مدیر جدید دفتر تجسمی ارشاد از تشكیل شورای راهبردی و سیاست‌گذاری هنرهای تجسمی كشور خبر داد. تدوین سند توسعه هنرهای تجسمی، تشكیل شواری فنی-تخصصی موزه هنرهای معاصر تهران، شورای خرید آثار هنری و تعیین ضوابط ورود و خروج آثار هنری از مهمترین برنامه‌های مدیریت جدید این مركز است.

محمود شالویی مدیر جدید دفتر امور هنرهای تجسمی وزارت ارشاد و سرپرست موزه هنرهای معاصر تهران، صبح امروز در نخستین نشست خبری خود در جمع خبرنگاران مركز هنرهای تجسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی را یكی از مهمترین مراكز هنری با زیرمجموعه‌های وسیع و گسترده دانست كه خیلی عظیمی از هنرمندان جوان و پیشكسوتان این عرصه در جهت رشد و ارتقاء هنرهای تجسمی ایران تلاش می‌كنند.

وی هنرمندان ایرانی را از جمله نام‌آورترین هنرمندان در سطح ملی و بین‌المللی خواند و گفت: خدمات هنرمندان ما در عرصه هنرهای تجسمی چه در دوره انقلاب،چه در دوره جنگ تحمیلی و بازسازی و چه امروز كه كشورمان در شرایط ویژه‌ای به سر می‌برد، در صدد ترویج فرهنگ ایرانی-اسلامی بوده‌اند.

● به زودی شورای راهبردی و سیاست‌گذاری هنرهای تجسمی تشكیل می‌شود

شالویی در ادامه با اشاره به برنامه‌ریزی‌های بنیادی در عرصه هنرهای تجسمی كشور از تشكیل شورای راهبردی و سیاست‌گذاری هنرهای تجسمی با حضور هنرمندان نخبه و فرهیخته خبر داد و گفت: فهرستی برای حضور هنرمندان نخبه و فرهیخته تهیه كرده‌ایم و از مشاوره این هنرمندان در این شورا استفاده خواهیم كرد.

● تشكیل شورای فنی و تخصصی موزه هنرهای معاصر تهران

شالویی در ادامه با اشاره به تشكیل شورای فنی و تخصصی موزه هنرهای معاصر تهران گفت: با توجه به اهمیت و اعتبار این موزه،‌وجود گنجینه عظیم و غنی آثار هنری و ...نیاز به تشكیل چنین شورایی داشتیم تا از مشورت آنها برای امور موزه هنرهای معاصر تهران بهره بگیریم.

● تشكیل شورای خرید آثار هنری

مدیر كل دفتر امور هنرهای تجسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به تشكیل شورای خرید آثار هنری اشاره داشت و افزود: برای خرید آثار هنری، با مشكلاتی مواجه بودیم و طبعاً سلیقه‌های مختلفی هم در این زمینه دخیل بود كه با تشكیل این شورای ۵ نفره و وضع آیین‌نامه، موضوع خرید آثار هنری را ضابطه‌مند كردیم.

شالویی گفت: اعضای این شورا از كارشناسان هنری و هنرمندان عرصه تجسمی كشور هستند كه به طور هفتگی جلساتی را برگزار می‌كنند و برای خرید آثار هنری برای موزه هنرهای معاصر تهران و مركز هنرهای تجسمی از نمایشگاه‌های مختلف تجسمی دیدن خواهند كرد.

● ارتباط تنگاتنگ مركز هنرهای تجسمی با استان‌ها

محمود شالویی از ارتباط تنگاتنگ مركز هنرهای تجسمی وزارت ارشاد با انجمن‌های مختلف استانی و شهرستانی خبر داد و گفت: این برنامه یكی از برنامه‌های بر زمین مانده بود و ارتباط مركز هنرهای تجسمی ارشاد با استان‌ها از قوت لازم برخوردار نبود.

