نمایشگاه مجسمه های سرامیکی، برنزی و تابلوهای نقاشی پرویز تناولی که پیش از این با اعتراض این هنرمند نسبت به برگزاری این نمایشگاه همراه بود، روز سه شنبه اول مردادماه در نگارخانه پردیس باغ موزه هنر افتتاح شد. تعداد آثار این نمایشگاه ۵۴ اثر اعلام شده است که به گفته مجتبی آقایی منتخبی از ۶۱ اثر فروخته شده به شهرداری تهران است. آقایی در مراسم افتتاحیه این نمایشگاه درباره مراحل طی شده در خرید این آثار گفت؛ «این آثار حدود پنج سال پیش، یعنی در دوره مدیران قبلی شهرداری تهران براساس قراردادی منعقد شده خریداری شدند و بر همین اساس نیز تناولی وجه مربوط به آثار را دریافت کرده است، در واقع به لحاظ حقوقی مالکیت قطعی این آثاری که امروز می بینید، متعلق به شهرداری تهران است.

قرارداد مذکور در دو بخش است که بخش اول مربوط به آثار وی بوده و بخش دیگر مربوط به منزل شخصی اوست که براساس قرارداد در مورد خرید خانه مبلغی از آن پرداخت شده و بخشی نیز پرداخت نشده و اختلافی هم که اکنون وجود دارد به لحاظ آثارش نیست بنا به مشکلات و مسائلی است که من شخصاً در جریان ریز آن نیستم.» سرپرست موزه امام علی(ع) در توضیحاتی اعلام کرد که تناولی در ملاقاتی در جریان کامل برگزاری این نمایشگاه قرار گرفته است و ادامه داد؛ حتی تعدادی از کارهایی که اینجا نیست، بر اثر نقل و انتقالات آسیب دیدند که با هماهنگی وی چند نفر از شاگردانش مرمت این آثار را به انجام رساندند.» آقایی با اشاره به جلسه برگزار شده در شهرداری ادامه داد؛ «از سویی شهردار تاکید داشت این قرارداد از وضعیت فعلی خارج و تکلیف نهایی آن مشخص شود، از این رو جلسه های ملاقات حضوری اتفاق افتاد و راه حل را در این دیدیم که نمایشگاه برگزار شود و آثاری را که خیلی ها علاقه مند به دیدنش بودند را به نمایش بگذاریم و در این صورت می خواستیم حسن نیت سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران ثابت شود و برای حل وفصل این مسائل باقیمانده هم بتواند گامی بردارد.

اولین بحث برای موزه یی که قرار است ایجاد شود این است که مابقی وجه پرداخت و مسائل حل وفصل شود و سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران آمادگی خود را اعلام کرده که مابقی مبلغی را که تناولی هنوز دریافت نکرده به روز محاسبه و به وی پرداخت کند. طبیعتاً درباره مبلغ باقیمانده، به قیمت آن روز حق اوست که اعتراض داشته باشد. آقایی همچنین در مراسم افتتاحیه نمایشگاه آثار پرویز تناولی از راه اندازی خانه موزه پرویز تناولی و ژازه طباطبایی در آینده نزدیک خبر داد. او گفت؛ «بعد از یک دوره رکود و بلاتکلیفی برگزاری نمایشگاه موید این نکته است که آثار تناولی قرار است ساماندهی شوند و خانه موزه یی که انتظارش را داریم برپا می شود. این رویکرد تنها متعلق به آثار تناولی نیست، بلکه ما در شهرداری در حال مذاکره با خانواده و ورثه ژازه طباطبایی نیز هستیم که متعاقب راه اندازی خانه موزه تناولی، خانه موزه طباطبایی را هم ایجاد کنیم.»

او ادامه داد؛ «اظهار نظر تناولی درباره مخالفتش با نمایشگاه بیشتر گلایه مندی است. این آثار سرمایه های ملی هستند که باید آنها را از مهجوریت درآورد و در نمایشگاه نشان داد. حل وفصل مسائلی این چنینی وظیفه ماست. مرجع حل اختلاف نیستیم، اما مسوولیت داریم مسائلی را که در طول زمان پیش آمده، زودتر حل کنیم و نظر شهردار نیز این است که موضوع با نگاه مثبت زودتر حل شود و مابه التفاوت مبلغ خرید منزل وی پرداخت شود.» اظهارات آقایی در حالی صورت می گیرد که پیش از این پرویز تناولی گفته بود؛ « این آثار که تعدادشان به ۶۰ اثر می رسید، شش سال در انبارهایی محبوس بوده و شرایط نگهداری مناسبی نداشتند، حالا می گویند تعدادشان به ۵۴ اثر برای نمایش رسیده است. روشن است تا زمانی که دادگاه تکلیف و وضعیت شکایت را روشن نکند، شهرداری امانتدار آثار است. از سوی دیگر، اصل قضیه به عنوان موزه پرویز تناولی خریداری شده، حال که اصل قضیه منتفی شده، فرع هم باید منتفی شود.» با این حساب باید منتظر ماند تا بنا به اظهارات آقایی در آینده یی نزدیک با به نتیجه رسیدن مذاکرات برای راه اندازی خانه موزه های تناولی و طباطبایی شاهد ایجاد مکان ثابتی برای نمایش آثار این هنرمندان باشیم.