داوران دومین جشنواره هنرهای تجسمی دامون‌فر در دو مراسم جداگانه آیین گشایش، این رویداد پیش‌بینی کردند، بسیاری از نقاشانی که در این نمایشگاه آثاری دارند، امید آینده هنرهای تجسمی ایرانند و در آینده نه چندان دور به موزه‌های بزرگ دنیا راه می‌یابند.

دومین جشنواره هنرهای تجسمی ویژه جوانان زیر ۲۵ سال ایران صبح روز گذشته با حضور بیش از ۱۵۰ نفر در مجموعه هنری آسمان و عصر همان روز با حضور قریب به ۷۰۰ نفر در فرهنگسرای نیاوران افتتاح شد.

فرح اصولی - عضو هیات داوری جشنواره هنرهای تجسمی دامون‌فر -، صبح جمعه ۲۴ خرداد در بخش نخست افتتاحیه این رویداد در مجموعه‌ی آسمان گفت: بسیاری از هنرمندانی که در این نمایشگاه آثاری دارند جزو بهترین‌های امروز نقاشان جوان ایرانند، آنها آینده جامعه تجسمی هستند و در آینده آثارشان به موزه های بزرگ دنیا راه خواهد یافت.

وی نقاشی جوانان را نبض واقعی جامعه، منتقد وضعیت موجود دانست و گفت: هنر نشانه تلاش و پیشرفت هر جامعه است و باید با اشاعه صحیح آن به پویایی و تصویری که از جامعه ایران در دنیا ارائه می‌شود کمک نمود.

اصولی با یادآوری این نکته که تعداد نقاشان ۷۰ ساله زن ایران بسیار اندک است از حضور پرشمار دختران در دومین جشنواره هنرهای تجسمی دامون فر ابراز خشنودی نمود و خواستار حرکت جدی و مستمر آنان شد.

حسین خسروجردی - رییس هیأت داوران - هم در بخش دوم افتتاحیه در فرهنگسرای نیاوران ابراز كرد این نمایشگاه بسیار جذاب است زیرا جوانان نقاش برپایه تعهد و هویت ایرانی و با توجه به دردهای اجتماعی آثار خود را خلق کردند و از سوژه‌هایی که منعکس کننده فانتزی بی‌درد هستند پرهیز ‌كرده‌اند.

خسروجردی جوان ایرانی را جوان برگزیده دنیای معاصر خوانده و پیش بینی كرد آثار شماری از نقاشان این جشنواره در سال های بعد با اقبالی فراتر از گستره ایران رو به رو می شود.

وی خطاب به جوانان نقاش حاضر در این نمایشگاه عنوان كرد: در ۱۰ سال آینده قیمت آثار شما ۱۰۰ برابر امروز خواهد شد لذا باید برای مقوله قیمت‌گذاری روی آثار بسیار حساس باشید و به هیچ وجه نباید حراج‌های آن‌سوی مرز شما را به اشتباه بیاندازد و لازم است که نقاشان جوان در تعیین قیمت واقعی آثار خود از کارشناسان خبره و منصف کمک بگیرند.

در ادامه مراسم محمدعلی بنی‌اسدی دیگر عضور شورای داوری این جشنواره، در سخنان ابراز كرد، از دیدن آثار نقاشان جوان حیرت کردم انتظار چنین کیفیتی را در آثار نقاشان زیر ۲۵ سال نداشتم و اعتقاد دارم جوانان این دوره نقاشی کشورمان تواناترین جوانان هنرمند در طول تاریخ نقاشی ایرانند.

سیف‌الله پویاراد - مدیر جشنواره - نیز گفت كه در این جشنواره به دنبال نشان دادن تصویری واقعی از توانایی‌های نقاشان جوان ایرانی هستیم. تابلویی که در این جشنواره برآن است به دنیا بنمایاند امیدبخشی، خلاقیت و توانمندی نقاشان جوان ایران بزرگ است.

پویاراد با اشاره به اینکه از میان ۴۰۴۵ اثر رسیده تنها ۳۰۰ اثر امکان نمایش در سه نگارخانه را یافتند اعلام كرد، در همه ۳۷۰۰ اثر راه یافته به بخش مسابقه صداقت و عشق موج می‌زد که به دلیل محدودیت فضای نگارخانه‌ها امکان نمایش پیدا نکردند.

در پایان این مراسم از برگزیدگان دوسال پیش جشنواره هنرهای تجسمی دامون فر که در این مدت دربینال‌ها، جشنواره‌ها و نمایشگاه‌های داخلی و خارجی درخشیده‌اند تقدیر شد؛ در این بخش از بهمن محمدی، وحید چمانی، سارا خلفی خامنه و سارا حسنخان قدردانی شد.

دومین جشنواره‌ی هنرهای تجسمی دامون فر تا ۳۱ خرداد ۸۷ در مجموعه‌ی هنری آسمان - فرهنگستان هنر - و فرهنگسرای نیاوران دایر خواهد بود و عصر جمعه ۳۱ خرداد با برپایی مراسم ویژه در فرهنگسرای نیاوران برگزیدگان را معرفی می‌كند.

کارگاه‌های تخصصی نقاشی کودکان که هر روز از ساعت ۱۸ زیرنظر یاسمین سینایی برپا می‌شود و دو ورک شاپ تخصصی ویژه نقاشان که در روزهای ۲۸ و ۲۹ خرداد در فرهنگسرای نیاوران برگزار خواهند شد ازجمله بخش‌های جنبی این جشنواره است.