جلسه بررسی و رفع مشكلات موجود در شهر اهواز، با حضور استاندار، نمایندگان شهرستان اهواز در مجلس شورای اسلامی و نیز مدیران دستگاه های اجرایی استان در محل استانداری خوزستان برگزار شد.

حجازی، استاندار خوزستان اظهار داشت: بنا به تشخیص سازمان جهادكشاورزی، میزان آب برداشتی در بازه های مختلف رودخانه های استان جهت كشت پاییزه مشخص شده است. اما در بازه های رودخانه هایی مانند كارون، به لحاظ وجود خطراتی كه كشت و صنعت نیشكر و كاركنان آن را تهدید می كند، اولویت برداشت آب به این واحد صنعتی داده شده و آب مازادی برای كشاورزان، موجود نیست.

وی افزود: در حال حاضر وضع آب اهواز بحرانی است و اگر بیش از این مقدار آب برداشت كنیم، آب اهواز دیگر قابل استفاده نیست. همچنین در این جلسه، ساماندهی شبكه برق در حاشیه شهر اهواز و نیز جمع آوری انشعابات غیرمجاز برق، مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

حضرتی، مدیرعامل شركت توزیع نیروی برق اهواز با بیان اینكه برای جمع آوری انشعابات غیرمجاز، نیاز به توسعه شبكه داریم، گفت: شبكه توزیع برق اهواز با حدود ۴۰ درصد تلفات، بالاترین میزان تلفات در شبكه را در سطح كشور داراست كه تا رقم استاندارد تلفات شبكه های توزیع كه ۱۰ تا ۱۲ درصد بیشتر نیست، فاصله زیادی داریم.

وی درباره انشعابات غیرمجاز برق در نقاط مختلف شهر اهواز، اظهار داشت: تعداد انشعابات غیرمجاز برق در اهواز به اندازه نصف اشتراك های قانونی و حدود ۱۵۰ هزار انشعاب است كه بیشتر در مناطق حاشیه ای شهر اهواز همچون كوی علوی، ملاشید و عین دو دیده می شود.

حضرتی افزود: با توجه به دو دهه تلاش در جهت حذف این انشعابات، هم اكنون ابعاد كار مشخص شده و در مناطقی از شهر همچون بازارچه ها، با موفقیت پیش رفته است اما برای حذف كامل این انشعابات غیرمجاز نیاز به اعتباری بالغ بر ۸۵ میلیارد تومان داریم تا بتوانیم ظرف ۲ سال آینده همه این انشعابات را جمع آوری كنیم.در ادامه نماینده اهواز در مجلس نیز به مسأله خاموشی و قطعی برق بدون اعلام قبلی در برخی مراكز آموزشی، بهداشتی و درمانی همچون بیمارستان گلستان اهواز اشاره كرد و خواستار توجه بیشتر مدیران شركت برق منطقه ای و توزیع نیروی برق در این زمینه شد.

در این جلسه همچنین به مشكلات موجود در اجرای طرح جاده كمربندی اهواز اشاره شد كه خادمی مدیركل راه و ترابری استان در این باره گفت:متأسفانه با وجود پرداخت پول به مالكان زمین های موجود در طرح، مسأله معارضین هنوز حل نشده و بسیاری از این افراد، اجازه ورود به زمین را به ما نمی دهند.

اصلاح شبكه آب و فاضلاب اهواز و نیز جلوگیری از ریزش انواع پساب ها به رودخانه كارون نیز از دیگر موارد مورد بحث در این جلسه بود. مرادی، مدیرعامل شركت آبفای اهواز با این توضیح كه در بحث اصلاح شبكه با كمبود اعتبار مواجه ایم، گفت: هم اكنون ۶۵۰ كیلومتر از شبكه آب اهواز فرسوده است كه این مسأله موجب هدر رفت ۴۴ درصد آب از شبكه شده است.

سمیه اسدی