وقتی دولت دو سال قبل بنزین را سهمیه‌بندی كرد، اقدام خود را هدفی بزرگ نامید و آن چیزی جز سازماندهی اوضاع بنزین نبود، اما در نهایت نه تنها مشكل بنزین حل نشد كه دولت دست یاری به سوی مردم دراز كرد تا با صرفه‌جویی در مصرف برای كاهش بودجه واردات بنزین دولت را كمك كنند. غائله جیره‌بندی بنزین نیز دقیقا تكرار همین داستان است. دولت در ابتدای فصل گرما مردم را نسبت به بروز خشكسالی آگاه كرد و از آنان خواست تا با صرفه‌جویی در مصرف برق جلوی جیره‌بندی برق را بگیرند. وقتی در آغاز تابستان برنامه مدون دولت برای جیره‌بندی برق اعمال شد عملا تقصیرها بر گردن مردم بود كه به اندازه كافی در مصرف برق صرفه‌جویی نكرده بودند. در عمل دولت از زیر بار ناتوانی برای تامین برق در فصل خشكسالی اینچنین با زیركی شانه خالی كرد. حالا نه تنها برق جیره‌بندی شده است كه حتی زمان خاموشی‌ها از آنچه دولت در برنامه‌ها اعلام كرده بود، فراتر رفته است. باز هم دولت اعلام می‌كند كه مردم صرفه‌جویی كنند تا برق كمتر قطع شود. این بار هم بار گناه بر گردن مردم است و این بار هم كسی نمی‌پرسد كه دولت برای تامین رفاه مردم حتی در زمان خشكسالی چه تدابیری اندیشیده است. برق در اقصی نقاط كشور روزی بین دو تا چهارساعت قطع می‌شود و این در حالی است كه سه روز پیش معاون وزیر نیرو احتمال افزایش مدت زمان خاموشی‌ها را به اطلاع مردم رساند.

محمد احمدیان معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی با اشاره به عدم‌بهره‌گیری وزارت نیرو از تولید برق‌آبی‌ها در دو ماه آتی گفت: با توجه به این موضوع در صورت عدم‌تحقق صرفه‌جویی‌های پیش‌بینی شده و گرم‌تر شدن هوا خاموشی‌های برق گسترش می‌یابد. اظهارات معاون وزیر نیرو حكایت از آن داشت كه در عمل راهكار مدونی برای كاهش زمان خاموشی‌ها وجود ندارد و چه بسا در صورتی كه آب و هوا یار نباشد و گرمای هوا بیشتر شود مردم باید خاموشی‌های بیشتری را به انتظار نشینند. البته اكنون در برخی از نقاط كشور مانند استان‌های جنوبی و خوزستان مدت زمان قطع برق از چهارساعت نیز فراتر رفته و مردم ضمن شكایت از قطع برق در این نواحی از قطع آب نیز در ساعات قطع برق گلایه دارند. جالب این جاست مردم استان‌های جنوبی در حالی نسبت به افزایش مدت زمان خاموشی اعتراض می‌كنند كه وزیر نیرو روز گذشته علت رشد قطع برق را كاهش خاموشی‌ها در خوزستان عنوان كرد. پرویز فتاح گفت: خاموشی‌های اعمال شده در شمال كشور و تهران تقریبا برای كاهش یافتن خاموشی‌ها در خوزستان بوده است. تصمیم اتخاذ شده برای انتقال برق به خوزستان به دلیل گرمای بسیار زیاد هوا و شرایط خوزستان بوده است. همیشه از این تصمیم دفاع كرده‌ایم. این موضوع حداقل كاری بود كه برای مردم خوزستان می‌توانستیم انجام دهیم.

وزیر نیرو درباره چگونگی تامین برق استان خوزستان در فصل گرما، تصریح كرد: خوزستان توانایی تولید حدود ۹ هزار مگاوات برق را دارد. بر اساس پیش‌بینی‌ها، قرار بود در سال جاری حدود پنج هزار و۷۰۰ مگاوات برق در استان خوزستان مصرف شود كه حتی این میزان مصرف نشد و حدود پنج هزار و۲۰۰ مگاوات برق در استان خوزستان مصرف شد. با ساخته‌شدن نیروگاه‌های استان‌های لرستان، فارس، ایلام و بوشهر دیگر نیاز چندانی به برق خوزستان احساس نخواهد شد.

فتاح بیان كرد: هم‌اینك وابستگی خوزستان به تامین برق از نیروگاه‌های برق آبی كاملا مشهود است. می‌خواهیم در استان خوزستان ظرفیت تولید برق نیروگاه‌های حرارتی را به حدی افزایش دهیم كه در صورت تكرار خشكسالی در آینده مشكل چندانی از جانب تولید برق و تامین برق در استان به وجود نیاید.

قطع برق در این سطح وسیع در شرایطی اعمال می‌شود كه مقامات ارشد دولتی از وضعیت مردم اظهار نگرانی و البته ناراحتی می‌كنند. محمود احمدی‌نژاد در بازدید سرزده از وزارت نیرو و نشست چهارساعته‌ای كه با وزیر نیرو و معاونان وی داشت از زحماتی كه مردم به واسطه خاموشی‌ها متحمل می‌شوند ابراز نارضایتی كرد اما او نیز راهكاری فراتر از دعوت مردم به صرفه‌جویی ارائه نكرد. احمدی‌نژاد با بیان اینکه دولت از وقوع برخی خاموشی‌ها و به زحمت افتادن مردم ناراحت است، گفت: در تلاش هستیم تا این مقدار خاموشی را هم نداشته باشیم. از این‌رو مردم عزیز نیز می‌توانند با مقداری صرفه‌جویی در این راه به دولت کمک کنند.