وی با اشاره به فعال شدن انجمن‌های تجسمی استان‌های كشور گفت: ارتباط مركز هنرهای تجسمی با مراكز استانها و شهرستانها می‌تواند عرصه را برای كشف استعدادهای جدید و بروز و ظهور هنرمندان مستعد این استان‌ها در عرصه ملی و بین‌المللی فراهم كند.

● برخی دوسالانه‌ها راهی استانهای كشور می‌شوند

وی همچنین از برگزاری برخی برنامه‌های مركز هنرهای تجسمی در مراكز استانها خبر داد وگفت: همه دوسالانه‌های تجسمی كشور در تهران برگزار می‌شود. این در حالی است كه برخی از استانهای كشور ظرفیت و امكانات لازم را برای برگزاری جشنواره‌ها،اكسپوها و دوسالانه‌های مختلف دارند. ما به دنبال این هستیم كه با هدف تمركز زدایی برخی از برنامه‌های خودمان از جمله دوسالانه‌ها را با توجه به ظرفیت و امكانات موجود به دیگر استان‌ها واگذار كنیم كه اولین اقدام برگزاری دوسالانه سفال و سرامیك در استان سمنان خواهد بود.

● همكاری مشترك با موزه سینمای ملی ایران

مدیر كل دفتر امور هنرهای تجسمی وزارت ارشاد از همكاری موزه هنرهای معاصر تهران با موزه سینمای ملی ایران خبر داد و گفت: با این همكاری مشترك، سینما تك موزه هنرهای معاصر فعال‌تر خواهد شد و همچنین غرفه‌ای برای نمایش آثار هنری تجسمی در فضای موزه ملی سینمای ایران تشكیل خواهد شد.

● تعیین ضوابط برای ورود و خروج آثار هنری

شالویی ازتعیین ضوابط لازم برای ورود و خروج آثار هنری نیز خبر داد و گفت: در زمینه ورود و خروج آثار هنری ما با مشكلاتی روبرو بودیم و آثاری وارد كشور می‌شد كه بعضاً آثاری با كیفیت بسیار نازل و ضعیف بود كه این مسئله به آثار هنری كشور و اقتصاد هنر ما لطمه وارد می‌كرد، بنابراین در جهت تقویت آثار هنری كشورمان و حمایت از هنرمندانمان، شرایطی را فراهم خواهیم كرد كه اجازه ورود به هر اثر هنری داده نشود و به دنبال آن ذائقه هنری مردم ایران نیز دچار تغییر نشود.

● ارتباط با دیگر كشورها

وی افزود:‌برای معرفی آثار هنرمندان كشورمان به دنیا نیز تلاش خواهیم كرد و به این منظور با رایزنان فرهنگی كشورمان در دیگر كشورها مذاكره كرده‌ایم كه طی آن قرار شده برخی از این كشورها از جمله آلمان،فرانسه،كانادا و ... میزبان آثار هنری ایرانیان باشند و نمایشگاه‌هایی از آثار هنرمندان ایرانی در این كشورها برپا شود.

● برگزاری جشنواره هنرهای تجسمی فجر، مقاومت و دانش‌آموزان جهان اسلام

شالویی از برگزاری جشنواره هنرهای تجسمی فجر به عنوان یكی دیگر از برنامه‌های این مركز یاد كرد و گفت: این جشنواره به موازات دیگر جشنواره‌های فجر نظیر تئاتر و موسیقی امسال برگزار خواهد شد و جشنواره مقاومت و جشنواره هنرهای تجسمی دانش‌آموزان جهان اسلام نیز از دیگر جشنواره‌هایی است كه امسال برگزار خواهد شد.

● برگزاری نمایشگاه بین‌المللی آثار هنری در كشور

برگزاری نمایشگاه بزرگ آثار هنری به مثابه نمایشگاه بزرگ كتاب به عنوان یكی دیگر از برنامه‌های مدیر جدید مركز هنرهای تجسمی اعلام شد.

