محمود شالویی در بازدید از خبرگزاری فارس برنامه‌های دفتر امور هنرهای تجسمی وزارت ارشاد را تشریح كرد و گفت:یكی از برنامه‌هایی كه وزیر ارشاد نیز با آن موافقت كرده، جایگزین كردن آثار هنری به جای هدایای نقدی و سكه‌ای در جشن‌ها و جشنواره‌ها است.

محمود شالویی مدیر دفتر امور هنرهای تجسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در بازدید از خبرگزاری فارس درباره برنامه‌های مختلف حوزه هنرهای تجسمی صحبت كرد.

● در سیستم فرهنگی ما مشكل ساختاری وجود دارد

محمود شالویی مدیر كل دفتر امور هنرهای تجسمی وزارت فرهنگ وارشاد اسلامی معتقد است با داشتن یك مهندسی فرهنگی می‌توان از مشكلات تغییر مدیران جلوگیری كرد.

وی در این باره گفت: در سیستم فرهنگی،موضوع آمد و شد مدیران نیست بلكه آنچه مهم است فقدان ساختار منظم و یك مهندسی فرهنگی است. چرا كه اگر نظام فرهنگی ما در یك چارچوب مشخص و با هدفمندی كارش را دنبال كند، تغییر مدیران هیچ گونه خلل و ضربه‌ای را به ادامه فعالیت‌های فرهنگی وارد نمی‌كند.

شالویی افزود: نه تنها در بخش فرهنگ و هنر بلكه در هر بخش از كشور وقتی ساختاری حاكمیت پیدا می‌كند، طبیعتاً مهره‌ها و افرادی در این سیستم جابه جا می شوند. اما مسئله این است كه در نظام فرهنگی و هنری ما یك مشكل ساختاری وجود دارد كه باید در جهت التزام بخشیدن به آن تلاش كنیم.

سرپرست موزه هنرهای معاصر تهران با اشاره به فعالیت‌هایی كه طی سالیان گذشته در مركز هنرهای تجسمی صورت گرفته است گفت: طی سالیان متمادی فعالیت‌های جدی و اساسی غیر قابل انكاری در مركز هنرهای تجسمی صورت گرفته است، اما این فعالیت‌ها متأسفانه دارای شكل ساختاری نبوده و آیین‌نامه منظم و كارآمدی كه راه را برای مدیر آینده هموار كند، وجود نداشته است. به طور مثال دوسالانه‌های متعددی اجرا شده‌اند، اما برای این دوسالانه‌ها یك آیین نامه منظم نداشته‌ایم كه چه من باشم و چه مدیر دیگری، بتواند این دوسالانه‌ها را طبق این آیین نامه‌ها اجرا كند.

شالویی تأكید كرد: اگر بتوانیم برای فعالیت‌های فرهنگی و هنری خودمان یك ساختار تشكیلاتی منظم و منسجم ایجاد كنیم و بر مبنای آن فعالیت‌هایمان را سامان دهیم،نباید نگران آمد و شد مدیران باشیم.

وی افزود: تغییر مدیران نباید عاملی برای متوقف شدن یا تغییر مسیر فعالیت های فرهنگی باشد چرا كه كاری كه مدیران می‌كنند در تقویت یك موضوع است نه آوردن یك جریان فرهنگی جدید،یعنی

مدیر با آمدنش اهداف فرهنگی و هنری را تقویت می كند و یا با كاهش انگیزه‌هایش آن را رها می كند، اما این كه بخواهد مبدع و مبتكر مسائل مختلف باشد كمتر اتفاق می افتد.

شالویی همچنین اعتقاد دارد كه نظام فرهنگی و هنری نباید سلیقه‌ای اداره شود و باید بتوانیم قانونی قوی بر ساختار فرهنگی و هنری كشور حاكم كنیم.

