معاون رئیس جمهور؛ برنامه اعلام نکنند ساختمان وزارت نیرو را می فروشیم.

در دومین ماه تابستان مطابق معمول هر سال گرمای شدیدی بر کشور حکمفرماست؛ از شمال کشور گرفته تا جنوب. اما موضوعی که امسال مطابق معمول سال گذشته نیست، قطع گسترده برق در تمام نقاط کشور است. در وضعیت کنونی دیگر نباید پرسید هر مشترک یا منطقه چند ساعت خاموشی را پشت سر می گذارد، بلکه باید پرسید هر مشترک چند ساعت در شبانه روز از نعمت برق بهره مند است.

اگر خانه وزیر نیرو روزی دو ساعت برق قطع می شود، اکثر مشترکان تهرانی در طول شبانه روز به طور متوسط با شش ساعت خاموشی مواجهند و این همان نقطه یی است که پیش تر بسیاری از کارشناسان نسبت به آن هشدار دادند و جالب است که حتی این گروه از کارشناسان که معاون وزیر نیرو در امور برق در راس آنها قرار دارد، از وضعیت وخیم تری صحبت می کنند.هر چند بسیاری از تحلیلگران حوزه اقتصاد انرژی امیدوار بودند که با بازدید محمود احمدی نژاد از وزارت نیرو،وضعیت خاموشی ها بهبود پیدا کند اما نه تنها این گونه نشد بلکه پس از بازدید رئیس دولت نهم خاموشی ها افزایش پیدا کرد چون در آن جلسه بیش از آنکه به وضعیت برق رسیدگی شود به حاشیه پرداخته شد که برخی از رسانه ها از آن نوشتند و از جمله می توان به پیشنهاد محمود احمدی نژاد به پرویز فتاح برای پست معاون اولی اشاره کرد. در هر صورت آن نشست دستاوردی برای کاهش خاموشی های گسترده نداشت. برخی از نمایندگان و کارشناسان نیز این موضوع را مورد تایید قرار دادند. دیشب (یکشنبه) بار دیگر تهران و شهرهای دیگر ایران خاموش شد.

در عین حال بخش آب که یکی دیگر از بخش های زیرمجموعه وزارت نیرو است نیز از وضعیت چندان مناسبی برخوردار نیست. در حال حاضر در برخی از مناطق تهران همزمان با قطع شدن برق، آب نیز قطع می شود تا شهروندان با مشکلات عدیده یی مواجه شوند. این موضوع البته تنها منحصر به استان تهران و مشترکان تهرانی نمی شود. در برخی از مناطق شمال کشور که زمستان سختی را نیز پشت سر گذاشتند، مشکل بی آبی و بی برقی نیز غیرقابل کتمان است. شهرهای جنوب کشور نیز از قاعده بی آبی مستثنی نیستند. روز یکشنبه یکی از خبرگزاری ها از قطع آب در شهرستان ایذه گزارش مفصلی تهیه کرد. در شهرهای دیگر کشور نیز معضل قطع آب وجود دارد. تامین آب و برق مهم ترین وظیفه وزارت نیرو است.

● هشدار رحیمی به وزارت نیرو؛بی خانمان می شوید

معاون پارلمانی و حقوقی رئیس جمهور با بیان اینکه نتایج جلسه رئیس جمهور با وزیر نیرو طی هفته آینده مشخص می شود، گفت؛ در صورت عدم اعلام برنامه از سوی وزارت نیرو، ساختمان این وزارتخانه به فروش گذاشته می شود. به گزارش برنا «محمدرضا رحیمی» با بیان اینکه برق کافی در کشور وجود دارد، گفت؛ به میزان کافی در کشور برق تولید می شود و وزارت نیرو فقط باید از مصرف زائد برق جلوگیری کند. وی با اشاره به یارانه بالای دولت در بخش برق افزود؛ وزارت نیرو با تنظیم درست توزیع برق باید از قطع برق صنایع و کارخانه ها جلوگیری کند. رحیمی با اشاره به حضور اخیر رئیس جمهور در وزارت نیرو اظهار امیدواری کرد در آینده نزدیک وضعیت برق کشور بهبود یابد. معاون پارلمانی و حقوقی رئیس جمهور تصریح کرد؛ با وجود تحریم و خشکسالی، تولید برق در کشور کاهشی نداشته است و با برنامه ریزی صحیح وزارت نیرو قطعی ها باید کاهش یابد.