فرشید شفیعی، تصویرگر ایرانی برای داستان‌خوانی و آموزش تصویرگری به بخش كودك و نوجوان جشنواره بین‌المللی ادبیات برلین دعوت شد.

این جشنواره از ۳ تا ۱۳ مهر در برلین برگزار می‌شود و پیش از این نیز اعلام شده بود كه پرناز نیری، عضو هئیت مدیره شورای كتاب كودك از سال ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۰ عضو هیأت مشورتی در بخش ادبیات كودك و نوجوان جشنواره بین‌المللی ادبیات برلین شده است.

فرشید شفیعی نخستین تصویرگر ایرانی است كه در جشنواره بین‌المللی ادبیات برلین شركت می‌كند.

قرار است فرشید شفیعی در مدت اقامت خود در برلین، چند كارگاه آموزشی در زمینه تصویرگری برای كودكان و نوجوانان برگزار كند. همچنین تصاویر كتاب‌های وی در روزهای برگزاری جشنواره نمایش داده می‌شود.

وی علاوه بر این داستان‌هایی را از كتاب‌های برگزیده خود می‌خواند.

شفیعی در این جشنواره با كتاب‌های «شهرزاد»، «پیرچنگی»، «پیوند» نوشته فریده خلعت‌بری، «زربال» و «دل‌ به دریا» نوشته جمال‌الدین اكرمی، «قصه‌های من» و «غیر از خدا هیچ‌كس تنها نبود» نوشته مرجان كشاورزی و «فرشید» نوشته مهدخت كشكولی كه تصویرگری‌آن‌ها را خود انجام داده، شركت می‌كند.

همه این كتاب‌ها را انتشارات شباویز منتشر كرده است. انتشارات شباویز در بیست ‌و یكمین نمایشگاه كتاب تهران به عنوان ناشر برگزیده انتخاب شده بود.

نخستین جشنواره بین‌المللی ادبی برلین سال ۲۰۰۱ برگزار شد. همه ساله بیش از ۱۲۰ نفر از نویسندگان و تصویرگران از سراسر جهان در این جشنواره در نشست‌هایی در زمینه كتابخوانی و ادبیات كودك و نوجوان شركت می‌كنند.

نخستین جشنواره ادبی برلین تنها ۶ هزار شركت‌كننده داشت، در حالی كه سال ۲۰۰۷ تعداد شركت‌كنندگان به ۳۴ هزار نفر رسید.