● مدیران، كارشناسان جامع‌الشرایط نیستند

مدیر كل دفتر امور هنرهای تجسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای اولین بار از حضور چهار مشاور در كنار خود استفاده می‌كند كه درباره حضور این چهار مشاور به فارس گفت:

مركز هنرهای تجسمی ارشاد متولی هنرهای متعدد و مختلفی است كه هر مدیری كه در راس آن قرار بگیرد نمی تواند جامع همه شرایط لازم برای كارشناسی امور باشد. لذا نیازمند آن است كه در رشته‌های مختلف، از افراد كارشناس و صاحب نظر كه دارای دانش و تجربه لازم هستند استفاده كند.

وی با تأكید بر این كه حضور مشاوران متخصص و متعهد كار را برای هر مدیری آسان می‌كنند افزود:

من از زمان مسئولیتم در این سمت، به طور دائم در تعامل و ارتباط نزدیك با اغلب صاحبنظران و پیشكسوتان رشته‌های مختلف هنرهای تجسمی بودم و نظرات آنها را با هر سبك و سیاق و سلیقه‌ای كه دارند، دریافت كردم.

شالویی با تأكید بر استفاده از آراء‌ همه هنرمندان در سلیقه‌های مختلف گفت: برای اعتلای هنر در بخش هنرهای تجسمی نیاز است كه از همه هنرمندان با هر سلیقه و سبك و سیاقی بدون در نظر گرفتن نوع ارتباطشان با خودم، دعوت و مشورت كنم. و در برنامه ریزی های آتی هم با مشورت آنها، با توجه به سوابق و تحلیلی از آینده برنامه‌ریزی می كنیم.بنابراین حضور این مشاوران نیز كه هر كدام در رشته‌های خود هنرمندان مطرحی هستند، می‌تواند در اعتلای فعالیت های فرهنگی ما نقش به سزایی را ایفا كند.

شالویی همچنین از احتمال افزایش مشاوران خود در آینده نیز خبر داد.

● مشكل ما بودجه نیست بلكه برنامه‌ریزی‌های مدون هنری است

محمود شالویی درباره بودجه اختصاص یافته به هنرهای تجسمی هم توضیح داد: در این كه بودجه اختصاص یافته به فعالیت‌های فرهنگی و هنری كافی و مناسب نیست نباید شك كرد.

اما مشكل هنرهای تجسمی، فقط بودجه نیست، بلكه برنامه‌ریزی مدون فرهنگی و هنری و التزام بخشیدن به سیستم اداری و سازماندهی كردن این فعالیت‌هاست كه از اهمیت بسیاری برخوردار است.

وی تصریح كرد:اگر بتوانیم این كار را انجام دهیم و به یك سازماندهی برسیم، كمبود بودجه را در خیلی از موارد می توانیم جبران كنیم. اگر چه كمبود بودجه هم امری جدی و محسوس است،اما با همین مقدار بودجه بدون پرداختن به بدهی‌ها، می توانیم فعالیت‌های تعریف شده را در این حوزه انجام دهیم.

شالویی یكی از مشكلات كمبود بودجه را اختصاص بخشی از بودجه به پرداخت بدهی‌های دفتر امور هنرهای تجسمی و موزه هنرهای معاصر عنوان كرد و افزود: این بدهی‌ها كه در دوره مدیریت‌های قبلی هم با این مشكل مواجه بوده‌اند، بخشی از بودجه هنرهای تجسمی را به خود اختصاص می‌دهد كه باید با اولویت‌بندی مناسب این بدهی‌ها را پرداخت كنیم.

وی ادامه داد: برای رسیدن به حد مطلوب در برگزاری برنامه‌های حوزه هنرهای تجسمی بودجه بیشتری مورد نیاز است، اما این دلیل نمی‌شود كه از فعالیت‌هایمان كم كنیم.

