روزنامه تایمز چاپ انگلیس گزارش داد: بدون شك آب كالایی خواهد بود كه طی ماهها و سالهای آینده توجه جهانی را به سوی خود جلب خواهد كرد ولی مساله اصلی یافتن شركتهای مناسب برای سرمایه گذاری در بخش آب است .

به نقل از روزنامه تایمز آن لاین ، افزایش دو برابری قیمت نفت طی یك سال اخیر و رشد ۳۸ درصدی محصولات كشاورزی طی ماههای اخیر ، موجب بازتاب وسیعی در رسانه های گروهی جهان شده است ولی همه نگاه ها اكنون به كالای بعدی است . موسسه گلد من ساش آمریكا بر این باور است كه كالای بعدی كه باید منتظر شنیدن اخبار جدیدی از آن باشیم ، آب است .

موسسه گلد من ساش ، آب را نفت قرن آینده ارزیابی می كند . آب طی سالهای گذشته به قیمتی كمتر از ارزش واقعی خود عرضه شده است . داستان آب نیز شبیه كلیه كالاهایی است كه با رشد فزاینده تقاضا و كمبود عرضه روبرو هستند .

تقاضای آب در آمریكا طی سی سال اخیر بیش از سه برابر افزایش یافته است و این در حالی است كه جمعیت امریكا در این مدت ۵۰ درصد افزایش داشته است .

مصرف جهانی آب نیز هر بیست سال دو برابر می شود كه این دو برابر رشد جمعیت جهان است .

چین در این رابطه با مشكلات زیادی روبرو است . این كشور با در اختیار داشتن ۲۱ درصد جمعیت جهان تنها ۷ درصد عرضه آب جهان را تشكیل می دهد . هر چه چینی ها ثروتمند تر شوند ، گوشت بیشتری مصرف می كنند .

برای تولید هر كیلو گوشت گاو به بیش از ۱۵ متر مكعب آب نیاز است . با ادامه روند موجود تا سال ۲۰۲۵ میلادی بیش از یك سوم جمعیت جهان به آب آشامیدنی كافی دسترسی نخواهند داشت .

عرضه جهانی آب تقریبا ثابت است . آمریكا نیازمند ارتقای امكانات و زیر ساختهای بخش آب است . گسترش شبكه های توزیع آب و تجهیز زیر ساختهای این بخش در آمریكا نیازمند ۳۰۰ میلیارد تا یك تریلیون دلار سرمایه گذاری است .

مشكل اصلی برای سرمایه گذاری در این بخش این است كه شركت جی ای آمریكا كه بزرگترین شركت جهان در بخش آب و نمك زدایی از آب به شمار می رود ، تنها ۲ درصد درآمد خود را از این بخش كسب می كند .