مدیرعامل شركت توسعه منابع آب و نیروی ایران به درآمد سالانه ۳۲۰ میلیارد تومانی حاصل از محل فروش برق نیروگاه سدگتوند اشاره كرد و افزود: هر سال تاخیر در بهره‌برداری از این پروژه ملی، ۳ هزار میلیارد ریال بار مالی برای كشور دارد.

به نقل از روابط عمومی شركت توسعه منابع آب و نیروی ایران، عباس علی آبادی ضمن بیان این مطلب افزود: به علت نوسانات شدید بارش در سرچشمه‌های رودخانه كارون، حجم آب جاری در این رودخانه در برخی ایام سال همچون اواخر اسفند‌ماه، تا حدی بالا می‌آید كه ضمن آسیب به تاسیسات ساحلی شهری، به سایر بخش‌های شهری نیز آسیب فراوانی وارد می‌كند.

مدیرعامل شركت توسعه منابع آب و نیروی ایران، بهره‌برداری از سد گتوند را پایانی بر تمامی این مشكلات دانست و اظهار داشت: با آبگیری مخزن ۶/۴ میلیارد متر مكعبی این سد، امكان تنظیم آب كنترل شده به وجود خواهد آمد و فعالان صنعتی و كشاورزی در دشت خوزستان با فراغ بال می‌توانند برای بهره‌برداری دائمی و مستمر از جریان آب كارون استفاده نمایند.

وی افزایش پتانسیل تولید برق كشور، پایداری شبكه‌ برق‌رسانی كل كشور، ایجاد جاذبه‌های گردشگری، فعال نمودن كارخانه‌های سازنده تجهیزات انرژی، افزایش توان مهندسی و امكان اشتغال‌زایی پایدار را از دیگر فواید احداث این سد عنوان كرد.

علی آبادی در تشریح فواید احداث سد گتوند اظهار داشت: در صورت بهره‌برداری از این سد كه در دوران ساخت خود افزون بر ۶ هزار فرصت شغلی را ایجاد كرده، قادر است سالانه بیش از ۲۰۰ میلیارد تومان صرفه‌جویی ناشی از عدم مصرف انواع سوخت‌های فسیلی را عاید كشور كند. ضمن آنكه در اثر كاهش اثرات زیست محیطی آلاینده‌های تولید شده در اثر مصرف این گونه سوخت‌ها نیز سالانه حداثل ۶۸ میلیارد تومان صرفه‌جویی به عمل خواهد آمد.بدین ترتیب هر سال بهره‌برداری از این طرح عظیم سودآوری بیش از ۵۰۰ میلیارد تومان به نرخ امروز به همراه دارد كه این به معنای بازگشت سرمایه در مدتی حدود ۳ سال است.

وی بزرگترین طرح سد و نیروگاه برق آبی در دست اجرای كشور را دارای ۶۲ درصد پیشرفت فیزیكی عنوان كرد و افزود: تا به امروز معادل ۷ هزار میلیارد ریال سرمایه‌گذاری برای این طرح صورت گرفته است ولی هم‌اكنون با چالش كمبود اعتبار رو به رو است.

وی گفت: طبق برنامه قرار است این سد در سال ۱۳۸۸ آبگیری شود اما عدم تامین به موقع منابع مالی می‌تواند این زمانبندی را به تعویق بیندازد.

مشاور عالی وزیر نیرو، سد گتوند را دارای قابلیت ۲ هزار میلیارد ریال درآمد‌زایی سالانه در دیوان بهره‌برداری در بخش تولید برق دانست و با اشاره به محدودیت بیش از حد منابع مالی مورد نیاز افزود: برای تكمیل آن، از مقامات مالی كشور درخواست كرد تا برای مشاركت مستقیم مردم در ساخت این طرح بزرگ و ملی ساز و كاری بیاندیشند.

طرح سد و نیروگاه آبی گتوند علیاء امكان تولید سالانه ۴۲۵۰ میلیون كیلو وات ساعت انرژی را برای كشور فراهم می‌كند.

گفتنی است: سد گتوند در نزدیكی شهر كتوند در استان خوزستان و ۲۵ كیلومتری شهرستان شوشتر در حال ساخت است.