شالویی در این خصوص گفت: این نمایشگاه به صورت بین‌المللی و به مثابه نمایشگاه بزرگ كتاب برگزار می‌شود و هم‌اكنون نیز مقدمات آن فراهم شده و از این پس هر ساله شاهد برپایی این نمایشگاه خواهیم بود.

● نمایش بخشی از آثار گنجینه موزه در ایام پیروزی انقلاب

محمود شالویی با اشاره به نمایش بخشی از آثار گنجینه موزه هنرهای معاصر تهران گفت‌: این نمایشگاه به مناسبت سی‌امین سال پیروزی انقلاب اسلامی ایران برپا خواهد شد.

● دوسالانه‌های باقی‌مانده برگزار می‌شوند

مدیر كل دفتر امور هنرهای تجسمی در ادامه با اشاره به برگزاری دوسالانه‌های باقی‌مانده گفت: امسال چهار دوسالانه تصویرگری كتاب كودك و نوجوان،دوسالانه عكس، نگارگری و سفال و سرامیك را برگزار خواهیم كرد.

● یك دوسالانه دیگر به جمع دوسالانه‌ها اضافه می‌شود

شالویی از برگزاری دوسالانه خوشنویسی خبر داد و گفت:نخستین دوسالانه خوشنویسی سال آینده برگزار خواهد شد.

محمود شالویی مدیر كل دفتر امور هنرهای تجسمی وزارت ارشاد در ادامه به سؤالات خبرنگاران پاسخ داد.

وی درباره حضور بخش خصوصی در برگزاری برنامه‌های مختلف تجسمی به موازات فعالیت‌های مركز هنرهای تجسمی و موزه هنرهای معاصر تهران گفت: متولی برنامه‌های تجسمی، مركز هنرهای تجسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است و فعالیت دستگاه‌های موازی كه اقدام به برگزاری برنامه‌های تجسمی می‌كنند،خللی در فعالیت‌های این مركز ایجاد نخواهد كرد.

● تدوین دستورالعملی برای هماهنگی برنامه‌های تجسمی با مركز

وی با ابراز گله‌مندی از عدم هماهنگی این دستگاه‌ها در برگزاری برنامه‌های تجسمی از تدوین دستورالعملی خبر داد كه طبق آن برای انجام هر گونه فعالیت تجسمی باید با مركز هنرهای تجسمی وزارت ارشاد هماهنگ شود.

● تدوین سند توسعه هنرهای تجسمی و آیین‌نامه اجرایی دوسالانه‌ها

محمود شالویی همچنین از تدوین سند توسعه هنرهای تجسمی خبر داد و آن را یكی از كارهای مهمی عنوان كرد كه تاكنون انجام نشده است.

وی همچنین با بیان این كه تاكنون هیچ آیین‌نامه‌ای برای برگزاری دوسالانه‌ها نبوده است افزود: تاكنون برگزاری دوسالانه‌ها بر اساس ضوابط مشخصی نبوده و بیشتر به صورت توافقی برگزار می‌شده است به همین منظور آیین‌نامه‌ای با عنوان آیین‌نامه اجرایی دوسالانه‌های هنرهای تجسمی تدوین كرده‌ایم كه بعد از این همه دوسالانه‌ها بر طبق آن برگزار خواهند شد.

● برای انتصاب سرپرست موزه هنرهای معاصر تصمیمی نگرفته‌ام

شالویی درباره انتصاب فردی به عنوان سرپرست موزه هنرهای معاصر تهران گفت: انتصاب مدیر موزه هنرهای معاصر تهران بر عهده مدیر كل دفتر امور هنرهای تجسمی وزارت ارشاد است اما تاكنون هیچ تصمیمی در این باره نگرفته‌ام اما شورای فنی- تخصصی را برای این موزه تعیین كرده‌ایم كه برنامه‌ریزی‌ها با مشورت آنها صورت می‌گیرد

وی افزود:‌من معتقدم كه مدیر كل دفتر امور هنرهای تجسمی وزارت ارشاد نباید خودش را محدود به موزه هنرهای معاصر كند چرا كه در غیر این صورت از رسیدگی به ۳۰ استان كشور و امور بین‌المللی باز می‌ماند. ضمن این كه حضور من در موزه هنرهای معاصر دلیلی بر عدم حضور افراد واجد شرایط نیست.

