سعید مهذب ترابی مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق تهران بزرگ از اجرای طرح سراسری صرفه جویی در مصرف برق پایتخت در خردادماه جاری خبر داد. بر اساس این طرح ، ۲۷ خردادماه به عنوان «روز صرفه جویی در مصرف برق» اعلام شده و طی این روز در ساعت ۲۱ طرح سراسری صرفه جویی در مصرف برق با خاموش کردن یک لامپ ۱۰۰ واتی از سوی شهروندان اجرا خواهد شد.

سعید مهذب ترابی روز یکشنبه در گفتگو با ایرنا اظهارداشت: این طرح با هدف جلوگیری از خاموشی های احتمالی پایتخت در فصل تابستان و با الگوگیری از تجارب کشورهای اروپایی اجرا می شود.

وی با اشاره به کمبود شدید ظرفیت نیروگاهها برای تامین برق تهران تاکید کرد: در صورت مشارکت تمامی شهروندان تهرانی در این طرح و خاموش شدن یک لامپ ۱۰۰ واتی در ایام تابستان مشکل کمبود برق تهران در این فصل برطرف خواهد شد.

به گفته مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق تهران بزرگ ، در شهر تهران بیش از سه میلیون و ۵۰۰ هزار مشترک برق وجود دارد که خاموش شدن یک لامپ ۱۰۰ واتی توسط هر یک از مشترکان، ۳۵۰ مگاوات برق ذخیره می کند که معادل ۱۰ درصد مصرف برق پایتخت است.

مهذب ترابی با اعلام اینکه از ابتدای سالجاری مصرف برق در شهر تهران با توجه به گرمای کم سابقه هوا حدود هشت درصد افزایش یافته ، گفت: با اجرای کامل طرح سراسری صرفه جویی در مصرف برق، کمبود برق پایتخت جبران خواهد شد.

وی اعلام کرد: میانگین مصرف برق تهران اخیرا در ساعات روز به دو هزار و ۷۰۰ مگاوات و در ساعات شب به سه هزار و ۵۰۰ مگاوات رسیده که حدود هشت درصد نسبت به سال گذشته رشد داشته است.

مهذب ترابی افزایش دما و شمار مشترکان برق شهری و نیز روند فزاینده استفاده از لوازم برقی از سوی شهروندان را از عوامل مهم افزایش مصرف برق در پایتخت عنوان کرد.