وزیر نیرو در جمع خبرنگاران از اعلام جداول خاموشی از اول تیرماه، بحران در ۹۰ سد كشور، احتمال سهمیه بندی برق تا پایان شهریور، خرید برق از وزارت نفت و صنایع و واردات برق از سه كشور همسایه خبر داد.

پرویز فتاح امروز در یك نشست خبری ضمن تشریح دلایل قطعی و كمبود برق اظهار داشت: مصرف برق در پیك مصرف یعنی مردادماه ۳۸۰۰۰ مگاوات در كل كشور خواهد رسید و این در حالی است كه میزان برق تولیدی و برقابی ۳۴۵۰۰ مگاوات است.

وی افزود: در حال حاضر میزان مصرف برق در كشور ۳۳۵۰۰ مگاوات است كه ۲۸۵۰۰ مگاوات آن از طریق نیروگاه‌ها و ۲۲۰۰ مگاوات از طریق منابع برقابی است كه بیشترین میزان استفاده از منابع برقابی در پیك مصرف یعنی ساعت ۲۲-۲۰ می باشد.

● واردات برق

وی در خصوص واردات برق گفت: حدود ۲۰روز است كه روزانه ۵۰۰ مگاوات برق از كشورهای ارمنستان، آذربایجان و تركمنستان وارد می‌كنیم. فتاح با بیان اینكه ما همیشه وارد كننده برق بوده‌ایم و در ۱۵ سال گذشته تابستان هر سال برق وارد كرده‌ایم افزود: در سال ۸۶ ما كمبود برق نداشته‌ایم ولی در سال ۸۵ روزانه ۸۵۰ مگاوات برق وارد كرده‌ایم و باتوجه به اقلیم و شرایط جغرافیایی كشورمان معمولا تابستانها وارد كننده برق هستیم و زمستانها صادركننده آن.

● تأمین برق با همكاری سازمانها و صنایع

وزیر نیرو با بیان اینكه با استفاده از كاهش فركانس روزانه ۴۰۰ مگاوات در مصرف برق صرفه‌جویی می‌كنیم گفت: با هماهنگی صنایع و تغییر شیفت شب برخی صنایع از ساعت ۱۹ به ساعت ۲۲ توانسته‌ایم روزانه ۵۰۰ مگاوات در مصرف برق صرفه‌جویی كنیم.

وی افزود: با هماهنگی با وزارت صنایع و وزارت نفت قرار بر این شده است تا در ساعت پیك مصرف از این وزارتخانه‌ها برق خریداری كنیم.

فتاح در ادامه گفت: موافقت نامه سیكل تركیبی با وزارت نفت امضا شده است .

● دولت هم صرفه جویی می‌كند

فتاح با اشاره به اینكه باید صرفه‌جویی را از خودمان شروع كنیم گفت: دولت مصوب كرده تا نرخ آب،برق، گاز دستگاه‌های دولتی به صورت نرخ آزاد محاسبه شود و با ثابت نگه داشتن سقف هزینه‌های جاری سعی شده است تا هیچ گونه شائبه‌ای در این خصوص صورت نگیرد.

وی افزود: طبق آیین نامه ستاد خشكسالی دولت به دستگاه‌های دولتی ابلاغ شده تا با رعایت كردن، خاموش كردن واستفاده از لامپ‌های كم مصرف در مصرف برق صرفه‌جویی كنند.

وزیر نیرو ادامه داد: با ادارات پرمصرف سخت گیرانه برخورد می‌كنیم و در هفته جاری اولین اخطار را ابلاغ می‌كنیم كه در صورت عدم صرفه‌جویی اخطار دوم با قطعی آب و برق همراه خواهد بود.

● خاموشی برق اصناف فقط یك پیشنهاد بود

پرویز فتاح در خصوصی خاموشی برق اصناف و تعطیلی آنها در ساعت ۲۰:۳۰ به خبرنگار فارس گفت: یكی از پیشنهادای ما برای صرفه‌جویی در برق به دولت و ستاد خشكسالی تغییر ساعت كار اصناف و تعطیلی آنها تا پیش از ساعت ۲۰:۳۰ بوده است چرا كه برخی اصناف با استفاده از لامپ‌های ۸۰۰ وات و بعضا پرمصرف به تعداد زیاد بخش عمده‌ای از سهم خانوار را استفاده می‌كنند.

وی در ادامه افزود: كلیه صنوف اتحادیه اروپا تا ساعت ۱۹ تعطیل می شوند و این موضوع در كشورهای توسعه یافته به یك فرهنگ تبدیل شده است.

وزیر نیرو در ادامه گفت: میزان برق مصرفی توسط اصناف ۴۰۰۰ مگاوات در روز است یعنی به اندازه تولید ۴ نیروگاه كه با مصرف درست می‌توان از این میزان برق به صورت بهینه استفاده كرد چرا كه اگر این مشكل حل شود دیگر هیچ خاموشی در پیك مصرف نخواهیم داشت و تا حد زیادی مشكل حاصل خواهد شد. البته باید توجه داشته باشیم كه در برنامه صرفه‌جویی اصناف متضرر نشوند.

