«با ساعت كار جدید موافق نیستیم». در حالی كه وزارت نیرو همچنان در جست‌وجوی راهكاری برای تعیین ساعت كار جدید برای اصناف می‌رود، مسوولان صنفی كشور به صراحت اعلام كرده‌اند كه همراه طرح جدید دولت نخواهند بود. نایب‌رئیس شورای اصناف طی روزهای گذشته بارها خبر داده كه تحت هیچ شرایطی حاضر به تمكین درخواست جدید دولت نخواهند بود. اما در سوی مقابل رئیس پارلمان صنفی كشور موضع‌گیری متفاوتی اتخاذ كرده و از یاری مردان ساكن خیابان پاستور اطلاع داده است. محمد آزاد بیش از آنكه همراهی اصناف را پیش گرفته باشد، همصدایی دولت را به عنوان الگوی رفتار خود برگزیده است. پس از آنكه رئیس مركز اصناف و بازرگانان بیان داشت كه در صورت درخواست دولت اصناف با آنان یاری خواهند كرد، این نقل قول‌های فرجی، مقدمات همصدایی رئیس شورای اصناف با دبیر هیات عالی نظارت را نیز مهیا ساخت تا اصناف معترض خود را بیش از گذشته در مواجهه با دولت تنها احساس كنند. دبیر شورای اصناف كشور نیز به عنوان یكی دیگر از نمایندگان شورای اصناف كشور به موضع‌گیری در قبال خواسته‌های جدید دولت پرداخته است. او اعلام كرده كه اصناف برای صرفه‌جویی در مصرف برق آمادگی دارند ولی آنان حاضر نمی‌شوند در مقابل هر طرحی تمكین كنند.

كاشفی در این مورد چنین اظهار نظر می‌كند: «كمك به رفع معضل كمبود برق وظیفه همه ماست اما چگونگی رفع مشكل جای بحث دارد، چرا كه به نظر می‌رسد باید با برنامه‌ریزی شورای اصناف در تهران و شهرستان‌ها این كار انجام می‌شد.» او اعلام كرد كه هنوز خاموشی‌های ابتدای شب به اصناف ابلاغ نشده است. دبیر هیات عالی نظارت بر اصناف نیز گفتار كاشفی را مورد تایید قرار داده است. فرجی در این مورد می‌گوید: «وزارت نیرو تاکنون پیشنهاد مکتوبی مبنی بر تغییر ساعت کاری اصناف به مرکز اصناف و بازرگانان وزارت بازرگانی ارائه نداده است.» اما اوج اعتراض‌ها زمانی به گفتار رئیس مركز اصناف و بازرگانان شدت گرفت كه او بازهم به بیان دیدگاه‌های متفاوت خود با اصناف پرداخت: «بسیاری از واحدهای صنفی به صورت طبیعی ساعت ۳۰/۲۰ فعالیت خود را به پایان می‌رسانند.

بنابراین پیشنهاد کاهش ساعت کار واحدهای صنفی به ساعت ۳۰/۲۰ نمی‌تواند تاثیر زیادی در کاهش برق مصرفی کشور داشته باشد.» او در حالی چنین ابراز عقیده می‌كرد كه نایب‌رئیس شورای اصناف برخلاف دیدگاه‌های او چنین در مورد خاموشی‌های زودهنگام تابستانی اظهار نظر كرد: «اجرای طرح خاموشی واحدهای صنفی در ساعت ابتدای شب عملیاتی نیست و نیاز به كار كارشناسی دارد. ساعت اعلام شده به هیچ‌وجه كارشناسی نشده است و معتقدیم كه بسیاری از اقشار مردم خرید خود را در این ساعت انجام می‌دهند.» شكریه ادامه داد: «تعطیلی اصناف در ساعت اعلام شده می‌تواند معضلات اجتماعی مختلفی در پی داشته باشد. وزارت نیرو برای حل مشكل كمبود برق باید از راه‌های دیگری استفاده كند و برخورد بدون كار كارشناسی با اصناف هم به اصناف و هم به مردم ضربه خواهد زد.» او تاكید كرد: «با توجه به اینكه اصناف در ساعت هشت شب بیشترین خدمات را به مردم ارائه می‌‌كنند اجرای این طرح نمی‌تواند عملیاتی باشد.»

وی افزود: اگر این اتفاق به صورت الگو در یك شهر اتفاق بیفتد به سایر شهرها تسری پیدا خواهد كرد. انجام چنین كار بزرگی با عجله و شدت و حدتی كه وزارت نیرو دارد به نظر نمی‌رسد عملیاتی باشد.

اما برخلاف نایب‌رئیس شورای اصناف كشور، دبیر هیات عالی نظارت بر اصناف در این مورد چنین ابراز عقیده می‌كند: «ساعت کاری یکسانی برای فعالیت واحدهای صنفی در سراسر کشور وجود ندارد. برخی از شهرستان‌ها به دلیل تغییرات جوی در برخی ساعات تعطیل هستند؛ بنابراین نمی‌توان ساعت یکسانی را برای فعالیت واحدهای صنفی در سراسر کشور اتخاذ کرد.»

فرجی با اعلام اینکه پیشنهاد کاهش ساعت کار فعالیت واحدهای صنفی به ساعت ۳۰/۲۰ تنها در حد یک پیشنهاد به صورت شفاهی در رسانه‌ها مطرح شده است، خاطرنشان کرد: چنانچه وزارت نیرو پیشنهادی در خصوص کاهش ساعت کاری اصناف دارد، باید آن را به صورت کتبی به کمیسیون نظارت هر شهرستان ارسال کند. همچنین دبیر شورای اصناف كشور نیز در این مورد چنین ابراز عقیده كرد: «می‌توان با برنامه‌ریزی دقیق برخی مشاغل و صنوف را تا پیش از تاریكی هوا تعطیل كرد و برخی دیگر را نمی‌توان چرا كه رابطه مستقیم با رفاه مردم دارد.» كاشفی افزود: برخی مشاغل ماهیتا از ساعت هشت شب به بعد آغاز به كار می‌كنند و یا بیشترین حجم مراجعات مردم به آنها در این ساعت اتفاق می‌افتد. دبیر شورای اصناف كشور گفت: تعطیلی صنوف آخرین راه رفع معضل كمبود برق است چرا كه می‌توان با اعمال سیاست‌های صرفه‌جویانه بر صنوف این معضل را تا حد زیادی مرتفع كرد.

وی ادامه داد: با هیچ ابزار نظارتی نمی‌توان اجرای چنین طرح بزرگی را كنترل كرد و از همان ابتدا این طرح محكوم به شكست است. كاشفی گفت: اگر اجرای چنین طرحی را با سیاستگذاری و اجرای اتحادیه‌ها و مجامع صنفی انجام دهند می‌شود تا حد زیادی در مصرف برق صرفه‌جویی كرد. وی در پایان گفت: ما انتظار داریم قبل از انجام هر كاری با اصناف مشورت شود تا ضمن اینكه آسیبی به اصناف و رفاه مردم وارد نمی‌شود در صرفه‌جویی برق همه اهتمام بورزیم.