داوران دومین جشنواره هنرهای تجسمی دامون‌فر در دو مراسم جداگانه افتتاحیه این رویداد پیش‌بینی‌ كردند، بسیاری از نقاشان این جشنواره، در آینده نه چندان دور به موزه‌های بزرگ دنیا راه می‌یابند.

دومین جشنواره هنرهای تجسمی دامون‌فر ویژه جوانان زیر ۲۵ سال ایران صبح دیروز با حضور بیش از ۱۵۰ نفر در مجموعه هنری آسمان و عصر دیروز با حضور قریب به ۷۰۰ نفر در فرهنگسرای نیاوران افتتاح شد.

"سیف الله پویاراد" مدیر جشنواره هنرهای تجسمی دامون فر در این مراسم گفت:"در این جشنواره به دنبال نشان دادن تصویری واقعی از توانایی های نقاشان جوان ایرانی هستیم. تابلویی كه در این جشنواره، دامون‌فر برآنست به دنیا بنمایاند امیدبخشی، خلاقیت و توانمندی نقاشان جوان ایران بزرگ است.

پویا راد با اشاره به اینكه از میان ۴۰۴۵ اثر رسیده تنها ۳۰۰ اثر امكان نمایش در سه نگارخانه را یافتند گفت:"در همه ۳۷۰۰ اثر راه یافته به بخش مسابقه صداقت و عشق موج می‌زد كه به دلیل محدودیت فضای نگارخانه ها امكان نمایش پیدا نكردند"

"فرح اصولی" یكی از داوران جشنواره هنرهای تجسمی دامون فر، صبح جمعه ۲۴ خرداد ماه در بخش نخست افتتاحیه این رویداد در آسمان گفت:" بسیاری از هنرمندانی كه در این نمایشگاه آثاری دارند جزو بهترین های امروز نقاشان جوان ایرانند، آنها آینده جامعه تجسمی هستند و در آینده آثارشان به موزه های بزرگ دنیا راه خواهد یافت.

وی نقاشی جوانان را نبض واقعی جامعه، منتقد وضعیت موجود دانست و گفت:"هنر نشانه تلاش و پیشرفت هر جامعه است و باید با اشاعه صحیح آن به پویایی و تصویری كه از جامعه ایران در دنیا ارائه می شود كمك كرد.

اصولی با یادآوری این نكته كه تعداد نقاشان ۷۰ ساله زن ایران بسیار اندك است از حضور پرشمار دختران در دومین جشنواره هنرهای تجسمی دامون فر ابراز خشنودی كرد و خواستار حركت جدی و مستمر آنان شد."

"حسین خسروجردی" رئیس هیأت داوران دومین جشنواره هنرهای تجسمی دامون فر، در بخش دوم افتتاحیه در فرهنگسرای نیاوران گفت:"این نمایشگاه بسیار جذاب است زیرا جوانان نقاش برپایه تعهد و هویت ایرانی و با توجه به دردهای اجتماعی آثار خود را خلق كردند و از سوژه هایی كه منعكس كننده فانتزی بی درد هستند پرهیز كرده‌اند.

حسین خسروجردی جوان ایرانی را جوان برگزیده دنیای معاصر خوانده و پیش بینی كرد آثار شماری از نقاشان این جشنواره در سال های بعد با اقبالی فراتر از گستره ایران رو به رو می شود."

وی خطاب به جوانان نقاش حاضر در این نمایشگاه گفت:"در ۱۰ سال آینده قیمت آثار شما ۱۰۰ برابر امروز خواهد شد لذا باید برای مقوله قیمت گذاری روی آثار بسیار حساس باشید و به هیچ وجه نباید حراج های آن‌ سوی مرز شما را به اشتباه بیاندازد و لازم است كه نقاشان جوان در تعیین قیمت واقعی آثار خود از كارشناسان خبره و منصف كمك بگیرند."

در ادامه مراسم "محمدعلی بنی اسدی" دیگر عضو شورای داوری این جشنواره، در سخنان كوتاهی گفت:"از دیدن آثار نقاشان جوان حیرت كردم انتظار چنین كیفیتی را در آثار نقاشان زیر ۲۵ سال نداشتم و اعتقاد دارم جوانان این دوره نقاشی كشورمان تواناترین جوانان هنرمند در طول تاریخ نقاشی ایرانند."

در پایان این مراسم از برگزیدگان دوسال پیش جشنواره هنرهای تجسمی دامون فر كه در این مدت دربینال ها، جشنواره ها و نمایشگاه‌های داخلی و خارجی درخشیده‌اند تقدیر شد.

در این بخش از "بهمن محمدی"، "وحید چمانی"، "سارا خلفی خامنه" و "سارا حسنخان" تقدیر به عمل آمد و آنها در صحبت های كوتاهی برگزیده شدن در جشنواره هنرهای تجسمی دامون فر را سكوی پرتاب خود اعلام كردند.

دومین جشنواره هنرهای تجسمی دامون فر تا ۳۱ خرداد ۸۷ در مجموعه هنری آسمان و فرهنگسرای نیاوران دایر خواهد بود و عصر جمعه ۳۱ خرداد با برپایی مراسم ویژه در فرهنگسرای نیاوران برگزیدگان خود را خواهد شناخت.

كارگاه‌های تخصصی نقاشی كودكان زیرنظر "یاسمین سینایی" و دو ورك شاپ تخصصی ویژه نقاشان از جمله بخش‌های جنبی این جشنواره است.