به منظور جلوگیری از كمبود آب در تابستان قطعی آب در شهر همدان آغاز می شود.

محمد كهریزی ، مدیرعامل شركت آب و فاضلاب استان همدان با تأكید بر این كه كمبود آب در شهریور و مهر در استان همدان بویژه شهر همدان خیلی جدی است افزود: از شب گذشته و در ساعات پایانی شب آب را قطع می كنیم تا در تابستان و ماه مبارك رمضان به مشكلی برای تأمین آب برخورد نكنیم.

وی با اظهار نگرانی از كاهش آب سدهای اكباتان و آبشینه متذكر شد: اگر مردم كمی صرفه جویی نكنند، مجبوریم زمان قطع آب را افزایش دهیم. كهریزی با بیان این كه وضع آب آشامیدنی دیگر شهرهای استان چندان نگران كننده نیست تصریح كرد: عبور از این بحران نیاز به عزم همگانی دارد و مردم باید واقعاً صرفه جویی كنند.

مدیرعامل شركت آب و فاضلاب استان همدان خطاب به مشتركین پر مصرف نیز گفت: اگر مصرف مشتركین پرمصرف كاهش پیدا نكند مجبوریم آب آنها را قطع كنیم و در این طرح هیچ گونه اغماضی نمی كنیم.

وی در ادامه با ابراز نگرانی از خشك شدن قنات ها و چشمه های آب برخی روستاها گفت: در حال حاضر ۹۲۰ نقطه تأمین آب در روستاها داریم كه ۶۲۰ نقطه چاه آب است و بقیه چشمه و قنات است كه پیش بینی می شود ۲۰۰ روستای استان به طور جدی با مشكل تأمین آب شرب برخورد كنند به همین دلیل هم باید در این راستا فكری اساسی اندیشیده شود. كهریزی آبرسانی سیار را تنها راه تأمین آب شرب این روستا ها دانست و اظهار داشت: متأسفانه خشكسالی از نظر روحی روستاییان را تحت تأثیر قرار داده است.

وی همچنین گفت: از این پس در استان همدان بارش باران را به صورت كامل نداریم و اگر شرایط نرمال بارندگی مهیا شود تازه ۲۰ درصد بارندگی رخ خواهد داد كه این نیاز استان همدان را تأمین نمی كند. كهریزی پراكنش نامناسب بارندگی در استان همدان را دلیل كمبود آب عنوان كرد و افزود: در استان همدان نسبت به دراز مدت

۴۵ درصد كاهش بارندگی داشته ایم، اما با این حال نسبت به برخی استان ها همدان وضع بهتری دارد. گفتنی است، امسال در استان همدان ۱۷۵ میلی متر بارندگی به ثبت رسیده است .