● جایگزین كردن آثار هنری به جای جوایز نقدی و سكه‌ای

شالویی از جایگزینی اهدای آثار هنری به جای جوایز نقدی و سكه‌ای به برگزیدگان جشنواره‌های مختلف خبر داد و گفت: یكی از برنامه‌هایی كه وزیر ارشاد نیز با آن موافقت كرده و قرار است طرح آن را به هیئت دولت ارائه كنیم، جایگزین كردن آثار هنری نفیس به جای هدایای نقدی و سكه‌ای است كه با عملی شدن این طرح شاهد شكوفایی بیشتر اقتصاد هنر خواهیم بود.

شالویی از طرح اهدای مدال هنری به جای وجه نقد به برگزیدگان رشته‌های مختلف هنری نیز استقبال كرد و آن را نیازمند بررسی دانست.

● احیای بحث نیم درصد درجهت رشد اقتصاد هنر دنبال می‌شود

مدیر كل دفتر امور هنرهای تجسمی وزارت فرهنگ وارشاد اسلامی از احیاء بحث اختصاص نیم درصد از بودجه عمرانی وزارتخانه‌ها و سازمان‌های دولتی به خرید آثار هنری خبر داد و گفت: بحث نیم درصد كه قرار بود وزارتخانه‌ها از بودجه عمرانی خودشان صرف خرید آثار هنری كنند، عملی نشد و اكنون این بحث و مصوبه آن متوقف شده است. ما به دنبال آن هستیم كه با جدیت این نیم درصد را احیا كنیم كه با احیا آن شاهد تحول جدی در اقتصاد هنر خواهیم بود.

● تعامل دوسویه با مجامع بین‌المللی

محمود شالویی یكی از برنامه‌ریزی‌های عمده در حوزه هنرهای تجسمی را تعامل دوسویه با كشورهایی عنوان كرد كه خواهان برپایی نمایشگاه در كشور ما هستند.

وی با اشاره به برپایی نمایشگاه دو هنرمند آلمانی «ارنست بارلاخ» و «كتی كولویتس» گفت:

در نشستی كه با سفیر آلمان داشتیم، قرار شد به ازای برپایی نمایشگاه این دو هنرمند آلمانی، آثار هنرمندان ایرانی نیز در آلمان برپا شود كه این موضوع به امضای طرفین رسیده است و مقدمات آن هم فراهم شده است.

وی درباره تعامل با دیگر كشورها نیز گفت: با دیگر كشورها هم در ارتباط جدی هستیم، برای برپایی نمایشگاه در ایتالیا مقدمات كار فراهم شده است، از كانادا درخواست جدی از سوی رایزنی فرهنگی ایران داریم كه به زودی مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

شالویی با اشاره به استقبال سفیر فرانسه از برپایی نمایشگاه آثار خوشنویسی هنرمندان ایرانی در این كشور گفت: سفیر فرانسه در بازدید از نمایشگاه استادان بزرگ نستعلیق، خواستار برپایی نمایشگاهی از این آثار در فرانسه بود كه این پیشنهاد نیز در مرحله بررسی است.

● ایران در پنجاه‌وسومین دوسالانه جهانی ونیز قطعاً‌ حضور می‌یابد

سرپرست موزه هنرهای معاصر تهران اطمینان خاطر داد كه ایران در پنجاه‌وسومین دوره دوسالانه جهانی ونیز حضور خواهد داشت.

وی افزود: دفتر امور هنرهای تجسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در پنجاه وسومین دوسالانه بین‌المللی ونیز حضوری فعال و پررنگ خواهد داشت به گونه كه عدم حضور دوره قبل را، هم از نظر تعداد آثار هنری و هم تعداد هنرمندان بازدیدكننده از این دوسالانه جبران كنیم.

شالویی گفت: از هم اكنون مقدمات كار فراهم شده است و به زودی اسامی هنرمندان شركت‌كننده را نیز معرفی خواهیم كرد و شاید ظرف یك ماه آینده غرفه ایران را هم در این دوسالانه اجاره خواهیم كرد.

وی با تأكید بر این مهمترین برنامه ما حضور در دوسالانه ونیز است افزود: همه مسئولین در وزارت ارشاد اصرار بر این موضوع دارند كه در دوسالانه ونیز با جدیت شركت كنیم و بودجه لازم برای شركت در این دوسالانه را هم در اختیار داریم.

