معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا در آیین بهره برداری از طرح پمپاژ آب رودخانه ارس به « ایری » و « سیه‌رود» از تخصیص ۵۰ درصدی اعتبارات سال جاری بخش آب در چهار ماهه نخست امسال خبر داد.

به نقل از شبكه خبری آب، رسول زرگر با اشاره به خشكسالی در كشور اظهار داشت: خشكسالی تأثیری در اجرای پروژه های بخش آب نداشته و امسال در ایام الله دهه دفجر به مناسبت سی امین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، ۳۰ طرح بزرگ آبی در كشور به بهره برداری خواهد رسید.

زرگر اجرای طرح های پمپاژ آب در مناطق دیم را گامی موثر برای مقابله با خشكسالی بیان كرد و افزود: با اجرای این طرح ها، ضمن افزایش بهره وری و استفاده بهینه از آب، می توان از آسیب دیدن باغ ها و مزارع در ایام كم آبی نیز جلوگیری كرد.

وی با اشاره به اینكه مشكل اساسی كشور ما نبود بهره وری در آب است، گفت: سالانه بیش از ۸۵ میلیون متر مكعب آب در اختیار بخش كشاورزی قرار می گیرد كه از این آب تنها ۹۰ میلیون تن محصولات كشاورزی تولید می شود كه براساس استانداردهای جهانی می توان با این میزان آب دو برابر، زمین را زیركشت برد و سه برابر نیز محصول كشاورزی تولید كرد.

زرگر با اشاره به اینكه مشكل كشور كم آبی نیست، تأكید كرد: مشكل اصلی عدم سازگاری با این وضعیت كم آبی است چرا كه مصرف بی رویه آب در بخش های مختلف باعث شده است ایران به عنوان یك كشور پراسراف در آب مطرح شود.