دومین جشنواره هنرهای تجسمی دامون‌فر با حضور یك داور خارجی ۲۴ خردادماه آغاز به كار می‌كند.

سیف‌الله پویا راد مدیر جشنواره هنرهای تجسمی دامون‌فر صبح امروز در نشست خبری این جشنواره گفت:پس از نخستین جشنواره هنرهای تجسمی جوانان زیر ۲۵ سال، به خصوص هنرمندانی كه حائز رتبه شدند در ایران و آن سوی مرزها درخشیدند. این جوانان كه هر كدام مایه مباهات بودند ما را به ادامه راهمان راسخ‌تر كردند.

وی در ادامه هدف از برپایی دومین دوره جشنواره هنرهای تجسمی دامون‌فر را حمایت از هنرمندان جوان،ایجاد فرصتی برای توانمندی‌های جوانان و بروز و كشف استعدادهای جوان عنوان كرد و از افزوده شدن نگارخانه مجموعه فرهنگی و هنری آسمان به فضای نمایشگاهی این دوره به منظور فراهم شدن امكان نمایش آثار بیشتر خبر داد.

پویاراد همچنین از حضور یك داور خارجی در دومین دوره از این جشنواره خبر داد و گفت: با هدف تبادل فرهنگ‌ها و بهره‌مندی از آثار شاخص هنرمندان آن سوی مرزهاو همچنین دریافت نظرات كارشناسی آنها، از یك داور خارجی به نام «پاز» دعوت كردیم تا شورای داوری ما را همراهی كند.

وی افزود: این نقاش كهنه‌كار فرانسوی كه از شاگردان «سالوادور دالی» است، با رایزنی‌های بسیار و از میان چند هنرمند مورد نظر دیگر انتخاب شد كه برای برپایی ورك‌شاپ و شركت در مرحله نهایی داوری جشنواره به تهران خواهد آمد.

مدیر جشنواره هنرهای تجسمی دامون‌فر همچنین به برنامه‌های جنبی این جشنواره اشاره داشت و گفت:دو ورك‌شاپ تخصصی با حضور «پاز» و دو هنرمند ایرانی خواهیم داشت كه به تبادل نظر در خصوص معرفی متریال نقاشی در داخل وخارج از ایران خواهند پرداخت و همچنین جشنواره جنبی دیگری هم به مدیریت یاسمین سینایی برای كودكان و نوجوانان ۸ تا ۱۵ سال خواهیم داشت كه در فرهنگسرای نیاوران و مجموعه فرهنگی و هنری آسمان برپا خواهد شد.

پویاراد با اشاره به این كه این جشنواره برای هیچ كس منفعت مالی به دنبال ندارد درباره حضور بخش خصوصی در برنامه‌های تجسمی و كمرنگ شدن نقش دولت در این زمینه گفت: حضور بخش خصوصی در عرصه هنرهای تجسمی هیچ منافاتی با عدم همكاری دولت ندارد. چرا كه آنقدر كار فرهنگی و هنری هست كه در هر دو بخش دولتی و خصوصی می‌توان به آنها پرداخت.

مدیر جشنواره هنرهای تجسمی دامون‌فر در ادامه اظهار امیدواری كرد كه با همكاری دولت و گمرك بتوانند لوازم هنری را با قیمت مناسبتری در اختیار هنرمندان كشور قرار دهیم.

وی در پاسخ به سؤال خبرنگار فارس درباره امكان نمایش آثار این جشنواره در دیگر كشورهای خارجی و همچنین چگونگی خرید و فروش آثار توضیح داد: شركت دامون‌فر نمایندگی سه شركت خارجی را دارد كه این سه كمپانی بسیار به همكاری‌های بین‌المللی از جمله برپایی همزمان این جشنواره در دیگر كشورهای اروپایی علاقه‌مند هستند اما با توجه به محدودیت مالی شركت دامون‌فر هنوز چنین امكانی برای ما فراهم نشده است.

وی ادامه داد: در زمینه خرید و فروش آثار نیز قرار است آثار راه یافته به این جشنواره با قیمت پیشنهادی هنرمندان و كارشناسی صاحبنظران به فروش برسد و تمام عواید حاصل از آن به هنرمندان پرداخت شود.

پویاراد درباره جوایز اهدایی این جشنواره هم گفت:‌نفر اول سفر یك هفته‌ای به فرانسه خواهد داشت، نفر دوم تا ششم نیز به ترتیب ۷۰۰ هزار،۵۰۰ هزار،۴۰۰ هزار،۳۰۰ هزار و ۲۰۰ هزار تومان دریافت خواهند كرد.