وی درخصوص استفاده از كنتورهای چند تعرفه‌ای برای اصناف گفت: تغییر كنتور ۴ میلیون مشترك تجاری و صنعتی در حال حاضر به لحاظ كمبود زمان مقدور نیست ولی این كار در حال اجراست و كنتور صنوفی كه به تازگی نصب می شود كنتور تعرفه‌ای است.

● جداول خاموش از اول تیرماه اعلام می شود

وزیر نیرو در خصوص سهمیه بندی برق برای صرفه جویی بهینه گفت: جداول خاموشی از اول تیرماه درتهران و شهرستانها اعلام می‌شود كه این جداول بر اساس دمای هوا و میزان صرفه جویی متغییر خواهد بود.

وی افزود : جداول مذكور بصورت هفتگی تنظیم می شوند و برنامه خاموشی شهرستان های مختلف متفاوت خواهد بود.

وی در پاسخ به خبرنگار فارس در خصوص مدت زمان سهمیه بندی گفت : تا زمانی كه كمبود برق داشته باشیم این سهمیه بندی اعمال خواهد شد و ما پیش بینی می كنیم كه تا پایان شهریور كمبود برق وجود داشته باشد

● تهرانیها خوب صرفه جویی می‌كنند

فتاح با اشاره به اینكه در معضلات كمبود برق و خاموشی مردم هیچ تقصیری ندارند گفت: مردم ما همیشه در مصرف رعایت كرده‌اند و مردم تهران كه ۲۰ تا ۲۵ درصد از برق كشور را مصرف می كنند امسال به طور قابل توجهی صرفه‌جویی كرده‌اند به طوری كه میزان مصرف فروردین ماه امسال نسبت به سال گذشته ۸درصد رشد داشته كه با اعلام وزارت نیرو و صرفه‌جویی مردم این میزان در اردیبهشت ما به ۶ درصد و در خردادماه به ۴ درصد رسیده است.

● ۲ درصد كاهش مصرف در شبكه توزیع

وزیر نیرو بیشترین هدر رفت برق را در شبكه فوق توزیع و توزیع اعلام كرد و گفت: برای امسال ما ۲ درصد كاهش مصرف در شبكه توزیع را هدف‌گذاری كرده‌ایم.

وی در خصوص عدم قطع برق در تهران گفت: ما می‌توانیم به نحوی عمل كنیم كه در تهران خاموشی نداشته باشیم ولی من موافق این رویه نیستیم و تهران بیمه به نسبت سهم و وزن مصرف برق در این سهمیه‌بندی اعمال می‌شود و امیدواریم تهرانیها با صرفه‌جویی بیشتر و رعایت بیشتر ما در این اقدام همراهی كنند.

● تحریمها تأثیری نداشته است

فتاح در خصوص اثرات تحریم در واردات قطعات مورد نیاز نیروگاه‌ها گفت: نیروگاه‌های ساخته شده ما بومی شده‌اند و نیازی به قطعات وارداتی ندارند و این قطعات پس از گذشت ۵۰ سال دیگر قطعات تخصصی محسوب نمی شوند و به راحتی می‌توان آنها را تهیه كرد و ما در این خصوص هیچ مشكلی نداریم.

● كمبود در بخش برقابی است

وزیر نیرو بیشترین كمبود برق را در بخش برقابی اعلام كرده و گفت: از ۵۰۰ سدی كه در كشور وجود دارد ۹۰ سد در حالت بحران قرار دارند كه از این ۹۰ سد ۱۵ سد برقابی هستند كه ۷۲۰۰ مگاوات برقابی تولید می‌كنند.

وی افزود: مشكل كمبود برق مربوط به ۱۵ سدی است كه در بحران هستند كه از اینها ۵ سد برای تولید برق كارساز و مؤثرند كه از آنها سد كرخه، دز، مسجد سلیمان، شهید عباسپور و كارون ۳ با ۶۵۰۰ مگاوات برق در تولید برق مصرفی سهمیه اند كه با وجود خشكسالی به وجود آمده این میزان برق تولید نمی‌شود و عمده كمبودها هم به این دلیل است.

● آب شیرین كن

وزیر نیرو در خصوص نصب دستگاه های آب شیرین گفت: ما برای نصب این دستگاه‌ها از شهر قم شروع كردیم كه با رضایتمندی عمومی در شهر مواجه شدیم و طبق برنامه شهر بعدی هدف گذاری شده شهر ساوه است.

وی گفت: آب استحصال شده از ایستگاه‌های آب شیرین كن آبی مطمئن با قیمت ارزان و كاملا بهداشتی است كه توسط دو ایستگاه در شهر قم روزانه ۶۰۰۰ متر مكعب كاملا بهداشتی و قابل شرب برای مردم تأمین می‌كند.

فتاح ادامه داد: در شهرهای آبادان و خرمشهر دو آب شیرین كن به ظرفیت ۱۰هزار متر مكعب در حال احداث است كه تا ۲ ماه آینده به بهره برداری می رسد و این آب شیرین كن ها تا سقف ۲۰ هزار متر مكعب قابل افزایش می باشند.