● جشنواره هنرهای تجسمی فجر به شكل بین‌المللی برگزار می‌شود

محمود شالویی درباره اقداماتی كه برای جشنواره هنرهای تجسمی انجام شده است گفت: دبیرخانه‌ای را برای این جشنواره در محل دبیرخانه دائمی دوسالانه‌ها تشكیل داده‌ایم و غلامعلی طاهری به همراه جمع دیگری از صاحبنظران مأمور تهیه آیین‌نامه‌ای برای این جشنواره هستند.

وی افزود: با توجه به تدوین این آیین‌نامه شاید در همه رشته‌های وابسته به هنرهای تجسمی نتوانیم آثار را بپذیریم، اما در پنج یا شش رشته از هنرهای تجسمی برنامه‌ریزی خواهیم كرد.

شالویی درباره امكان بین‌المللی برگزاری كردن نخستین دوره این جشنواره هم گفت: اگر فرصت كافی در اختیار داشته باشیم تعدادی از كشورهای همسایه را دعوت خواهیم كرد تا شكل بین‌المللی به خود بگیرد.و اگر این امكان فراهم نشد، از سال آینده مطمئناً این جشنواره به شكل بین‌المللی برپا خواهد شد.

● نمایش بخشی از گنجینه موزه هنرهای معاصر به مناسبت دهه فجر

شالویی همچنین با اشاره به نمایش بخشی از گنجینه موزه هنرهای معاصر تهران به مناسبت سی‌امین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی و در كنار جشنواره هنرهای تجسمی فجر گفت: این بخش از آثار گنجینه موزه، برای اولین بار به مناسبت دهه فجر به نمایش درمی آید و مخاطبین فراوانی هم خواهد داشت.

وی در ادامه درباره برنامه‌های موزه برای نمایش بخشی از آثار غیرقابل نمایش موزه هنرهای معاصر تهران هم گفت: گنجینه آثار موزه هنرهای معاصر بسیار غنی و ارزشمند است و پشتوانه بسیار مهمی برای نظام هنری ما محسوب می‌شود. این كه تصور كنیم این گنجینه راكد مانده چندان صحیح نیست بلكه باید دید از این گنجینه چه استفاده‌ای می‌توان كرد.

شالویی ادامه داد: درصد اندكی از این آثار مناسب نمایش نیستند اما اغلب آثار به خصوص آثار ایرانی قابلیت نمایش دارند و نمایش آنها در ایام دهه فجر نیز یك اقدام موثر است كه همگان از نزدیك شاهد آن باشند.

وی همچنین تصریح كرد: آثار گنجینه موزه هنرهای معاصر آن قدر زیاد و متنوع است كه اگر بخواهیم در هر دوره بخش‌هایی از آن را به نمایش بگذاریم تا مدت‌ها كار تكراری نخواهیم دید.

● هیچ برنامه‌ای برای معاوضه آثار موزه هنرهای معاصر نداریم

سرپرست موزه هنرهای معاصر تهران درباره امكان معاوضه آثار غیرقابل نمایش موزه با آثاری چون میراث به غارت رفته ایران گفت: هیچ برنامه‌ای برای معاوضه آثار غیر قابل نمایش موزه در دستور كارمان نداریم و من هم شخصاً با این موضوع اصلاً موافق نیستم چرا كه ارزش‌گذاری این آثار و مقایسه كردن آنها با دیگر آثار برای معاوضه كار ساده‌ای نیست.

اما این مسئله كه این آثار را با میراث به غارت رفته ایران معاوضه كنیم، نیازمند تیم كارشناسی قوی برای تشخیص و همچنین صلاحدید مسئولین ذیربط است كه اگر چنین موضوعی به تصویب برسد ما هم همكاری خواهیم كرد.

