سندیكای صنعت برق ایران درباره مهمترین چالش‌های صنعت برق كشور بیانیه‌ای صادر كرد.

به نقل از روابط عمومی سندیكای صنعت برق ایران، در این بیانیه آمده است: شهروندان و جامعه صنعتی كشور پس از تجربه كمبود انرژی گاز در زمستان گذشته، هم‌اكنون با كمبود برق روبرو هستند كه خسارات ناشی از آن بر پیكره صنایع و تولیدات كشور، ضربات سختی را وارد خواهد ساخت.

در این بیاینه آمده است: سندیكای صنعت برق ایران به عنوان یك نهاد صنفی و غیر دولتی، با ۲۷۰ عضو فعال در صنعت برق كشور (سازندگان تجهیزات، مهندسین مشاور- پیمانكاران، ...) كه بیش از ۹۵% ارزش افزوده این صنعت را ایجاد می‌نمایند، در مذاكرات خصوصی با كمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی، مقامات دولتی و نهادهای تخصصی همواره بر توجه بیشتر آنان به موضوع پراهمیت تولید، انتقال و توزیع برق و وابستگی عمیق منافع ملی كشور با این انرژی حیات‌بخش تأكید نموده است.

این بیانیه می‌افزاید: سندیكای صنعت برق ضمن اذعان به تلاشهای موفقی كه در دو دهه گذشته در اعتلای صنعت برق و قراردادن آن در رده اول كشورهای منطقه به عمل آمده است، اعلام می‌دارد كه عدم توجه فوری به مشكلات مبتلا به برق كشور، دوره‌ای از خاموشی‌های پراكنده و گاهاً برنامه‌ریزی شده برق را در سال‌ جاری و سالهای آتی بدنبال خواهد داشت كه علاوه بر تأثیر بر زندگی روزمره شهروندان، كاهش تولیدات صنعتی، كاهش رشد اقتصادی و نهایتاً افزایش واردات و كاهش اشتغال را بدنبال خواهد داشت. لذا بنابه مقتضیات كشور موارد زیر را به نمایندگان محترم مجلس هشتم و دولت محترم جمهوری اسلامی ایران توصیه می‌نماید.

۱- در شرایطی كه تحریمهای پیدا و نهان توسط كشورهای غربی و نهادهای‌ بین‌المللی كه از طرف آنان حمایت و هدایت می‌شوند، وجود داشته و دارد، هوشیاری بیشتر سیاستگذاران، برنامه‌ریزان و مجریان برنامه‌های صنعت برق كشور را می‌طلبد كشوری كه در شرایط جنگ و پس از آن و علیرغم كمبودهای زیاد در منابع ارزی، توانست از وابستگی خود در این صنعت به مقدار فوق‌العاده‌ای بكاهد و در واقع سیاست جایگزینی واردات و توسعه صادرات را همزمان به پیش ببرد و در مهندسی - ساخت تجهیزات و پیمانكاری در پروژه‌های پیچیده تولید برق در نیروگاههای گازی - سیكل تركیببی و برقابی، انتقال و توزیع برق و نیز توان تولید برق به قدرت اول منطقه مبدل گردد.

۲- صنعت برق در دو دهه گذشته با گسترش ساخت داخل از طریق تشویق بخش خصوصی و نیز سرمایه‌گذاری دولت برای ایجاد شركتهای بزرگ ساخت نیروگاهی و تجهیزات برق (بجای واردات) و نیز ایجاد زمینه برای مدیریت پروژه‌های عظیم سدسازی و نیروگاهی، توسعه یافت. نتیجه این سیاستها كاهش وسیع ارزبری، ایجاد رقابت با شركت‌های بین‌المللی و قدرت چانه‌زنی در شرایط دشوار ارزی كشور بوده است. اكنون بخش، ساخت تجهیزات پیمانكاری این صنعت بدلیل كاهش نقدینگی شركتها، بدهی وسیع آنها به سیستم بانكی، عدم پرداخت مطالبات شركتها از طریق توانیر و بی‌توجهی به هزینه‌های مالی و خسارات ناشی از افزایش قیمت مواد اولیه و معوق ماندن مطالبات شركتهای عضو سندیكا مواجه هستند كه رودر رویی با این مشكلات مدیران بنگاهها را دچار روزمرگی و بنگاههای آنان را در معرض كاهش ظرفیت، افزایش بیشتر قیمت تمام شده، كاهش قدرت رقابت در بازارهای منطقه و حتی در بازارهای داخلی، كاهش سطح اشتغال و نهایتاً ضعف بنیه برای توسعه و رقابتی بودن مواجه ساخته است.

بدیهی است در این شرایط فشار سیستم بانكی كشور بر روی سازندگان و پیمانكاران این صنعت، به منظور دریافت مطالبات خود و نیز اجرای دستورالعمل بانك مركزی مبنی بر خودداری بانكها از ارائه هرگونه تسهیلات جدید، در شرایطی كه شركتهای مذكور مجبور به پرداخت نقدی (در بیشتر مواقع) برای واردات كالاهای خود می‌باشند، بر دشواریهای اعضای این سندیكا افزوده است. لذا برای مقابله با مشكلات جدی ناشی از خاموشی‌ها لازم است بانك مركزی در سیاستهای خود مبنی بر عدم ارائه تسهیلات جدید و دریافت مطالبات از سوی بانكها، تجدیدنظر جدی و فوری به عمل آورد.

