امروز در حالی نمایشگاه آثار پرویز تناولی در تهران برپا می‌شود كه نه‌تنها هنوز چالش‌ها بر سر روشن شدن موزه‌اش به فرجام روشنی نرسیده است، بلكه خود هنرمند در خارج از كشور به‌سر می‌برد و تاكید دارد نمایشگاه خلاف میل باطنی ‌او تدارك دیده شده و حركتی خلاف اخلاق است.

پرویز تناولی در پی انتشار خبر برپایی نمایشگاه انفرادی آثارش پس از شش سال در ایران گفت: زمانی كه در تهران بودم از سوی شهرداری با من تماس گرفتند و همان‌جا مخالفت خود را برای برگزاری چنین نمایشگاهی از سوی ایشان اعلام كردم، چراكه این اموال و آثاری كه می‌خواهند به‌نمایش بگذارند، برای موزه‌ خریداری شده بودند، اما بعد از مشكلاتی كه پیش آمد دادگاه رای به برگرداندن خانه داد و معامله باطل شد، همان زمان نامه‌ای نوشتم تا آثار را به من برگردانند و اعلام كردم كه بقیه‌ پولشان را هم در اختیارشان می‌گذارم، آثار را به جای اولشان برگردانند تا خود دوباره موزه را برپا كنم. این هنرمند مجسمه‌ساز تاكید كرد: از ابتدا به قصد خاصی مجسمه‌ها فروخته شدند كه به موزه‌ «تناولی» بروند، اگر چنین امری محقق نشده، قاعدتا باید بازگردند.

پرویز تناولی توضیح داد: از سوی شهرداری برای همكاری - در ایران و كانادا - با من تماس‌ گرفته شد و بنده با صراحت اعلام كردم كه مخالفم؛ چراكه به جز صدمه حسن دیگری ندارد. این كارها لطف نیستند، ضربه‌ای به من، سابقه و همه‌ كارهایی است كه در طول این سال‌ها انجام داده‌ام. وی مدعی شد، این آثار كه تعدادشان به ۶۰ اثر می‌رسید، شش سال در انبارهایی محبوس بوده و شرایط نگهداری مناسبی نداشتند، حالا می‌گویند تعدادشان به ۵۴ اثر برای نمایش رسیده است. به تعبیر او، روشن است تا زمانی كه دادگاه تكلیف و وضعیت شكایت را روشن نكند، شهرداری امانت‌دار آثار است. ازسوی دیگر، اصل قضیه به‌عنوان موزه‌ پرویز تناولی خریداری شده، حال اصل قضیه منتفی شده، فرع هم باید منتفی شود. این نمایشگاه انفرادی از سوی سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران با همكاری كافه گالری تدارك دیده شده است و امروز اول مردادماه سال‌جاری با ۵۴ اثر از پرویز تناولی در باغ موزه‌ هنر ایرانی گشایش می‌یابد.

آثار این نمایشگاه مربوط به سال‌های ۱۳۴۲ و ۱۳۴۳ تا شماری از كارهای اخیر او در سال‌های ۱۳۷۹ و ۱۳۸۰ است كه به سفارش سازمان یادشده در دو بخش داخل كافه گالری و محوطه‌ باغ موزه‌ هنر ایرانی چیدمان می‌شوند. «هیچ» (سال‌های ۱۳۴۳ تا ۱۳۵۰)، «یاران شیخ صنعان» (۱۳۵۳)، «قفس و قفل» (۱۳۴۲)، مجموعه آثار عجایب المخلوقات از عشاق ۱ و ۲ تا مرد و مرغ، پنج اثر از مجموعه دو دست، فرهاد و معشوقه‌ شاه و همین‌طور مجسمه، تلفن هر دو مربوط به سال ۱۳۴۲ و... آثار این نمایشگاه را در برمی‌گیرند. نمایشگاه یادشده تا ۱۳ مرداد ماه سال جاری همه‌روزه از ساعت ۱۰ تا ۲۲ در محل یاد شده واقع در میدان تجریش، خیابان مقصودبیك، چهارراه دكتر حسابی دایر است.