● خرید آثار خارجی برای گنجینه موزه هنرهای معاصر در اولویت‌ نیست

محمود شالویی درباره افزودن بر آثار خارجی گنجینه موزه هنرهای معاصر تهران گفت: اگر بودجه ما به اندازه‌ای باشد كه بتوانیم فعالیت‌های فرهنگی خودمان را انجام دهیم و در بخش آثار ایرانی گنجینه موزه هنرهای معاصر تهران هم احساس نیاز نكنیم می‌توانیم مازاد بودجه را صرف خرید آثار خارجی برای گنجینه موزه كنیم.

وی افزود: خرید آثار ایرانی درجهت رشد اقتصاد هنر در كشورمان و حمایت از هنرمندان ایرانی در اولویت قرار دارد و بعد از آن كه به این نتیجه رسیدیم گنجینه آثار ایرانی ما تكمیلی شده و بودجه هم به اندازه كافی داریم، می توانیم بر گنجینه خارجی موزه هم بیفزاییم.

شالویی ضمن تأكید بر حمایت از هنرمندان ایرانی تصریح كرد: در صورتی كه آثار بسیار نابی را در نمایشگاه‌های خارجی دیدیم كه مطابق با فرهنگ و هنر كشورمان بود و امكان خرید آن هم وجود داشت خرید آن اشكالی نخواهد داشت.

● برگزاری نمایشگاه هنرهای تجسمی در جهت رشد اقتصاد هنر ایران است

محمود شالویی درباره ضرورت پرداختن به اقتصاد هنر گفت: ما در مركز هنرهای تجسمی و شورای هنر فرهنگستان هنر در زمینه اقتصاد هنر و فروش آثار هنری، بحث‌های جدی را دنبال می كنیم و راهكارهایی را برای آن پیدا می كنیم.

وی افزود: برای آن كه عموم هنرمندان ما بتوانند آثارشان را عرضه كنند و از عواید یك حراج بهره‌مند شوند، برنامه مدونی را داریم و قصد داریم نمایشگاه بزرگی از آثار هنرمندان تجسمی را همانند نمایشگاه بین‌المللی كتاب تهران، هر ساله در موعد مشخصی برپا كنیم كه این نمایشگاه برای بازدید و فروش آثار است.

● دفتر امور هنرهای تجسمی تنها متولی برنامه‌ریزی هنری، برای بزرگسالان نیست

محمود شالویی درباره برگزاری جشنواره هنرهای تجسمی دانش‌آموزان مسلمان گفت: این جشنواره از سوی اتحادیه انجمن‌های هنری دانش‌آموزان با همكاری موزه هنرهای معاصر تهران برگزار می‌شود.

وی با تأكید بر این كه جوانان و نوجوانان در برنامه‌های مركز هنرهای تجسمی وزارت ارشاد مورد غفلت قرار گرفته‌اند گفت: در انجام هر برنامه‌ای باید به دنبال تحكیم بخشیدن به زیرساخت‌ها باشیم كه این زیرساخت‌ها در بخش هنرهای تجسمی جوانان و نوجوانان ما هستند. اما این قشر آن چنان كه باید مورد توجه قرار نگرفته‌اند.

شالویی ادامه داد: من در دوران مدیریتم در مدیریت كل آموزشگاه‌های هنری بر این موضوع اصرار داشتم و اعتقاد داشتم اگر بتوانیم زمینه حضور آنها را فراهم كنیم و برای شكوفایی استعدادهایشان برنامه‌ریزی كنیم آینده هنری كشور را تضمین كرده‌ایم.به همین دلیل یكی از كارهای كه به صورت جدی در مركز هنرهای تجسمی باید انجام دهیم توجه به همه اقشار اجتماع به خصوص جوانان ونوجوانان و برپایی نمایشگاه‌هایی از آثار آنهاست.

وی تصریح كرد: ما فقط متولی برنامه‌ریزی هنری برای بزرگسالان نیستیم و باید برای آحاد جامعه برنامه هنری داشته باشیم.

