یارانه انرژی در سال ۹۰ هزار میلیارد تومان برآورد شده است که از این رقم حدود ۲۳ درصد به برق اختصاص می یابد. این درحالی است که پیش بینی می شود که در صورت جایگزینی ۳ عدد لامپ کم مصرف با رشته از سوی نیمی از مشترکان صنعت برق صرفه جویی ۱۰۰۰ کیلووات ساعت در ساعات اوج مصرف صورت گیرد.

دنیای امروز، عصر گسترش استفاده از وسائل الکتریکی است. ایران نیز از این قاعده جهانی مستثنی نیست و مصرف برقی معادل ۳۶ هزار و ۸۰۰ مگاوات دارد، این درحالی است که یارانه ای که به این موضوع اختصاص می یابد، حدود ۲۱ هزار میلیارد ریال است.

آمارها حاکی از آن است که جهت تامین برق یک لامپ ۱۰۰ واتی به سرمایه گذاری ۱۰۰ دلاری نیاز است که در اغلب موارد ساخت یک نیروگاه ۳ تا ۴سال به طول می انجامد، این درحالی است که بیشترین میزان مصرف برق مربوط به مشترکان خانگی و به میزان ۴۷ درصد از کل مصرف است.

این درحالی است که بخش خانگی، تجاری و عمومی بالغ بر ۷۴ هزار میلیون کیلووات ساعت در سال برق مصرف می کنند که هزینه تمام شده هر کیلووات ساعت برق بیش از ۷۷۰ ریال است. در این شرایط کل هزینه صورت گرفته برای تامین برق حدود ۵۷ هزار میلیارد ریال است که به راحتی می توان محاسبه کرد که بالغ بر ۲۸ هزار میلیارد ریال هزینه برای تامین برق خانگی صورت می گیرد.

در این میان بخش عمده ای از مصرف انرژی در بخش خانگی مربوط به مولفه روشنایی است و پرمصرف ترین وسائل روشنایی همان لامپ های ۱۰۰ وات و ۶۰ وات رشته ای و شمعی هستند که لامپهای رشته ای نیز همانند بخاری عمل کرده و علاوه بر مصرف بالای برق، گرمای زیادی نیز تولید می کنند بنابراین تلفات حرارتی نیز در این گونه لامپ ها بسیار بالا است.

با این حال اگرچه قیمت لامپ های کم مصرف در بازار به مراتب بالاتر از لامپ های رشته ای است; ولی در عوض مصرف کمتر برق در این نوع لامپ ها هزینه ابتدایی را جبران کرده و راندمان بالا و عمر طولانی تر آنها همواره باعث تشویق مصرف کنندگان می شود.

بررسی ها حاکی از آن است که در صورت تعویض ۳ عدد لامپ رشته ای با ۳ عدد لامپ کم مصرف توسط ۸ میلیون مشترک (نیمی از مشترکان شبکه برق سراسری) و از سوی دیگر ضریب همزمانی روشن بودن آنها در ساعات اوج مصرف معادل ۶۰ درصد باشد، پیش بینی می شود در حدود ۱۰۰۰ مگاوات از توان مصرفی برق در ساعات اوج مصرف کاسته شود که حداقل معادل ۱۳۰۰ مگاوات توان تولیدی است. این رقم کاهش هزینه سرمایه گذاری بالغ بر ۱/۳ میلیارد دلار را در پی خواهد داشت.

از سوی دیگر برای کاهش میزان برق در بخش خانگی و دولتی نیز تدابیری اندیشیده شده به نحوی که طبق مصوبه دولت، وزارتخانه ها و دستگاه های دولتی که از لامپها به صورت نسبتا دائمی روشن استفاده می کنند، لامپ کم مصرف را جایگزین کنند. دولت در سال ۸۷ اعتبار نسبتا مناسبی حدود ۱۰۰ میلیارد تومان را برای طرح توسعه کاربرد لامپ های کم مصرف در نظر گرفته که امید می رود تا پایان سال جاری ۶۰ تا ۷۰ میلیارد تومان از این اعتبار اختصاص یابد.

به گزارش مهر، در این راستا، برنامه وزارت نیرو این است که با همکاری تولیدکنندگان داخلی، ۳۵ میلیون شعله لامپ کم مصرف در بازار با قیمت مناسب یارانه ای و کیفیت مناسب عرضه شود. در این راستا با تمام تولیدکنندگان داخلی هماهنگ شده تا کل تولید آنها توسط وزارت نیرو خریداری شود. بنا به مصوبه دولت، کارگروهی از وزارتخانه های نیرو، بازرگانی، صنایع و معادن و معاونت نظارت راهبردی ریاست جمهوری تشکیل شده تا میزان دقیق یارانه لازم برای این کار مشخص شود. هدف این است که لامپ های کم مصرفی تولید شود و به قیمت مناسب در بازار عرضه شود.