۳- گرچه افزایش مداوم ظرفیت تولید برق از طریق سرمایه‌گذاری دولت و تشویق به سرمایه‌گذاری بخش خصوصی تا حدی پاسخگوی نیاز روبه‌رشد مصرف بوده است. معهذا علاوه بر مشكلات ناشی از مواجه با پیك مصرف در فصل گرما، در سالهای اخیر كمبود گاز و مواد سوختی در فصل سرما نیز رخ نموده است كه غلبه بر آن راهكارهای جدیدی را می‌طلبد. از جمله این راهكارها توجه جدی به برنامه‌ریزی و سرمایه‌گذاری وسیع در امر كاهش تلفات برق می‌باشد كه متأسفانه با افزایش تولید و مصرف برق، اكنون با شاخص‌های جهانی فاصله زیادی یافته است، را لازم می‌نماید.

در حال حاضر كه خوشبختانه با موافقت مجلس محترم شورای اسلامی قیمت تمام شده برق در ارقام بودجه منظور گردیده، یارانه‌ها به صورت شفاف‌تری قابل محاسبه‌اند و به سادگی می‌توان هزینه تلفات انرژی برق و توجیه‌پذیری سرمایه‌گذاری بر روی كاهش آنرا محاسبه نمود.

در این راستا سندیكای صنعت برق اعضای خود را به ایجاد مشاركتهای بزرگ حقوقی تشویق نموده و آمادگی خود را جهت سرمایه‌گذاری و فروش برق ناشی از كاهش تلفات اعلام نموده است.

۴- گرچه وزارت نیرو در واگذاری شركتهای مهندسی، ساخت تجهیزات و پیمانكاری تحت پوشش خود با جدیت عمل نموده است، معهذا واگذاری شركتهای تولید و توزیع برق با پیش‌بینی‌های سالیانه و برنامه‌های پنجساله سوم و چهارم بسیار فاصله دارد. سندیكای صنعت برق راهكار اصلی غلبه بر مشكلات این صنعت را در اجرای دقیق اصل ۴۴ و برنامه‌‌های مصوب مجلس شورای اسلامی می‌داند و از مسئولین امر می‌خواهد تا به منظور كاهش تصدی‌گری و ایجاد فضای مناسب برای مدیریت و راهبری این صنعت توسط وزارت نیرو، اقدام‌های جدی‌تری در زمینه خصوصی‌سازی شركتهای تولید و توزیع برق به‌عمل آورند. ضمن اینكه بررسی‌ها نشان می‌دهد كه كاهش قابل توجه در تلفات برق كشور از طریق خصوصی‌سازی این بخش به‌نحو مؤثرتری قابل اجرا است.

۵- در سالهای گذشته صادرات خدمات و تجهیزات صنعت برق بخش قابل توجهی از صدور خدمات را به خود اختصاص داده است، از طرفی اتصال شبكه برق كشور با كشورهای همسایه نشان داد كه موقعیت ممتاز كشور در تبادل برق، انتقال برق از كشورهای همسایه به دیگر همسایگان و نیز صادرات برق از جمله ظرفیتهای كشف نشده در بخش انرژی است. در حال حاضر ظرفیت دریافت برق كشور خود ۱۰۰۰ مگاوات و ظرفیت انتقال برق به همسایگان نیز در همین حدود است. برآوردها نشان می‌دهد كه ظرفیت صادرات برق می‌تواند تا ۱۰ برابر اضافه گردد. در این حالت مجموع قدرت تولید و صادرات انرژی كشور شامل نفت، گاز و برق، ایران را در موقعیت بسیار ممتازی در منطقه قرار خواهد داد. لذا توجه سیاستگذاران و برنامه‌ریزان باید به این پتانسیل عظیم معطوف گردد.

این بیانیه در پایان آورده است: سندیكای صنعت برق ایران رجا واثق دارد كه مدیران دلسوز، لایق و مردمی وزارت نیرو، توانیر و سایر شركتها و سازمانهای وابسته به آن كه مسئولیت خطیر بهره‌برداری و توسعه بخش تولید، انتقال و توزیع برق را بعهده دارند، چنانچه از حمایت جدی مجلس شورای اسلامی و دولت محترم برخودار باشند، این بار نیز چون گذشته چالشهای پیش‌روی صنعت برق را با استواری برطرف نموده ون برتری این صنعت را در كشورهای منطقه حفظ خواهند نمود. بدیهی است سندیكا همچون گذشته آمادگی خود در راستای حفظ منافع ملی و بهبود بنیه اقتصادی بنگاههای عضو خود، در جهت همكاری همه جانبه با قوای مقننه و مجریه و بخصوص مدیران صنعت برق را اعلام داشته و انتظار دارد تا مسئولان امر نظرات كارشناسانه سندیكا را در تصمیم‌گیریهای خود لحاظ فرمایند.