ستاد رسیدگی به مسایل آب استان تهران صبح امروز با بررسی راهكارهای اضطراری، كوتاه مدت و اثربخش به منظور كاهش اثرات ناشی از كمبود آب مبلغ ۱۴۰ میلیارد ریال از منابع استانی و با كسر از اعتبارات سایر دستگاه‌های اجرایی استان به این امر اختصاص داد.

به نقل از روابط عمومی استانداری تهران، كامران دانشجو استاندار تهران گفت: حداقل اعتبار پیشنهادی كمیته تخصصی زیرمجموعه ستاد برای كاهش اثرات كمبود اب در استان ۲۴۰ میلیارد ریال بود كه با توجه به كمبود اعتبارات ۲۲۰ میلیارد ریال آن در دستور كار ستاد قرار گرفت.

وی افزود: به لحاظ محدودیت منابع مالی و مشكلات عایده دستگاه‌های اجرایی در استان و عدم فرصت كافی در جهت هماهنگی دریافت منابع ملی، با كسر از اعتبارات دستگاه‌های اجرایی استانی در فاز نخست مبلغ ۱۴۰ میلیارد ریال جهت اجرای پروژه‌ها تخصیص یافت كه سریعا پرداخت می‌شود.

استاندار تهران خرید تانكر، ژنراتور دیزلی و احداث خطوط جمع‌آوری آب از چاه‌های جدید حفر شده در فصل منابع آب و برای آب احداث خطوط انتقال و آبرسانی به ۱۴۷ روستا و آبرسانی سیار به مناطق عشایری در فصل عمران روستایی و ۱۲ پروژه در فصل كشاورزی شامل احداث كانال‌های آبیاری عمومی كشاورزی _ سردهنه و دیواره‌سازی انهار و لایروبی و مرمت قنوات، مرمت و بازسازی منظر چشمه‌ها در فصل منابع طبیعی را از پروژه‌های اساسی برای اجرا در این بخش اعلام كرد كه در سطح شهرستان‌های استان بر اساس ضوابط مربوطه اجرا می‌شود.

كامران دانشجو مشاركت مردم در تمام زمینه‌ها منجمله رفع مسایل كم‌آبی را مهمترین عنصر تاثیر‌گذار خواند و گفت: با صرفه‌جویی در مصرف و اطلاع‌رسانی برای فرهنگ‌سازی مصرف بهینه آب و برخورد با مشتركین پرمصرف نگرانی برای آب مصرفی شهروندان نخواهیم داشت.

بنابراین گزارش، رئیس سازمان جهاد كشاورزی و نماینده فرمانداران شهرستان‌های استان تهران در این جلسه تخصیص یارانه تامین علوفه دامداران، استمهال بدهی كشاورزان و استفاده از تسهیلات بانكی را مهمترین دغدغه كشاورزان استان خوانده و یادآور شدند: سرما و یخبندان سال گذشته و كم‌آبی كنونی خسارات زیادی را به باغداران و زارعین برخی مناطق استان وارد كرده و دستگاه‌های اجرایی و بانكها باید با ارایه خدمات و تسهیلات لازم به لحاظ اضطرار از كشاورزان حمایت نمایند.