مدال‌ها و حلقه‌های المپیك به فینالیست‌های مسابقه مجسمه‌سازی المپیك ۲۰۰۸ پكن اهدا شد و جمشید مرادیان مجسمه‌ساز ایرانی نیز حلقه المپیك دریافت كرد.

در مراسم اهدای مدال هنری المپیك ۲۰۰۸ چین كه عصر روز گذشته در پكن برگزار شد، مدال‌های طلا،نقره و برنز به چهار مجسمه‌ساز چینی اختصاص یافت و جمشید مرادیان مجسمه‌ساز ایرانی به همراه سایر هنرمندان مجسمه‌ساز شركت‌كننده، لوح افتخار و حلقه المپیك دریافت كردند.

بر اساس این گزارش، كمیته سازماندهی مسابقه طراحی مجسمه‌های المپیك ۲۰۰۸ پكن، ۲۹ مجسمه‌ساز را برای دریافت جوایز طلا، نقره و برنز و همچنین ۵۰ طراح دیگر را برای دریافت جوایز حلقه المپیك انتخاب كرده بود.

به گفته جمشید مرادیان مراسم اهدای مدال، به دلیل مشكلات و حوادث اخیر كشور چین بسیار مختصر برگزار شد و بسیاری از برنامه‌های پیش‌بینی شده در این مراسم لغو شد.

مرادیان با ماكت مجسمه «غرور اژدهای چینی» به فینال مسابقه طراحی مجسمه‌های المپیك ۲۰۰۸ پكن راه یافته بود،

در این مسابقه از میان ۴ هزار و ۶۳۰ اثر از سراسر جهان ۲۹ اثر انتخاب شد.

این آثار در مرحله نخست در ۱۰ شهر مختلف چین نمایش داده شد و پس از آن در ۳۸ نمایشگاه بین‌المللی در ۳۵ كشور جهان در معرض داوری عموم مردم قرار گرفت.

مجسمه‌‌ چهار متری ساخته مرادیان «غرور اژدهای چینی» نام دارد كه طرحی از سكوی اول، دوم و سوم قهرمانی است و از گرانیت سیاه ساخته شده است. روی سكوی نخست كره زمین قرار گرفته و دور كره زمین نیز اژدهای چینی مانند دیوار چین حركت می‌كند و آن را دور می‌زند. سر این اژدها در بالای كره زمین قرار دارد و حلقه‌های المپیك تاج سر این اژدهاست.

اژدها نزد چینی‌ها عامل حركت است و انرژی مثبت به مردم می‌دهد. بسیاری از شادی‌ها و جشن‌های مردم چین با حضور نمادها و سمبل‌های اژدها است.