● دوسالانه‌های تجسمی راهی استان‌ها می‌شوند

یكی از برنامه‌های مدیریت جدید دفتر امور هنرهای تجسمی تمركز زدایی و فرستادن دوسالانه‌های مختلف تجسمی به استانهای كشور است.

شالویی در این خصوص گفت: امسال سه دوسالانه و سال آینده هم سه دوسالانه دیگر راهی استانهای كشور خواهد شد.

وی درباره توافق انجمن‌ها برای این منظور گفت: در گفت و گویی كه با برخی از اعضای هیئت مدیره انجمن‌های مختلف داشتیم، از این موضوع بسیار استقبال كردند.

شالویی تصریح كرد: تمام توجه ما نباید به انجمن‌های تجسمی تهران باشد، بلكه باید به حوزه هنرهای تجسمی استان‌ها نیز توجه كنیم. بسیاری از این استانها، ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های فراوانی دارند كه در صورت توجه به خوبی با مركز هنرهای تجسمی قابل رقابت خواهند بود.

وی در ادامه گفت:برای برگزاری دوسالانه سفال و سرامیك، استان‌هایی مثل سمنان، همدان، یزد و...كه خاستگاه سفال و سرامیك هستند،اعلام آمادگی كرده‌اند كه هیچ كدام برای برگزاری این دوسالانه كاستی ندارند و هیچ ضرورتی هم برای برگزاری این دوسالانه‌ در تهران كه فاقد پیشینه تاریخی در این زمینه است، وجود ندارد.

شالویی درباره عدم امكانات موجود در استانها به نسبت تهران گفت: تا زمانی كه این برنامه‌ها در استان‌ها برگزار نشود،متوجه كاستی و كمبود امكانات آنها نخواهیم شد.بنابراین برگزاری این دوسالانه‌ها و برنامه‌های هنری در استان‌ها بهانه‌ای است تا بودجه لازم برای تأمین امكانات لازم به این استان‌ها سرازیر شود،ضمن این كه برخی از استان‌های ما از نظر فضا و امكانات هیچ مشكلی ندارند. مثلا در اهواز و آبادان ما محلی به نام موزه هنرهای معاصر اهواز و آبادان داریم كه متأسفانه هیچ استفاده‌ای از آن نمی‌شود.

شالویی یكی از برنامه‌های دفتر امور هنرهای تجسمی وزارت ارشاد را فعال كردن هنرهای تجسمی در استانها عنوان كرد و گفت: هنرمندان بسیاری در این استان‌ها متمركزند اما زمینه فعالیت آنها فراهم نشده است.

● تشكیل بانك اطلاعاتی هنرمندان حوزه هنرهای تجسمی

محمود شالویی درباره این بانك اطلاعاتی و مراحل انجام آن توضیح داد: تشكیل بانك اطلاعاتی كاری پژوهشی است كه با همكاری كتابخانه ملی ایران در حال انجام است و مقدمات شناسایی و جمع‌آوری آثار و منابع آن هم شروع شده است.

وی انجام این پروژه را نیازمند مدت زمان طولانی دانست و گفت: این پروژه بین سه تا پنج سال كار مداوم می‌طلبد كه البته اكنون روند انجام كار شتاب بیشتری گرفته و هر ماه نتیجه كار مورد بررسی قرار می‌گیرد.

● توسعه موزه هنرهای معاصر تهران در دست بررسی است

سرپرست موزه هنرهای معاصر تهران درباره توسعه این موزه از سمت شمال و افزودن «گذر فرهنگ وهنر»‌ بر این مجموعه گفت: این بازارچه در حوزه استحفاظی موزه هنرهای معاصر تهران و متعلق به وزارت ارشاد است. این مكان كه برای ارائه و فروش آثار هنری در نظر گرفته شده بود،‌امروز تغییر كاربری یافته و به بازاری چند موضوعی تبدیل شده است.