حسین خسروجردی رییس هیئت داوران این جشنواره نیز با اشاره به حضور بخش خصوصی در برگزاری برنامه‌های تجسمی ایران گفت: آنچه اشراف اروپایی برای توسعه فرهنگ و هنر انجام دادند در ایران هم شاهدیم و به تازگی قدرت‌های اقتصادی كه نگاهی از جنس فرهنگ و هنر دارند در برگزاری برنامه‌های هنری فعالیت می‌كنند و افرادی همچون «پویا راد» باعث شدند پل ارتباطی میان هنرمندان با بخش خصوصی شكل بگیرد.

خسروجردی پیشنهاد كرد كه به منظور سهولت بیشتر برگزاركنندگان برنامه‌های فرهنگی و هنری در بخش خصوصی، بخشودگی مالیاتی شامل حالشان شود تا به این ترتیب این قانون مشوقی برای فعالیت فرهنگی و هنری دیگر بخش‌های خصوصی كشور باشد.

وی با تأكید بر حساسیت كار داوری آثار هنری گفت: داوری آثار هنری كار بسیار حساس و سختی است و اگر آن را پذیرفته‌ایم به این دلیل است كه نیاز جوانان امروز به ما بیشتر از نیاز ما به آنها نیست و با ایمان راسخ می‌توان گفت كه جهان امروز بسیار بیشتر به جوانان نیازمند است.

خسروجردی آثار ارسالی به دومین دوره جشنواره هنرهای تجسمی را بسیار بهتر از دوره قبل دانست و گفت: در نقاشی‌های هنرمندان جوان این دوره از جشنواره، جسارت،صداقت،تعهد،تفكر و احساسات و عواطف شرقی به همراه خردگرایی و اطلاعات روزآمد دیده می‌شود.

وی همچنین افزود: این هنرمندان تحمل مخالفت‌ها را دارند و در حالی كه این خطر هنرمندان سراسر دنیا را تهدید می‌كند كه دایره نگرش آنها به اطلاعات و دریافت‌های محدودشان ختم می‌شود، این هنرمندان جوان بسیار فراتر از خود را می‌بینند.

خسروجردی اولین ویژگی آثار این جوانان را دور شدن از تقلید و یافتن هویت فردی خود عنوان كرد و گفت: با این حال ما تمام آثار هنری دنیا را ندیده‌ایم و با توجه به قابل دسترس بودن آثار هنرمندان سراسر دنیا از طریق رسانه‌های مختلف، احتمال دارد كه در میان آثار این جشنواره نیز برخی هنرمندان شیطنت كرده باشند و آثارشان كپی آثار هنرمندان دیگری باشد كه البته این احتمال بسیار اندك است.

خسروجردی همچنین گفت: برخی از آثار این دوره آنقدر قوی، ارزشمند و شگفت‌انگیز است كه گاهی شك برانگیز می‌نماید.

وی از ارسال ۴۰۴۵ اثر به دومین جشنواره هنرهای تجسمی دامون‌فر خبر داد و گفـت: این آثار از ۱۳۱۵ هنرمند دریافت شده كه در مرحله اول ۳۵۰۰ اثر گزینش شد و ۵۵۰ اثر به مرحله دوم راه یافت.

رییس هیئت داوران جشنواره در ادامه درخصوص چگونگی داوری آثار توضیح داد: تك تك آثار به دقت از سوی داوران مورد بحث و بررسی قرار می‌گیرد و به ناچار به دلیل محدودیت فضای نمایشگاهی بخشی از آثار حتی آنها كه كیفیت خوبی هم دارند در مرحله نهایی حذف می‌شوند كه باید برای پرهیز از سوءتفاهم صاحبان آثار رد شده تدابیری اندیشید.

بر اساس این گزارش بنا به گفته پویا راد مدیر این جشنواره همچنین قرار است در مراسم اختتامیه این جشنواره از یكی از استادان پیشكسوت هنر ایران نیز تقدیر شود.

دومین جشنواره هنرهای تجسمی دامون‌فر ویژه جوانان زیر ۲۵ سال از روز جمعه ۲۴ خردادماه در فرهنگسرای نیاوران آغاز خواهد شد و ۳۱ خردادماه نیز به كار خود پایان خواهد داد.