جمشید مرادیان - هنرمند مجسمه‌ساز - كه برای شركت در سمپوزیوم المپیك ۲۰۰۸ پكن راهی چین شده بود، با دریافت نشان‌عالی این سمپوزیوم به ایران بازگشت.

در این سمپوزیوم كه با شركت چهارهزار و ۶۰۰ اثر برگزار شده بود، در نهایت آثار ۴۰ هنرمند، مدال، نشان و لوح بهترین آثار را از آن خود كردند كه جمشید مرادیان، به‌عنوان نماینده ایران، توانست نشان‌عالی این سمپوزیوم را به خود اختصاص دهد.

مرادیان در این‌باره توضیح داد: از زمان اعلام، پنج اثر برای این سمپوزیوم طراحی كردم كه دو اثر از آن‌ها انتخاب شدند. اما متأسفانه كار اول كه فكر می‌كرد و جایزه بهترین دریافت می‌كند در حمل و نقل شكست و مجبور شدم با كار دوم در مسابقه شركت كنم.

این هنرمند مجسمه‌ساز توضیح داد: در كار دوم پنج سكو را به نشانه پنج قاره ساختم و پنج حلقه المپیك را به پنج فیلم حلقه تبدیل كردم كه انگار اژدهای چینی هستند كه بر سكو ایستاده‌اند و عكس‌های آن هم در كتابی از سوی سمپوزیوم به چاپ رسیده است.

مرادیان اظهار كرد: این جایزه متعلق به مردم ایران است و باید به آن‌ها تبریك گفت.

وی درباره سمپوزیوم ۱۰ جولای در شهر "هورن" آلمان عنوان كرد: پس از المپیك چین، احساس خوبی ندارم، زیرا با وجود دریافت این جایزه‌، با مشكلات مالی مواجه هستم كه باعث ایجاد اضطراب و در نهایت به وجودآمدن كاری می‌شود كه طبق اندازه و ابعاد و كیفیت مورد نظر من نیست. اما با این‌حال اگر هزینه این سفر فراهم شود، در این سمپوزیوم شركت می‌كنم.

او همچنین گفت: به سمپوزیوم سوییس اعلام كردم كه در این سمپوزیوم شركت نخواهم كرد.

مرادیان در پایان از كمیته ملی المپیك به‌خاطر كمك‌هایی كه در دریافت ویزا به وی كردند تشكر و ابراز امیدواری كرد، نهادی به وجود آید تا افرادی كه در این نوع مسابقات شركت می‌كنند دغدغه‌ مالی نداشته باشند، زیرا آن‌ها به‌خاطر علایق خود در سمپوزیوم‌ها شركت نمی‌كنند، بلكه آن‌ها حاملان فرهنگ ایران به نقاط مختلف جهان هستند.