشلو تاكید كرد، در سال جدید، كارهای فرعی زندگی‌اش را كه به تعبیر خود، نوشتن و تدریس هم در آن قالب قرار می‌گیرند، كم‌تر ‌كرده و بیشتر به خلق هنر نقاشی بپردازد.

او از سال ۱۳۵۴ تنها در دو نمایشگاه گروهی با حداكثر سه تابلو شركت كرده است. او تا به حال در هیچ دوسالانه‌ای هم شركت نكرده است. یكی در سال ۱۳۵۴ و دیگری حوالی سال‌های ۷۷-۷۶ در موزه‌ی هنرهای معاصر تهران كه همزمان با برپایی دوسالانه‌ی گرافیك، مجموعه‌ای از روی جلدهایش به نمایش گذاشته شد. از آن پس قهر كرد و دیگر نمایشگاهی در ایران برگزار نكرد.

این نقاش و تذهیب‌كار چیره‌دست حالا سال‌هاست كه گمان می‌كند كه نباید بر حرفش - كه گفته بود دیگر در ایران نمایشگاه برگزار نمی‌كند - پافشاری كند.

موزه‌ی هنرهای معاصر تهران بیش از پنج‌سال است كه می‌خواهد نمایشگاه جامعی از این هنرمند معاصر را میزبانی كند، اما، هر بار به‌دلیلی این برنامه منتفی شده است.