مردادماه موجب شدیدتر شدن گرمای هوا شده است و در سال خشكسالی شاید این گرمای شدید را بتوان دلیلی برای خاموشی‌های چند ساعته و ممتد در اقصی‌نقاط ایران عنوان كرد. قطع برق در نقاط جنوبی كشور با درجه رطوبت بالا در غالب موارد توام با قطع آب بوده و بیش از همیشه ساكنان این مناطق را به زحمت انداخته است. اگرچه اظهار نارضایتی مردم را از خاموشی‌های تابستان جاری نباید نادیده انگاشت و حتی شخص رئیس‌جمهور نیز از این موضوع دل‌خوشی ندارد اما مشكلات و خسارات عمده‌ای كه كمبود برق برای بخش‌های مختلف اقتصاد كشور به بار آورده است، را نیز نباید نادیده انگاشت. نكته جالب توجه اینكه وقتی موضوعی غیر از خشكسالی به عنوان دلیل خاموشی‌ها و كمبود برق مورد توجه قرار می‌گیرد زمینه‌های نگرانی بیشتر را فراهم می‌كند و در عین حال اینكه چندان هم نباید تقصیر كمبود برق را بر گردن كمبود بارش و خشكسالی‌ها انداخت. كارشناسان صنعت برق سهم نیروگاه‌های برق- آبی از ظرفیت تولید برق كشور در اوج آن كه فصل بهار است را تنها ۱۵ درصد عنوان می‌كنند و این میزان در تابستان حداكثر به پنج درصد می‌رسد. در حال حاضر تمام ظرفیت نیروگاه‌های برق-‌ آبی تعطیل نشده است و به همین دلیل كارشناسان صنعت برق اعتقاد دارند كه خشكسالی حداكثر موجب كاهش دو درصدی تولید برق می‌شود. این در حالی‌ است كه میزان كسری تولید در سال جاری ۱۵ درصد اعلام شده است. بنابراین به این سادگی‌ها نباید انگشت اتهام در مورد خاموشی‌های اخیر را به سوی خشكسالی نشانه رفت. سایت «الف» در گفت‌وگویی با كارشناسان صنعت برق بدون ذكر نام، گزارشی را مبنی بر دلایل اصلی خاموشی‌های امسال منتشر كرده است. براساس این گزارش علت خاموشی‌ها در عدم موفقیت دولت در اجرای برنامه‌های توسعه صنعت برق و نیز بدهی‌‌های كلان دولت در این صنعت كه موجب عدم سرمایه‌گذاری جدید است، عنوان شده است.

نكته جالب توجه در این گزارش اشاره به موضوع كمبود برق همیشگی در ایران است و ایران در ردیف كشورهایی است كه بحران همیشگی برق را تجربه می‌كند. اگرچه تجربه‌ خاموشی‌های گسترده دهه ۶۰ با توجه به شرایط جنگ و بحران اقتصادی و تولید در كشور قابل توجیه است اما در بروز خاموشی‌های اخیر نباید طرح‌های نیمه‌تمام توسعه برق را نادیده انگاشت. در حقیقت عدم توازن میان میزان برق تولیدی و در عین حال مصرفی در كشور با نیروگاه‌های جدیدی كه وارد مدار می‌شود خود دلیلی برای كمبود برق محسوب می‌شود. در عین حال كه نیروگاه‌های در حال فعالیت در شبكه تولید برق نیز غالبا با مشكل فرسودگی مواجه بوده و عدم وجود سرمایه كافی موجب شده است تا بازسازی و اصلاح این نیروگاه‌ها برای دولت میسر نباشد. اگرچه این مشكل از دیرباز بر صنعت برق كشور عارض بوده است اما در دولت‌های قبلی مشكلات كمبود تولید را با ورود نیروگاه‌های جدید به شبكه برق تا حدودی حل كرده‌اند. كارشناسان اعتقاد دارند چنان‌كه بخشی از این هزینه‌ها صرف بازسازی و اصلاح نیروگاه‌ها شده بود، میزان اتلاف برق از ۹ هزار مگاوات به سه‌هزار مگاوات كاهش می‌یافت. اتخاذ این سیاست موجب شد تا دولت در سال ۸۵ طرح نیمه‌تمام عمرانی در صنعت برق نداشته باشد. الف در این گزارش به بودجه غیرواقع‌بینانه سال ۸۵ اشاره كرده است. مجلس با تصویب بودجه غیرقابل وصول و صوری در سال ۸۵، ۸۶ و ۸۷ بر بحران صنعت برق افزود. این مسائل در نهایت به بروز كسری بودجه دوهزار میلیارد تومانی در وزارت نیرو شد كه خود ریشه مشكلات تحمیل شده بر این صنعت است. هرچند عوامل تخریب‌كننده بسیار دیگری نیز در این صنعت وجود داشته و در گذر زمان بحران صنعت برق را جدی و جدی‌تر كرده است. افزایش شدید نقدینگی، گسترش فرهنگ مصرف‌گرایی دركشور كه با الگو قرار گرفتن واردات بی‌رویه تشدید شده است و تغییر فاحش دو سوم جمعیتی دلایلی است كه در سال‌های اخیر بر مصرف برق افزوده است.

استفاده از لوازم برقی ارزان‌قیمت وارداتی بدون توجه به الگوی مصرف خود دلیلی مهم در راستای افزایش بی‌رویه مصرف برق عنوان شده است. الف می‌نویسد: «نكته نگران‌كننده آن است كه وزارت بازرگانی خود متولی واردات لوازم خانگی ارزان‌قیمت و بنجل چینی است كه متاسفانه عموم این لوازم غیراستاندارد و بسیار پرمصرف بوده و در نتیجه میزان برق مصرفی در سال‌های اخیر بسیار افزایش یافته است.» بدین ترتیب خشكسالی شاید حداقل علت تاثیرگذار بر كمبود برق در كشور باشد و در نهایت هیچ‌گونه برنامه‌ریزی برای آنكه تولید اضافی برق در كشور صورت گیرد تا در مواقع بحران چون روزهای خشكسالی رفع مشكل كند، وجود ندارد. این‌گونه است كه كارشناس مورد گفت‌وگو با سایت الف پیش‌بینی كرده است صنعت برق زمستان خوبی را برای مردم رقم نخواهد زد. ادامه وضعیت موجود چنانچه منجر به گسترش خشكسالی‌ها در كشور نشود گامی در راستای كاهش خاموشی‌ها نخواهد بود و به‌نظر می‌رسد، خاموشی‌ها در زمستان نیز ادامه خواهد داشت، كما اینكه شواهد نشان می‌دهد بحران برق، بحرانی دنباله‌دار برای دو تا سه سال آینده در ایران خواهد بود.