پرویز داودی با ابلاغ بخشنامه‌ای كلیه وزارتخانه‌ها، سازمان‌ها، نهادها، موسسات و شركت‌های دولتی و استانداری‌های كشور را ملزم به حداقل صرفه‌جویی ۱۰ درصدی در مصرف آب، برق و انرژی زیر نظر یكی از مدیران ارشد به عنوان مسئول مدیریت بهینه مصرف كرد.

به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دولت، در بخشنامه ۱۳ بندی معاون اول رئیس جمهور با توجه به فرمایشات رهبر معظم انقلاب مبنی بر صرفه جویی در مصرف آب و برق و انرژی و به منظور اجرایی كردن مصوبه ستاد خشكسالی كشور، كلیه وزارتخانه‌ها، سازمانها، نهادها، موسسات و شركت‌های دولتی و استانداری های سراسر كشور ملزم شده اند به منظور تامین حداقل صرفه جویی ۱۰ درصدی هر دستگاه، یكی از مدیران ارشد خود را به عنوان مسئول مدیریت بهینه مصرف تعیین كنند.

براساس این بخشنامه، تمامی دستگاههای اجرایی موظفند نسبت به بهره‌برداری از حداكثر میزان روشنایی طبیعی روز در محیط اداری و نیز استفاده از روشنایی در اطاق كار اقدام نموده و ضمن عدم بهره گیری از لامپ‌های پر مصرف و التهابی (بیش از چهل وات) از سیستم‌های پربازده روشنایی نظیر لامپ‌های كم مصرف LED استفاده كنند.

معاون اول رئیس جمهور همچنین با توجه به لزوم تنظیم درجه حرارت مناسب در ساعات اداری (۲۶درجه)، دستگاههای اجرایی را موظف كرد علاوه بر استفاده از سیستم‌های برودتی، پس از پایان ساعت كار اداری نسبت به خاموش كردن رایانه ها، سیستم‌های سرمایشی، آب سردكن ها، روشنایی ساختمان ها و معابر و محوطه‌های مربوط اقدام كنند.

در این بخشنامه وزارت راه و ترابری نیز مكلف شده است با هماهنگی وزارت نیرو نسبت به طراحی و اجرای روشنایی‌های جدید (با مصرف حداقل) در جاده‌ها و بزرگراه‌های بین شهری اقدام كند و وزارت بازرگانی نیز موظف شده است تدابیر لازم را برای صرفه جویی و ممنوعیت استفاده از لامپ‌های پرمصرف التهابی و مدادی در واحدهای صنفی، تجاری، عمومی و خدماتی به عمل آورد.

بر اساس بخشنامه معاون اول رئیس جمهور همچنین كلیه دستگاه‌های اجرایی موظفند نسبت به نصب و بهره‌گیری از تجهیزات مجهز به فناوری هوشمند و لوازم كم مصرف در زمینه آب و برق همانند لامپ كم مصرف، شیرهای دستشویی الكتریكی و پدالی و نیز كنترل مستمر تجهیزات و تاسیسات مربوط و رفع عیوب احتمالی با هدف جلوگیری از مصرف بی‌رویه آب و برق اقدام كنند.

داودی همچنین دستگاههای اجرایی را ملزم كرد نسبت به استفاده از حداكثر ظرفیت دیزل‌های نصب شده در ادارات اقدام نمایند. وزارت نفت نیز موظف شد نسبت به تأمین سوخت دیزل‌های موجود در ادارات و صنایع با هماهنگی وزارت نیرو اقدام كند.

معاون اول رئیس جمهور در بخشنامه خود، وزارت جهاد كشاورزی را موظف كرده است نسبت به اعمال محدودیت در ساعات كار چاه‌های كشاورزی (روزانه حداقل به میزان دو ساعت در اوج بار) و كنترل میزان برداشت آب در حد پروانه مجاز بهره‌برداری اقدام كند.

بر اساس بخشنامه، دستگاه‌های اجرایی موظفند ضمن پرهیز جدی از مصرف آب شرب جهت آبیاری فضاهای سبز، برای آبیاری آنها از منابع آب زیرزمینی خام (چاه) و یا بازچرخانی پساب‌ها استفاده كنند.

بخشنامه معاون اول رئیس جمهور در تاریخ ۲۶ خرداد ماه به كلیه وزارتخانه ها، سازمان ها، نهادها، موسسات و شركت‌های دولتی و استانداری های سراسر كشور ابلاغ شده است.