تداوم قطعی برق در حالی همچنان ادامه دارد كه در چند هفته اخیر تفاهم نامه ای بین وزرای صنایع و معادن و نیرو امضا شد كه در آن مقرر گردیدكه بر ق واحد های تولیدی قطع نشود بااین حال حتی بخشنامه ای كه از سوی وزارت نیروصادر شد تا قطعی برق صنایع به حداقل برسد هم نتوانست تولید كنندگان صنعتی را از آسیب قطع برق در امان بگذارد. بر همین اساس بودهم كه رئیس جمهور ۲روز گذشته به صورت سرزده به وزارت نیرو رفت تا از كم و كیف وضعیت برق كشور و دلایل عدم كاهش قطع برق صنایع باخبرشود.به گزارش واحد مركزی خبر وزیران نیرو ،صنایع و معادن و جهاد كشاورزی با رئیس جمهور جلسه ای ۳ ساعته گذاشتند تا مشكل تولید كشور كه به دلیل قطعی برق رخ داده بود حل گردد. بنابراین گزارش در این جلسه مقرر شد كه تمهیدات مناسبی برای كاهش قطع برق بخش تولید اتخاذ شود.با این حال فعالان صنایع اظهار داشتند كه قطع برق تولید آنها را كاهش داده است و حدود ۲۳۰ میلیارد تومان ضرر دیده اند. اما معاون وزیر نیرو معتقد است: نمی توان ضرر و زیان ۲۳۰ میلیارد تومانی برخی از صنایع را تماماً بر اثر خاموشی برق دانست چرا كه كل فروش برق به بخش خانگی و صنعت در سال بالغ بر ۲ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان است.پس نتیجه می گیریم این مبلغ چندان صحیح نیست چرا كه سهم استفاده بخش صنعت از انرژی ۲۳ درصد است.

سمیعی نژاد معاون وزیر صنایع و معادن نیز گفته است: با توجه به بخشنامه ابلاغ شده به استانداران درخصوص حل مشكلات ناشی از قطع برق صنایع كه به امضای دو وزیر صنایع و نیرو رسیده در حقیقت بخش صنایع را در برابر خاموشی برق مدیریت كرده است. براساس بخشنامه مزبور كه مربوط به تأمین برق صنایع است واحدهایی كه ۱۰ درصد در مصرف برق خود صرفه جویی داشته باشند مشمول قطع برق نخواهند شد.به گفته وی، صنایع حساسی كه قطع برق علاوه بر كاهش تولید باعث ضرر و زیان آنها می شود نیز مشمول طرح قطع برق صنایع نمی شوند.واعظ آشتیانی رئیس سازمان صنایع كوچك شهرك های صنعتی ایران نیز به موضوع كمبود برق اشاره و خاطرنشان كرد: در نشست مشترك وزارتخانه های نیرو وصنایع تأمین برق واحدهای صنعتی در اولویت قرار گرفت و بنا بر این گذاشته شد كه كارخانه ها فقط یك بار در هفته با قطعی برق مواجه شوند و سایر روزها به دلیل نیاز كشور به تولیدات صنعتی، برق واحدها قطع نشود.

وی با بیان این كه تولیدات كشور وابسته به انرژی است، اذعان داشت: تمام واحدهای صنعتی به علت كمبود برق با چالش های جدی روبه رو شده اند كه باید با مدیریت بهینه وزارت نیرو، مشكلات كمبود برق واحدهای صنعتی حل شود.این درحالی است كه چندی پیش وزیر صنایع و معادن درباره نتایج نشست مشترك بین وزارتخانه های نیرو و صنایع در جمع اعضای اتاق بازرگانی، اظهار داشته بود كه تأمین برق واحدهای صنعتی در اولویت وزارت نیرو است.رئیس سازمان صنایع كوچك و شهرك های صنعتی ایران، ادامه داد: با قطع برق، تولید ضربه می بیند و درنهایت اشتغال تحت الشعاع قرار می گیرد وپس از آن شاهد واردات به دلیل جبران كسری تولید خواهیم بود.وی گفت: قطعی برق، صدمات جبران ناپذیریبر پیكره واحدهای صنعتی وارد خواهد كرد و همچنین هزینه تولید افزایش پیدا می كند.واعظ آشتیانی خاطرنشان كرد: وزارت نیرو متعهد شده بود كه فقط یك بار در هفته برق واحدهای صنعتی قطع شود اما اكنون می بینیم این وزارتخانه به تعهد خود عمل نكرده است.

وزارت نیرو باید یك مدیریت همه جانبه در جهت توزیع برق در این مقطع زمانی كه با خشكسالی مواجه شده ایم، داشته باشد.در حالی كه وزارت نیرو به تعهد خود عمل نكرده است، معاون این وزارتخانه خبر از زیان ۲۳۰ میلیارد تومانی صنایع فولادی ناشی از خاموشی های اخیر را داده است. اما رئیس سازمان صنایع كوچك و شهرك های صنعتی، معتقد است: میزان خسارات احتمالی به شهرك های صنعتی به دلیل قطعی برق، مشخص نیست. چرا كه واحدهای صنعتی در گروه های مختلفی فعالیت می كنند. در این راستا نمی توان رقم دقیق را اعلام كرد.وی ادامه داد: اگر مدیریت توزیع برق اصلاح نشود، تولید با بحران مواجه می شود.

از این رو در كنار اصلاح توزیع برق توسط وزارت نیرو، فعالان واحدهای صنعتی باید در مصرف برق صرفه جویی كنند.

به گونه ای كه ضمن استفاده از لامپ های كم مصرف فقط از خط تولیدی استفاده كنند كه فعال است.درحالی كه خبرهای متفاوتی از میزان زیان دهی واحدهای صنعتی بابت قطعی برق شنیده می شود وسعت گلایه های صنعتگران روز به روز درحال افزایش است.داود فضلی هوشمند معاون مدیركل صنایع معدنی وزارت صنایع و معادن خبر زیان ۲۳۰ میلیارد تومانی صنایع فولاد را تأیید كرد و اعلام داشت: اگر روند قطعی برق به این شكل ادامه پیدا كند، میزان ضرردهی واحدهای صنعتی بیش از این رقم خواهد شد.درحال حاضر با جمع بندی ضرر و زیان واحدهای صنعتی در كشور رقم زیان ۲۳۰ میلیارد تومان بیشتر خواهد شد.

وی گفت: تولیدكنندگان به دلیل خسارت وارد شدن به دستگاه هایشان از قطعی برق بسیار گلایه مند هستند.هوشمند، اذعان داشت: طبق آخرین توافقات، قطعی برق در صنایع معدنی نبایستی رخ می داد. وزارت نیرو وعده داده بود كه اگر قرار است خاموشی باشد، صنایع معدنی در اولویت آخر قرار گیرند. اما متأسفانه این اتفاق تاكنون رخ نداده است. تأمین برق بخش فولاد و سیمان به دلیل حساسیتی كه دارند در اولویت اول وزارت نیرو بود.