علی مطلب زاده؛ سرانجام پس از گذشت نزدیک به دو ماه از انتصاب محمود شالویی به عنوان مدیرکل هنرهای تجسمی معاونت هنری وزارت ارشاد، دیروز او در نشستی خبری رودرروی خبرنگاران رسانه های مختلف قرار گرفت تا درباره برنامه های مرکز هنرهای تجسمی و موزه هنرهای معاصر در سال جاری صحبت کند. معمول این سال ها در مرکز هنرهای تجسمی، بعد از هر تغییر مدیریتی مدتی زمان لازم است تا مدیریت جدید سیاست های جدید خود را انتخاب کرده و البته هر بار نیز سیاست های قبلی مدیران فراموش شده اند.

شالویی که از ابتدای انتصاب به این سمت، بیشتر وقت خود را در بخش مدیریتی مرکز هنرهای تجسمی و دیدارهایش با انجمن های هنری، مراکز جدید دارای قابلیت های مکانی و روسای انجمن های مختلف هنری و... صرف کرده بود، نشان داد بیشتر در این بخش، فعالیت ها و برنامه های خود را پایه ریزی خواهد کرد تا بنا به عقیده عده یی از دست اندرکاران و فعالان حوزه تجسمی همان اتفاقی بیفتد که از آن به عنوان تلاش برای آشنایی با فضای حوزه تجسمی تعبیر می شود. نکته دیگر اینکه بر خلاف مدیران قبلی شالویی این بار بخشی از سیاست های حبیب الله صادقی را ادامه خواهد داد.

در نشست خبری دیروز در تالار وحدت، شالویی از برگزاری نخستین نمایشگاه بین المللی آثار هنری در سال جاری خبر داد که مانند نمایشگاه کتاب تهران به شکل گسترده در تهران برگزار می شود و قرار است با برنامه ریزی های صورت گرفته این نمایشگاه در قالب یک اکسپو بین المللی برگزار شود. این اکسپو احتمال برگزاری دومین آرت اکسپوی تهران را که مدت دو سالی است به تعویق افتاده قوت خواهد بخشید. مشاور معاون هنری وزیر ارشاد همچنین از برگزاری نخستین جشنواره هنرهای تجسمی فجر خبر داد. وی در ادامه این نشست تاکید کرد؛ در مدتی که مسوولیت این دفتر به من محول شده، تلاش کردم با وجود مشکلات فراوان بستری فراهم کنم که ساختاری نوین در بدنه مدیریتی و اداره این مرکز به وجود آید. با تشکیل شورای خرید آثار هنری، خرید آثار با در نظر گرفتن ضوابط خاص و قانونی در دفتر تجسمی انجام می شود.

اما شالویی درباره ارتباط با انجمن های دیگر هنری هم که یکی از ضعف های دوران مدیریت صادقی محسوب می شد و با اشاره به نبود ارتباط کافی میان دفتر تجسمی و انجمن های تجسمی از برگزاری دوسالانه های آینده به تناسب فعالیت هنری در استان ها خبر داد.بنا بر اعلام شالویی برگزاری جشنواره تجسمی دانش آموزان مسلمان با همکاری اتحادیه انجمن های اسلامی، تدوین آیین نامه اجرایی دوسالانه ها، برپایی دوسالانه خوشنویسی، برگزاری قطعی دوسالانه های تصویرگری و عکس، احداث موزه ملی هنر در ضلع شمالی موزه هنرهای معاصر، برگزاری جشنواره هنرهای تجسمی جوان جهان اسلام، تدوین سند توسعه هنرهای تجسمی و برنامه ریزی برای حضور قدرتمندانه در دوسالانه ونیز از دیگر برنامه های دفتر هنرهای تجسمی است.

در انتهای این نشست سرپرست موزه هنرهای معاصر در مورد تعیین مدیر موزه نیز گفت؛ موزه هنرهای معاصر بخشی از بدنه مدیریتی دفتر امور هنرهای تجسمی است که تاکنون برای تعیین مدیر آن تصمیم قطعی نگرفته ام، اما با این حال شورای تخصصی ویژه این موضوع در موزه تشکیل شده که به محض دستیابی به نتایج مدیر موزه نیز معرفی خواهد شد. شالویی اگر چه در این نشست درباره برنامه موزه هنرهای معاصر صحبت چندانی نکرد اما پیش از آن اعلام شده بود که نمایشگاه استادان بزرگ نستعلیق در کنار نمایشگاهی از ابزار و ادوات خوشنویسی در موزه هنرهای معاصر برگزار خواهد شد که با تمدید نمایشگاه مرور آثار ایران درودی در موزه هنرهای معاصر از اواخر تیرماه برگزار خواهد شد.