معاون وزیر نیرو درامورتحقیقات و منابع انسانی وزارت نیرو گفت: روستانشینان دیگر برای دریافت خدمات آب و برق نیازی به مراجعه به ادارت مستقر در شهر را ندارند.

به نقل از پایگاه خبری وزارت نیرو ،محمد علی داریانی در مراسم امضای تفاهم نامه وزارتخانه های نیرو و فناوری اطلاعات و ارتباطات افزود: بر اساس قانون برنامه چهارم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران، باید دولت برنامه كاهش سفرهای درون شهری كه توسط طرح "درگاه خدمات دولتی" به اجرا در می آید را در دستور كار خود قراردهد. به همین منظور وزارت نیرو تصمیم گرفت با همكاری وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات برای روستاهایی كه دارای امكانات لازم هستند، تمهیداتی در نظر بگیرد تا بتوانند از فناوری ارتباطات جهت دریافت خدمات دستگاه های اجرایی استفاده كنند.

معاون وزیر نیرو تصریح كرد: این بدان معناست كه با اجرا و راه اندازی این دفاتر در روستاها، خدماتی از قبیل تقاضای انشعاب آب و برق و فاضلاب، پرداخت قبوض آب و برق، تشكیل پرونده و رسیدگی به اشكالات پرونده و ایرادهای قبوض و حوادث شبكه در این دفاتراز طریق شبكه های اینترنتی به ادارات مربوطه منتقل و پیگیری می شود.

وی از همكاری و آمادگی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در این زمینه قدردانی كرد و گفت: در حال حاضر ۶ هزار دفتر ICT روستایی و مخابراتی در كشور فعال است كه بخشی از فعالیت آنها در اختیار مشتركین روستایی وزارت نیرو قرار می گیرد.

این مقام وزارت نیرو با ابراز امیدواری از اینكه كرد كه با اجرای این طرح در هزینه و وقت روستاییان كاهش چشمگیری دیده شود ،افزود: این طرح از چندین هزار مسافرت غیر ضروری به شهر كه هزینه و وقت زیادی را از مردم روستا می گیرد جلوگیری می كند.

براساس متن این تفاهم نامه كارگروهی مشترك از كارشناسان این دو وزارت خانه تشكیل و ظرف مدت سه ماه باید نسبت به تدوین و اجرایی كردن محورهای مورد همكاری اقدام كنند.

داریانی در پایان استفاده از فناوری اطلاعات و ارتباطات در زمینه خدمات رسانی مطلوب به مردم را اجتناب ناپذیر دانست و اظهار داشت : وزارت نیرو با افزایش طول شبكه فیبر نوری در صدد است تا در ارتقاء سطح كیفی ارایه خدمات آب و برق به مردم و مشتركین در سراسر كشور چه در شهر و چه در روستا نقش بسزایی ایفا كند .

هم اكنون در روستاهای كشور چندین دفتر ارتباطات و فناوری اطلاعات در ارایه خدمات آب و برق فعال هستندو انتظار می رود پس از اجرایی كردن این تفاهم نامه تعداد این دفاتر در روستاها افزایش داشته باشد.