شالویی زمان دقیق انتخاب سرپرست موزه هنرهای معاصر تهران را اعلام نكرد.

● حضور بخش خصوصی بدون سودجویی مانعی ندارد

سرپرست موزه هنرهای معاصر تهران درباره حضور بخش خصوصی در فعالیت‌های تجسمی كشور گفت: حضور بخش خصوصی در برگزاری برنامه‌های تجسمی كشور با اخذ مجوز از مركز هنرهای تجسمی وزارت ارشاد بلامانع است اما شركت‌ها و مؤسساتی حق دارند در این زمینه فعالیت كنند كه با توجه به موضوع اقتصاد هنر، اهداف سودجویانه نداشته باشند.

وی درباره انجام برنامه‌هایی كه از سوی حبیب‌الله صادقی مدیر پیشین مركز هنرهای تجسمی وزارت ارشاد هم گفت: برنامه‌هایی كه ایشان قبلاً اعلام كرده‌اند دلیلی برای تغییر حتمی آنها نداریم و اگر این برنامه‌ها در لیست برنامه‌های ما هم باشد، آنها را دنبال خواهیم كرد.

شالویی درباره بودجه تجسمی كشور هم توضیح داد: بودجه هنرهای تجسمی در سال جاری بودجه مناسبی است اما با توجه به حجم برنامه‌ها كافی نیست و ما تلاش می‌كنیم كه بتوانیم بودجه بیشتری را به دست آوریم.

● حضور ایران در دوسالانه ونیز

شالویی از مقدمات لازم برای حضور در دوسالانه جهانی ونیز خبر داد و گفت: سال آینده در دوسالانه ونیز شركت خواهیم كرد و مقدمات لازم را برای آن فراهم خواهیم كرد.

● توسعه موزه هنرهای معاصر تهران

سرپرست موزه هنرهای معاصر تهران درباره توسعه موزه هنرهای معاصر تهران از ضلع شمالی گفت: موضوع تخلیه بازارچه خوداشتغالی كه در قسمت شمالی موزه قرار دارد، نیاز به همكاری سازمان‌های مختلفی از جمله وزارت كار،بازرگانی و شهرداری تهران نیز دارد و باید با هماهنگی این ارگان‌ها این موضوع عملی شود.

● قیمت‌گذاری آثار گنجینه موزه هنرهای معاصر شایسته نیست

شالویی درباره بحث قیمت‌گذاری آثار گنجینه موزه هنرهای معاصر تهران كه در دوره مدیریت پیشین اعلام شده بود به خبرنگار فارس گفت: بحث قیمت‌گذاری آثار گنجینه موزه منتفی است چرا كه این قیمت‌گذاری را شایسته گنجینه موزه نمی‌بینیم و اگر قبلاً‌ چنین چیزی مطرح شده است،‌ما آن را دنبال نخواهیم كرد.

● امكان حضور همه هنرمندان با سلایق مختلف فراهم می‌شود

مدیر كل دفتر امور هنرهای تجسمی وزارت ارشاد، امكان حضور و مشاوره همه هنرمندان با سلایق مختلف را یكی از ویژگی‌های دوره مدیریت خود عنوان كرد و گفت: من از طرح همه دیدگاه‌ها و نظرات هنرمندان مختلف استقبال خواهم كرد و همه این هنرمندان جوان و پیشكسوت امكان حضور و مشاركت درعرصه هنرهای تجسمی كشور را خواهند داشت