كتاب‌های علمی نوشته شده در ۶ قرن اخیر سه‌شنبه در حراج كریستی «نیویورك» ۲ برابر مبالغ پیش‌بینی شده به فروش رفت.

به نقل از خبرگزاری آسوشیتد‌پرس، نخستین ویرایش كتاب «نیكلاس كوپرنیك» در خصوص مركزیت خورشید در منظومه شمسی، بیش از ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار دلار یعنی تقریبا دو برابر قیمت برآورد شده در حراج كریستی به فروش رفت.

بنا بر این گزارش، كتاب «در باب گردش كرات آسمانی» كه در سال ۱۵۳۴ منتشر شده انتظار می‌رفت به قیمت ۱/۲ میلیون دلار در این حراج فروخته شود.

در حراج روز سه‌شنبه كریستی بیش از ۳۰۰ عنوان كتاب قدیمی از بزرگان علم و فلسفه از قبیل «آلبرت انیشتین»، «نیكلاس كوپرنیك»، «چارلز داروین»، «كارل ماركس»، «ایزاك نیوتن» و «یوهان كپلر» به نمایش و حراج گذاشته شد.

در این حراجی، همچنین قدیمی‌ترین دفتر تلفن كه قدمت آن به ۱۸۷۸ یعنی دو سال پس از كشف تلفن توسط «بل» می‌رسد به نمایش و فروش گذاشته شد.

حراج‌كنندگان انتظار داشتند كه این دفترچه با قیمتی بین ۳۰ هزار تا ۴۰ هزار دلار به‌فروش رود اما با قیمت استثنایی ۱۷۰ هزار دلار به فروش رفت. در این دفترچه تلفن دستی كه توسط «شركت كانكتیكات دیستریكت» منتشر شده و اسامی و اطلاعات ۳۹۱ نفر در منطقه «هیون‌اریا» در آن است.

علیرغم این‌كه درآمد حاصل از این حراج تقریبا ۶ میلیون دلار برآورد شده بود، بیش از ۱۱ میلیون درآمد عاید حراج‌كنندگان كریستی كرد.