در حالی كه جدال‌های وزارت نیرو با اصناف همچنان ادامه دارد، روز گذشته وزیر نیرو نیز قدم به میدان گذاشت تا شاید بحران خاموشی‌ها با تدبیری جدید حل شود. پرویز فتاح به همراه معاون خود به میدانی گام گذاشته كه حواشی بسیاری را برای آنان به همراه خواهد آورد. اصناف طی هفته گذشته بارها اعلام كرده‌اند كه حاضر به پذیرش خواسته‌های دولت نخواهند بود. آنان بر این باورند كه تعطیلی عصرگاهی زیان‌های مالی بسیاری برایشان رقم خواهد زد. اما برخلاف آنان مدیران دولت نهم همچنان تاكید دارند كه برای مقابله با بحران خاموشی هاف كركره فروشگاه‌ها را پایین خواهند كشید. درهمین حال روز قبل وزیر نیرو هم پس از معاونانش به میدان خاموشی‌های قدم گذاشت. دو روز قبل وزارت نیرو اعلام كرده بود كه برای خاموشی‌های تابستانی جدولی منتشر خواهند كرد. روز پیش هم وزیر نیرو خبر داد كه با اصناف تفاهم خواهند كرد. وزیر نیرو در خصوص طرح تعطیلی اصناف در ساعت ۳۰/۲۰ گفت: ما قصد ضربه‌زدن به اصناف را نداریم و نمی‌خواهیم صنوف متضرر شوند و اجرای این طرح به نفع تجار، مردم و كشور است. پرویز در خصوص تعطیلی اصناف در ساعات ابتدایی شب به علت كمبود برق و صرفه‌جویی در آن اظهار داشت: در خصوص تعطیلی اصناف ما فقط به دولت پیشنهاد دادیم و دولت باید با انتخاب طرفین موضوع از طرف وزارت نیرو و اصناف این زمینه را ایجاد كند تا مذاكرات مناسبی مطابق مصلحت در این خصوص صورت گیرد تا تصمیمات استانی و یا ملی اتخاذ شود.

وزیر نیرو ضمن بیان اینكه ما برای اجرای این طرح حتما با اصناف مذاكره خواهیم داشت گفت: ما به هیچ‌وجه قصد ضربه‌زدن به اصناف نداریم و نمی‌خواهیم صنوف متضرر شوند و فكر می‌كنیم كه اجرای این طرح به نفع تجار، مردم و كشور است. وی افزود: ما فكر می‌كنیم اگر دولت اجازه دهد استدلال‌های منطقی ما برای اصناف هم قابل قبول باشد، چون این طرح فقط در حد پیشنهاد بوده است و هنوز به صورت كارشناسی تشریح نشده است. فتاح گفت: در صورت نصب كنتورهای چندتعرفه‌ای برای محاسبه هزینه برق در ساعات پیك مصرف مطمئنا اصناف متضرر خواهند شد و اعتراض‌هایی را به همراه خواهد داشت. وی ادامه داد: طرح تعطیلی اصناف را می‌توان در ابتدا به صورت استانی اجرا كرد تا نقاط ضعف و قوت آن مشخص شود. وزیر نیرو ادامه داد: می‌توان به جای تعطیلی چهارساعته اصناف در ابتدا از تعطیلی‌های یك‌ساعته و دوساعته شروع كرد چرا كه این طرح فقط در دو ماه تیر و مرداد قرار است اجرا شود و اگر این طرح نارضایتی در بر داشته باشد می‌توان به حالت قبل برگشت. روز قبل وزیر نیرو به گونه‌ای ابراز عقیده كرد كه گروهی آن را عقب‌نشینی دولت در مقابل اصناف تعبیر كردند. ابتدایی‌ترین روزهای هفته مصادف شده بود با موجی از اظهارنظرهای منتقدانه اصناف به دولت. اعضای اصلی هیات‌رئیسه شورای اصناف به صراحت اعلام كردند كه به هیچ عنوان با دولت همراهی نخواهند كرد. اما با این وجود نمایندگان شورای اصناف كشور همچنان تاكید می‌كنند كه حاضر به پذیرش تعطیلی در ساعات ابتدای شب نخواهند بود.

● خاموشی‌ها ادامه می‌یابد

در همین حال روز پیش معاون وزیر نیرو نیز از ادامه خاموشی‌ها اطلاع داد. معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی گفت: ادامه خاموشی‌ها بستگی به وضعیت گرمای هوا و آب در سال آبی آینده دارد كه امیدواریم خشكسالی بی‌سابقه امسال تداوم نیابد و بتوان از شهریور به وضعیت عادی برگردیم. محمد احمدیان گفت: زیرمجموعه‌های وزارت نیرو مكلف است زمان دقیق خاموشی‌ها در مناطق ۲۰گانه تهران را به اطلاع عموم برساند تا مردم بتوانند با توجه به زمانبندی خاموشی‌ها برای زندگی خود برنامه‌ریزی كنند. معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی افزود: محدودیت‌هایی كه هم‌اكنون در برق وجود دارد اگرچه اندكی مشكل‌ساز است ولی قابل مقایسه با سنوات گذشته نیست.

این میزان محدود حدود ۶ درصد است كه با صرفه‌جویی مردم قابل جبران است و می‌توان تابستانی حتی بدون خاموشی را پشت سر گذاشت. وی تصریح كرد: وزارت نیرو مناطق برق را مكلف كرده تا اطلاع‌رسانی مناسب در مورد زمان احتمالی خاموشی‌ها داشته باشند كه امید می‌رود این اطلاع‌رسانی تا اوایل تیرماه به نحو مقتضی در هر منطقه صورت گیرد تا هر شهروندی بداند كه محدودیت برق برای او در چه زمانی اتفاق می‌افتد و سهم او از خاموشی چه ساعتی از شبانه‌روز است. احمدیان گفت: ادامه خاموشی‌ها بستگی به وضعیت گرمای هوا و آب در سال آبی آینده دارد كه امیدواریم این خشكسالی ادامه نیابد و بتوانیم از شهریور به وضعیت عادی برگردیم. به گفته وی، كاهش بارندگی و كمبود تولید ۴ هزار مگاوات انرژی برق‌آبی بحرانی است كه كشور با آن روبه‌رو است؛ در این راستا با برنامه‌ریزی و صرفه‌جویی در مصرف انرژی تا اندازه قابل ملاحظه‌ای این كمبود جبران می‌شود.