وزیر نیرو گفت: در حال حاضر هیچ آبی از سرشاخه‌های رودخانه‌های كارون و دز انتقال نمی‌یابد.

سید پرویز فتاح در هجدهمین نشست ستاد خشكسالی خوزستان توضیح داد: به جز پروژه انتقال آب با ظرفیت۱۰۰ میلیون متر مكعب در سال از سرشاخه‌ رودخانه دز به قم هیچ پروژه دیگری در حال انجام نیست. این پروژه نیز با هدف تامین آب شرب شهرستان قم از گذشته در حال انجام بوده است. كار مخفی در این رابطه انجام نمی‌شود. پروژه انتقال آب از سرشاخه‌های دز به قم نیز تاكنون به بهره‌برداری نرسیده است. امسال و سال آینده نیز آبی از سرشاخه‌های كارون و دز قابل انتقال نیست.

وی افزود: پیش‌بینی می‌شود امسال بتوانیم نتیجه تلاشهای دولت در خوزستان در طول سه سال گذشته را شاهد باشیم ولی خشكسالی ما را در مقام آزمون سختتری قرار داد. خشكسالی تنها به خوزستان اختصاص ندارد و كشور را در برگرفته است. اگر مدیریت مدبرانه و هوشمندانه دولت در خوزستان نبود هم اینك مشكلات بسیار بیشتری بر سر راه داشتیم.

فتاح در تشریح نتایج سفر خود به خوزستان اظهار كرد: از نزدیك شاهد تلاشهای مسوولان پیرامون مقابله با خشكسالی در خوزستان بودم. اقداماتی كه وزارت نیرو انجام داده و یا در دست اجرا دارد به دو دسته اقدامات كلان و جاری تقسیم می‌شود. به نظر می‌رسد ضمن انجام امور جاری نباید از انجام كارهای زیر بنایی غافل شویم. البته باید دانست كه اجرای پروژه‌های زیر بنایی بسیار پر هزینه هستند.

وی تصریح كرد: نهضت ساخت سدهای برق آبی در گذشته به درستی در كشور آغاز شده و مدافع اقدامات انجام شده هستیم. امروز باید بدرستی مدیریت كنیم تا بهتر از این منابع بهره‌گیری كنیم.

فتاح تصریح كرد: در صورت ساخت ۲ سد گتوند و كارون چهار، حدود هفت میلیارد متر مكعب آب به ظرفیت ذخیره آب پشت سدهای خوزستان افزوده می‌شود. پروژه ساخت این سدها به سرعت در حال اجراست.

وزیر نیرو درباره چگونگی تامین برق استان خوزستان در فصل گرما، تصریح كرد: خوزستان توانایی تولید حدود ۹ هزار مگاوات برق را دارد. بر اساس پیش بینی‌ها، قرار بود در سال جاری حدود پنج هزار و۷۰۰ مگاوات برق در استان خوزستان مصرف شود كه حتی این میزان مصرف نشد و حدود پنج هزار و۲۰۰ مگاوات برق در استان خوزستان مصرف شد. با ساخته شدن نیروگاههای استانهای لرستان، فارس، ایلام و بوشهر دیگر نیاز چندانی به برق خوزستان احساس نخواهد شد.

فتاح بیان كرد: هم اینك وابستگی خوزستان به تامین برق از نیروگاههای برق آبی كاملا مشهود است. می‌خواهیم در استان خوزستان ظرفیت تولید برق نیروگاههای حرارتی را به حدی افزایش دهیم كه در صورت تكرار خشكسالی در آینده مشكل چندانی از جانب تولید برق و تامین برق در استان به وجود نیاید.

وی تصریح كرد: سال گذشته، ساخت نیروگاه خرمشهر را توسط بخش خصوصی آغاز كردیم. عملیات ساخت این نیروگاه بسیار سریع پیش می‌رود. نخستین واحد این نیروگاه دی ماه امسال وارد مدار خواهد ‌شد. تعداد واحدهای این نیروگاه چهار واحد بود كه به شش واحد افزایش یافت. با این اقدام توان تولید از یك هزار مگاوات به یك هزار و۵۰۰ مگاوات خواهد رسید.

فتاح ادامه داد: همچنین توسعه نیروگاههای آبادان و زرگان تصویب شده است. وزارت نیرو با ساخت نیروگاههای بخش خصوصی در امیدیه، بهبهان و اهواز موافقت كرده است و هم اینك بدنبال سرمایه‌گذار بخش خصوصی برای اجرای آنها هستیم.

وی خاطرنشان كرد: خاموشی‌های اعمال شده در شمال كشور و تهران تقریبا برای كاهش یافتن خاموشی‌ها در خوزستان بوده است. تصمیم اتخاذ شده برای انتقال برق به خوزستان بدلیل گرمای بسیار زیاد هوا و شرایط خوزستان بوده است. همیشه از این تصمیم دفاع كرده‌ایم. این موضوع حداقل كاری بود كه برای مردم خوزستان می‌توانستیم انجام دهیم.

وزیر نیرو عنوان كرد: اعتبارات دو درصد درآمد نفت در دولت به نیت خوزستان تصویب شد. این اعتبارات به نام خوزستان بود ولی به كام دیگر استانها رفت.

وی بیان كرد: در طول چهار سال گذشته اعتبارات بخش فاضلاب در كشور ۴۰۰ میلیارد تومان بوده است. این میزان اعتبار اختصاص یافته در مقابل پروژه‌های در حال اجرا بسیار اندك است. هم اینك در طرحی قرار است اعتبارات اجرای شبكه‌های فاضلاب چند شهر كشور را از محل اعتبارات بانك جهانی تامین كنیم. در فهرست نام این شهرها، نام چند شهر استان خوزستان نیز یافت می‌شود.

وی در خصوص وضعیت لایروبی رودخانه كارون اظهار كرد: هم اینك لایروبی كارون با بودجه ناكافی انجام می‌شود. باید از فرصت طبیعی كاهش دبی رودخانه كارون استفاده كرد و ساماندهی و لایروبی این رودخانه را با شدت بیشتری پی‌گیری كرد.

وزیرنیرو یادآور شد: در نشستی كه با حضور رییس جمهور، احتمالا ظرف یكی دو روز آینده برگزار می‌شود گزارش سفر خود به خوزستان را ارائه می‌دهم. پیشنهاد می‌كنم جلسه‌ای اختصاصی در حضور رییس دولت با حضور مسوولان و نمایندگان خوزستان برای حل برخی مشكلات برگزار شود.