هر چند احمدی‌نژاد هم پس از این دیدار به مردم اعلام كرد كه وزارت نیرو برنامه‌هایی برای كاهش خاموشی‌ها در دستور كار دارد اما باز هم مبنای سخن او یاری مردم و صرفه‌جویی در مصرف برق بود. رئیس‌جمهور تصریح کرد: وزارت نیرو تدابیری اندیشیده است که با کمک خود مردم، دیگر شاهد خاموشی گسترده‌ای نباشیم. وی تصریح کرد: چنین جلساتی را هر چند وقت یک‌بار با وزارتخانه‌های مختلف تشکیل می‌دهیم. امروز نیز وضعیت فعلی و آینده وزارتخانه نیرو و اقداماتی که در زمینه آب و برق باید انجام شود را بررسی کردیم.

دکتر احمدی‌نژاد با اشاره به عوارض منفی سرمای بی‌سابقه سال گذشته و خشکسالی در کشور، خاطرنشان کرد: وزارت نیرو با تدابیر لازم و فداکاری‌هایی که انجام داده، امور مختلف را به گونه‌ای تنظیم کرده است که عوارض مشکلات طبیعی برای اقتصاد کشور و زندگی روزمره مردم به حداقل برسد. وی با تاكید بر اینکه دولت حداکثر تلاش خود را می‌کند تا عوارض ناشی از خشکسالی و سرمازدگی را به حداقل ممکن برساند، تاكید کرد: تاکنون در بخش اقتصاد کمترین تبعات را داشته‌ایم ولی به‌رغم اینکه برای تولید برق، نیروگاه‌های فراوانی ساخته و در سال‌های اخیر سالانه پنج هزار مگاوات به ظرفیت برق کشور افزوده شده است اما به دلیل مصرف بالای برق در کشور همواره با مشکلاتی مواجه هستیم. معاون دفتر مدیریت مصرف شرکت توانیر گفت: سهمیه خاموشی در استان‌هایی که موفق به کاهش‌١٠ درصدی مصرف برق شوند کاهش می‌یابد.

به گزارش ایسنا، علیرضا احمد یزدی در جلسه شورای انسجام بخشی صنعت برق در جمع مدیران ارشد صنعت برق فارس گفت: به دنبال مصوبات شرکت توانیر ستاد مدیریت مصرف کشور به استان‌هایی که بتوانند میزان ‌١٠ درصد از برق مصرفی خود را کاهش دهند سهمیه خاموشی اعمال نمی‌کند یا کاهش می‌دهد. در حال حاضر دولت در راستای اتخاذ تدابیری برای صرفه‌جویی در مصرف برق روی توزیع لامپ‌های كم مصرف و نیز تشویق مردم متمركز شده است. هر چند این تغییر الگوی مصرف می‌تواند برای كنترل میزان مصرف برق مفید فایده باشد، اما به نظر نمی‌رسد كه بتوان آن را راهكاری ضربتی برای كاهش خاموشی‌ها آن هم در فصل گرم تابستان و در شرایط خشكسالی قلمداد كرد. شرکت توزیع برق تهران با جمع‌آوری لامپ‌های پرمصرف اصناف تهران، به هر واحد تجاری لامپ کم مصرف اهدا می‌کند.

این شرکت به منظور استفاده صحیح از نعمت برق و اصلاح الگوی مصرف بخش تجاری، طرح ضربتی جمع‌آوری لامپ‌های رشته‌ای و پرمصرف اصناف در بازار تهران بزرگ را اجرا کرده است. براساس آمار و اطلاعات موجود، نزدیک به ۵۰۰هزار مشترک تجاری در شهر تهران وجود دارد که فرصت کاهش مصرف حداقل ۵۰۰ مگاوات از طریق اصلاح مصرف برق آنها فراهم است. متوسط کمبود برق شهر تهران ۵۰۰ مگاوات است که با همکاری تنها بخش اصناف در مصرف هوشمندانه برق می‌توان قطع برق را به حداقل رساند.

به نظر می‌رسد با آنكه دولت از ارائه راهكارهایی برای كاهش میزان خاموشی‌ها سخن می‌گوید اما در نهایت چاره‌ای به جز افزایش تولید برای كاهش زمان خاموشی‌ها در سطح كشور وجود ندارد و این همان اتفاقی است كه وقوع آن در شرایط موجود میسر نیست. هر چند ایران كشوری است كه به لحاظ اقلیمی امكان وقوع خشكسالی در آن به‌كرات وجود دارد اما در نهایت هرگز راهكاری از پیش تعیین شده كه از شتاب زدگی به دور باشد برای كاهش تبعات خشكسالی اتخاذ نشده است. اینچنین است كه مردم باید با خاموشی‌هایی كه می‌تواند هر روز بر میزان آن افزوده شود، بسازند.