وی افزود: این مكان هویت اصلی خود را از دست داده و از حیطه مدیریت و نظارت ما هم خارج شده است بنابراین برای سامان بخشیدن به آن و مشخص كردن وضعیت آن كه می‌تواند در توسعه و رونق بخشیدن به فعالیت‌های موزه هم موثر واقع شود، امیدواریم كه هر چه زودتر جلسات مشترك ما با نمایندگان وزیر كار و امور اجتماعی و شهرداری تهران منتج به نتایج مفید و سودمندی شود و منافع موزه هنرهای معاصر هم حاصل شود.

● انجمن‌ها با توجه به شرح فعالیت و همكاری‌هایشان مورد حمایت قرار می‌گیرند

مدیر كل دفتر امور هنرهای تجسمی وزارت ارشاد درباره تأمین بودجه مورد نیاز برخی از انجمن‌های تجسمی گفت: تعدادی از انجمن‌های تجسمی از جمله انجمن مجسمه‌سازان،نقاشان و طراحان گرافیك، مكانی را كه در اختیار دارند از سوی مركز هنرهای تجسمی اجاره و رهن شده است و در تلاشیم اگر بتوانیم مكان بزرگی را برای تجمیع همه انجمن‌های تجسمی فراهم كنیم. اما اگر این امكان فراهم نشد،امیدواریم كه بتوانیم انجمن‌های مختلف را برابر با شرح فعالیتی كه دارند، گزارشی كه به ما می‌دهند، ارتباط نزدیكی كه با ما برقرار می‌كنند و سهمی كه در همكاری با فعالیت‌های ما ایفاء می‌كنند،مورد حمایت قرار دهیم.

● تعداد اعضای شورای خرید آثار هنری افزایش می‌یابد

محمود شالویی درباره انتخاب شورای خرید آثار هنری توضیح داد: قبلاً خرید آثار هنری از سوی مركز هنرهای تجسمی، توسط یك یا دو نفر از كارشناسان داخلی متداول بود و اكنون دراین شورای پنج نفره دو هنرمند و كارشناس دیگر یعنی «حمید عجمی در حوزه خوشنویسی و ناصر آراسته در حوزه نقاشی و مجسمه‌سازی» از خارج مجموعه وزارت ارشاد هم حضور دارند كه كار بررسی و خرید آثار منتخب را انجام می‌دهند و آقای زارع هم در بخش مالی و اداری و همچنین برنامه‌ریزی و مدیریت جلسات حضور دارند.

وی ادامه داد: این شورا تشكیل شده تا مجموعه‌ای از پیش فاكتورهای خرید آثار در نمایشگاه‌های گذشته را مورد بررسی قرار دهند و اولویت‌بندی‌های لازم را در خرید آنها انجام دهند.

شالویی توضیح داد: به طور مثال از نمایشگاه بهار ایرانی دو اثر از یك هنرمند برای خرید انتخاب شده است. اما این هنرمند ممكن است سه یا چهار اثر به همان نمایشگاه ارائه كرده باشد و مشخص نیست دقیقاً كدام آثار برای خرید انتخاب شده است كه یكی از وظایف این شورا تصمیم‌گیری درباره این امور است.همچنین در برنامه‌ها و نمایشگاه‌های بعدی هم ممكن است در سطح محدود خرید آثار داشته باشیم كه انتخاب این آثار بر عهده این شورا خواهد بود.

شالویی از احتمال افزایش تعداد اعضای شورای خرید آثار هنری خبر داد و گفت: من امیدوارم كه بتوانیم هر چه جلوتر می رویم تعداد افراد شورا را هم افزایش دهیم و از افراد صاحب‌نظر بیشتری به این منظور دعوت كنیم.

● وضعیت مجسمه محصص همچنان نامعلوم است

سرپرست موزه هنرهای معاصر درباره سرنوشت مجسمه آسیب‌‌دیده بهمن محصص گفت: اطلاعات من در این خصوص جزئی است و مذاكره‌ای در این خصوص با من صورت نگرفته است. اما این آمادگی را داریم كه در این زمینه هم مذاكره كنیم و موضوع را دنبال كنیم.